Informace o současném dění v dabingu

Zamčeno
videofil
Příspěvky: 1996
Registrován: 05 srp 2010 09:09
Bydliště: Ostrava-Přívoz
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvek od videofil »

Tak já se za kvalitní dabing snažím bojovat např. tak, že do různých televizí a distribučních DVD společností pravidelně zasílám seznamy různých herců a hereček. U zahraničních uvádím v závorce dabéry, kteří je dle mého soudu dabují dobře a u českých zase uvádím v závorce zahraniční herce, ke kterým se mi zase hodí. A z asi 80% je můj vkus stejný, jako tady na Dabingforu. Doporučil bych to tak i ostatním. Myslím si, že to může zabrat.
nitram
Příspěvky: 3
Registrován: 27 dub 2010 18:52

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvek od nitram »

Bylo by fér, kdyby se celá akce části herců, HA a MP nazývala "Boj o vlastní koryta". Neb o nic jiného jim nejde. Kvalita dabingu se tím rozhodně nezvýší. Fajn, měli by najít odvahu, a tváří tvář režisérům, úpravcům, překladatelům - a nejen těmto - ale i veřejnosti, divákům - říci: nám nestačí cca 1000,- Kč za hodinu, my chceme víc! A o nic jiného v tomto "boji" za lepší dabing nejde. Co by za tyhle peníze dali jiní! Jasně že by bylo krásné, kdyby mohli dostat víc. Všichni tvůrci. Ale vývoj spěje bohužel k opaku. Proto jediným efektem jejich finančního polepšení si bude další utažení opasků ostatních složek. A nakonec ještě poznámka - řada z herců, kteří jsou na seznamu, se dabingem neživí. Na hvězdy si nakonec studia peníze seženou a s agenturou se dohodnou, ale těch dělníků mikrofonu je mi opravdu líto, asi práci jen tak nedostanou. Jediná cesta je co nejdřív akci HA zrušit dokud je ještě čas.
Uživatelský avatar
filip
Globální moderátor
Příspěvky: 9268
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvek od filip »

Herci, kteří jsou ve smlouvě, jsou velkou většinou ti, kteří se nežíví jen dabingem. Ty, které živí jen dabing, tak ty tam skoro nenajdete a doufám, že nenajdeme. Situace se tímto pro diváka opravdu zhoršila. To, že to podepsal jen Virtual? Ještě aby ne, když jeho bývalý produkční Marek Hrazdil, je hlavní spojka s agenturou, HA a dabéry. Virtual na to přistoupit může, protože Disney dává na dabingy sakra dobré peníze, ale jiná studia si to dovolit nemohou. Kdyby chtěly po zadavateli vyšší rozpočet, tak je zadavatelé pošlou do pryč a výrobu přesunou do studia, které to udělá levněji. A žádný podnikatel nechce, aby jeho studio zkrachovalo. Kdybych byl majitelem nějakého studia, choval bych se úplně jako ostatní studia, co nepodepsaly. Ona spousta herců z té agentury po půl roce vystoupí, nejspíše.
TOP HERCI: Filip Švarc, Ladislav Cigánek, René Slováčková, Anna Suchánková
TOP STUDIA: LS Productions, Studio Virtual, ČT, Petrásek, Barrandov
nad
Příspěvky: 1
Registrován: 24 kvě 2014 23:13

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvek od nad »

