Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Diskuze o současném dabingu, zajímavosti...
Odpovědět
BobSilas
Příspěvky: 908
Registrován: 28 led 2009 15:39
Bydliště: Absurdistán

Re: Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Příspěvek od BobSilas »

Lukiz píše:Začíná to být zajímavé...
Ano, je to zajímavé stejně jako sledovat někoho jak zvrací na chodník. :mrgreen:
Naposledy upravil(a) BobSilas dne 27 dub 2014 13:52, celkem upraveno 2 x.
Názory jsou jak díra v zadku, každej má svoji. (Drsný Harry)
Důvěra je jako panenství, jakmile ho ztratíš, je pryč, navždy.

S tohoto fóra se stává velká konkurence tohoto fóra !
poslední dobou se tu řeší stejné věci :>
Uživatelský avatar
Newmy
Příspěvky: 4725
Registrován: 08 dub 2008 19:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Příspěvek od Newmy »

Lukiz: Přesně jsem nezkoumal kolik to je, ale je pravda, že desetinné číslo do jednoho bajtu nenarvu :D

Bobe, ano, film se dá z 24 do 25 FPS převést i tak, co popisuješ ty, že délka zůstane stejná a do obrazu se každou sekundu vloží jeden snímek navíc, obraz se "degeneruje", ale zvuk zůstane zachován. Jenže takto se to nedělá. Zrak je citlivější než sluch. Při převodu se používá metoda kterou jsem popisoval já. A důkaz máš všude kolem. Stačí vzít film na BR a ten samý na DVD. Na DVD je o cca 4% kratší.
http://nalovustatistik.cz/ - Statistiky soutěžního pořadu Na lovu
https://dabdb.cz/ - Nová databáze českého dabingu
Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2465
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Příspěvek od Ištván87 »

A ještě taková věc. Co se zpomaleného zvuku u nového dabingu SW 4-6 týče, tak ten zvuk byl takhle zparchantělý i při vysílání na Nově, takže se nějak zdráhám uvěřit, že by to byl problém u mého přehrávače. Jak jsem říkal, týká se to jen českého dabingu a v případě Star Wars jen epizod 4, 5 a 6. Stejně tak mi nejde do hlavy, jak by jeden a ten samý přehrávač mohl přehrát jeden disk s normálním zvukem a další se zkresleným. A to jen u dabingu.
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
FragMan
Příspěvky: 431
Registrován: 10 črc 2008 12:17
Bydliště: Brno

Re: Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Příspěvek od FragMan »

Je blbost, že by přehrávače působily taková zkreslení jako snížení výšky tónu... A jiné možnosti synchronizace zvuku třeba DVD audia s Blu Ray než zpomalení při snížení výšky tónu nebo zpomalení beze snížení výšky tónu, oboje trochu zkresluje, opravdu nejsou. Jedině, že by se dělal nový zvukový mix (znovu smíchání českých dialogů se "zpomalenými" mezinárodními pásy) , ale to musí být pěkně drahý a navíc v některých případech těžko realizovatelný.
-kNiGHT-
Příspěvky: 447
Registrován: 18 led 2009 13:25

Re: Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Příspěvek od -kNiGHT- »

Bylo tu toho nápsáno hodně o tom jak by měl vypadat převod zvuku tam či onam. Faktem zůstává že spousta filmů má na bluray (23.976) zvuk zmršený - zpomalený tak že to až bije do uší (viz. Sedm statečných) Většinou při použití starého dabingu, který byl vytvořen bůhvíjakou rychlostí pro bůhvíjaký zdroj obrazu (na vždy pro kinopás 24fps, ale hlavně pro TV vysílaní v 25fps). U star wars jsem si toho na bluray nevšiml, ale na nově bylo poznat že při jejich zrychlení na televizních 25fps jsou ve zvuku chyby. A to pominu to že nova nesmyslně zesiluje a zeslabuje zvuk, aby náhodou nebyli ve filmu hluché místa tak aspoň ohulí šum než zas začne dialog ;)
Ne každý první dabing je ten nejlepší.
Uživatelský avatar
puffy
Příspěvky: 1126
Registrován: 18 lis 2009 17:46

Re: Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Příspěvek od puffy »

Bobsilas: Mohol by si mi vysvetlit, co presne sa stane zo zvukom pri tebou spominanom spôsobe přenastavení (přepočítání) časové osnovy?

Najlepsie by bolo keby si mi to vysvetlil na tomto priklade:
Mame testovaciu ukazku nahratu rychlostou 23,976fps a obsahuje slovo dajme tomu videostopa. Ukazka ma 3 sekundy a slovo videostopa sa zacina v case 00:01.100 a konci v case 00:02.200.
Ako zvuk z tejto ukazky napasujes na druhu videoukazku, ktora ma rychlost 25 fps a postava v nej zacina hovorit v case 00:01.000 a skonci v case 00:02.000.
Rozdiel teda nespociva len v tom kedy zacne hovorit, ale hlavne ako dlho hovori. Tym padom sa musi nejak upravit zvuk.
18.11.2009 - 28.12.2016
Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2465
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Příspěvek od Ištván87 »

Tak jsem si pouštěl ukázku dabingu na právě vydaném Blu-ray Robocopa. No, co na to říct? V Bontonu se ještě pořád nenaučili nasazovat ten dabing tak, aby byl zvuk dabingu v pořádku. Bonton je zjevně sto let za opicema. Když už se to i Magic Box naučil.
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
BobSilas
Příspěvky: 908
Registrován: 28 led 2009 15:39
Bydliště: Absurdistán

Re: Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Příspěvek od BobSilas »

.
Naposledy upravil(a) BobSilas dne 27 dub 2014 13:33, celkem upraveno 2 x.
Názory jsou jak díra v zadku, každej má svoji. (Drsný Harry)
Důvěra je jako panenství, jakmile ho ztratíš, je pryč, navždy.

S tohoto fóra se stává velká konkurence tohoto fóra !
poslední dobou se tu řeší stejné věci :>
Uživatelský avatar
Newmy
Příspěvky: 4725
Registrován: 08 dub 2008 19:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Příspěvek od Newmy »

Přehrávač ukazuje rozdílné časy, ale délka je stejná :?: To máš přehrávač, co ukazuje "fake" časy? :D :D V tom případě si sežeň stopky a pusť si ten samý film na DVD a pak na BR a stopuj :D :D
http://nalovustatistik.cz/ - Statistiky soutěžního pořadu Na lovu
https://dabdb.cz/ - Nová databáze českého dabingu
Uživatelský avatar
puffy
Příspěvky: 1126
Registrován: 18 lis 2009 17:46

Re: Dabing 25 vs 24 vs 23,976 fps a různé typy záznamových médií

Příspěvek od puffy »

BobSilas píše:Newmy: ale já nic takového nepopisuju (o něčem takovém jsem nikdy neslyšel), to jsi mě špatně pochopil, myšleno to bylo tak, že když si pustím film, na DVD PAL a poté ten samí na