Víte, já jsem si dříve myslel, že český dabing jednou zahubí tlak těch milovníků originálního zvuku s titulky. Asi před rokem jsem pochopil, že ti nehrají žádnou roli a záhubu dabingu způsobí chamtivost a to na všech frontách. Dnes bych k tomu dodal ještě neuvěřitelnou míru naivity až hlouposti.
Kdysi jsem byl jako produkční označen za „hrobníka českého dabingu“, když jsem nejmenovanému herci (kterého jinak považuju za mistra svého oboru a jeho odvedené práce si velmi vážím) předložil smlouvu a jemu se nezdálo, že částka odpovídá rozsahu role. Vysvětlil jsem mu, jaký je rozsah role a že má stejné peníze jako ostatní a jde o standardní honorář. On nesouhlasil. Vzhledem k tomu, že celou diskuzi zahájil výkřikem: „To si ze mě děláte p**el!“ a vedl ji v podobném duchu, aniž bych mu to já oplácel stejným tónem, nebo mu k tomu zadal příčinu, tak jsem bez mrknutí oka diskuzi ukončil. Vytiskl jsem novou smlouvu na částku, kterou požadoval, i když mi bylo jasné, že peníze navíc mi majitel studia strhne z mé odměny, protože se nevejdu do rozpočtu (což se také pak stalo). Ale přišlo mi to v tu chvíli jako důstojnější a lepší řešení, než se s ním hádat. V posledních dnech jsem si na ten příměr s hrobníkem mnohokrát vzpomněl, akorát už to nejsem já. Můžeme hodiny vést diskuzi nad tím, kdo je vlastně v současné situaci ten hrobník (já bych to viděl na celý zástup hrobníků, ale to se asi neshodneme). Ale může se klidně stát, že dřív, než tu diskuzi ukončíme, tak bude dabingu uškozeno hrozivým způsobem, nebo už možná ani nebude existovat. Má to potom smysl? Nenadělá takový protest víc zlého než dobrého? Jak to, že někteří režiséři točí špičkové dabingy a sedí u nich do devíti do večera a někteří u režírování telefonují, smskují a chodí ve čtyři domů? Jak to, že některá studia produkují povětšinou dabingy velmi slušné a na dabingy jiných studií se nedá dívat a ceny se zas tolik neliší. Jak to, že ve stejných podmínkách mají některé překlady naprosto nesmyslné věty a některé jsou výborné? Není kvalita spíš o tom, že někomu se chce a někomu ne? Neměl by člověk začít v první řadě sám u sebe, když chce kvalitní dabing? Herci, řekněte NE a nechoďte dabovat do studií, kde se k vám chovají hnusně, nebo vás nutí točit 200 replik za hodinu, či vás odírají z kůže, ostatně někteří dabéři to tak dávno dělají a nemuseli kvůli tomu nic podepisovat žádné agentuře, která bude finančně parazitovat na jejich umění, aniž by jim dokázala zajistit práci (o pokutách ani nemluvě). Ale proč trestat stejnou měrou všechny, ta špatná studia i ta slušná, tomu prostě nerozumím.
Pokud byly na začátku protestu dumpingové aktivity tří studií, které přetahovaly práci ostatním, tak proč jste netrestali primárně je!? Kdyby je půlka dabérů bojkotovala a do ostatních studií chodila, jak dlouho myslíte, že by se ta studia udržela!? A nechodit do tří studií by nikoho finančně nezahubilo. Já celé této akci prostě vůbec nerozumím a je mi z toho akorát smutno. Navíc se to zvrhává do šílené atmosféry hrůzy a nenávisti. Já mám český dabing vážně rád a tohle mu vážně nepomůže. Drazí mistři dabéři/dabérky, vaše umění obdivuju a smekám nad ním, ale už se prosím probuďte do reality a skončete to!!! Předem děkuju.
videofil
Příspěvky: 1996
Registrován: 05 srp 2010 09:09
Bydliště: Ostrava-Přívoz
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvek od videofil »

Tak pokud jde o financování dabingu, tak si myslím, že více peněz ještě automaticky kvalitu nezaručí. A že to jde s kvalitou českého dabingu dolů, to je bohužel fakt. Jako např. mnou mnohokrát zmiňované dabingy na TV Barrandov. To se fakt mnohokrát nedá poslouchat. Dnes je to bohužel hodně o penězích. Některé studia dle mého někdy šetří až moc a někteří dabéři jsou za více peněz ochotní nadabovat cokoliv a kohokoliv. V obou případech na to doplácí kvalita a divák je znechucen. Myslím si, že ta starší generace dabérů ( kteří hodně dabovali hlavně v 90. - tých letech a někteří dabují ještě dnes ), odvádí/odváděla lepší práci ( tam to prostě byla srdcovka ), než ta generace mladší, kdy spoustu dabérů člověk ani pořádně nezná, zda-li vůbec. Opravdu si myslím, že zachovat kvalitní dabing znamená k jednotlivým hercům přiřazovat dabéry, na které je divák zvyklý. A to bez ohledu, jde-li o Primu, Barrandov, MGM nebo nějakou DVD společnost.
kubik-dulik
Příspěvky: 1977
Registrován: 11 črc 2010 17:27

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvek od kubik-dulik »

Já naopak s touto akcí souhlasím. Už se s tím konečně mělo něco udělat. Platba za repliku je v pořádku, prostě herci si určili, za jakých podmínek budou ochotni tuto práci dále dělat. Doufám, že se připojí všichni dobří dabingoví herci. Musí se začít odspoda, tj. herec → studio → zadavatel; výsledný produkt je vizitkou zadavatele - buď má dílo přijmout a nebo dát dostatek peněz a říct si podmínky a hlavně dávat materiály včas, aby se dabing dal pořádně naplánovat a nemuselo se přeobsazovat. Doufám, že se vstupem do agentury například souvisí i to, že budou herci obsazováni na věkově odpovídající roli. Doufám, že skončila doba "babiček" s paní Slavíkovou, Taberyovou atp. a že tímto skončí i doba bez režiséra ve studiu a snad i éra malého počtu hlasů a věkově odpovídajících hlasů.

To filip: Z jmen, co napsal pan Hruška je patrné, že do agentury vstoupili i herci živící se výhradně dabingem.
Naposledy upravil(a) kubik-dulik dne 25 kvě 2014 12:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
filip
Globální moderátor
Příspěvky: 9268
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvek od filip »

kubik-dulik: Napočítal jsem 4 dabéry/ky, které se živí jen dabingem, ti ostatní hrají především divadlo a ve zbytku listiny je tomu podobně.
TOP HERCI: Filip Švarc, Ladislav Cigánek, René Slováčková, Anna Suchánková
TOP STUDIA: LS Productions, Studio Virtual, ČT, Petrásek, Barrandov
balcin
Příspěvky: 56
Registrován: 22 dub 2008 23:22

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvek od balcin »

kubik-dulik píše:Já naopak s touto akcí souhlasím. Už se s tím konečně mělo něco udělat. Platba za repliku je v pořádku, prostě herci si určili, za jakých podmínek budou ochotni tuto práci dále dělat. Doufám, že se připojí všichni dobří dabingoví herci. Musí se začít odspoda, tj. herec → studio → zadavatel; výsledný produkt je vizitkou zadavatele - buď má dílo přijmout a nebo dát dostatek peněz a říct si podmínky a hlavně dávat materiály včas, aby se dabing dal pořádně naplánovat a nemuselo se přeobsazovat. Doufám, že se vstupem do agentury například souvisí i to, že budou herci obsazováni na věkově odpovídající roli. Doufám, že skončila doba "babiček" s paní Slavíkovou, Taberyovou atp. a že tímto skončí i doba bez režiséra ve studiu a snad i éra malého počtu hlasů a věkově odpovídajících hlasů.

To filip: Z jmen, co napsal pan Hruška je patrné, že do agentury vstoupili i herci živící se výhradně dabingem.
Omlouvám se, mělo se začít od shora. A tímto neskončila éra tzv. babiček, to není jen o penezích. Balcárek
Uživatelský avatar
Michaela2
Admin
Příspěvky: 6981
Registrován: 17 srp 2011 02:29
Bydliště: Praha

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvek od Michaela2 »

filip píše:Napočítal jsem 4 dabéry/ky, které se živí jen dabingem, ti ostatní hrají především divadlo
divadlo ? a ty si jako myslíš, že je to divadlo živí ? dostat za nákých 10-20 litrů za měsíc na jevišti, no to je teda majlant, tomu říkám " živení se" v pravém slova smyslu :D ten, kdo si vydělává slušné peníze, je ten, kdo hraje v těch našich inteligentních seriálech, ale zároven i dabingovej herec, je-li u režisérů oblíbenej a jde z role do role ( Moučková, Holán, Zahálka, Černá, Stránský, L.Hruška atd), o štěkařích nemluvím... ale že by někoho živilo divadlo ? no rozhodně se to nedá považovat za slušné živobytí ale z nouze ctnost...

jak je zde zmíněno 13,50 za repliku krát 200 = 2700, studia je tlačí, aby to zvládla za hodinu, je zcela jasné, zda herce živí divadlo nebo dabing, jak moc, nebo jak málo jsou ohodnoceni, nesoudím, ale je jasné vidět, kde dostanou více peněz, a z toho seznamu, který uvedl Zdeněk Hruška, se dabingem živí rozhodně více než 4 dabéři
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvek od HonzaXXII »

Babičky budou mluvit babičky teprv až bude zase na dabing dost času jako dřív a ne 3 filmy/5 hodinových dílů/10 půlhodinových dílů za den jako dnes (a to chci vidět jak by k tomu došlo). To je důležitější než peníze (o ty jde taky, ale až pak).
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Zamčeno

Zpět na „Současná situace v dabingu“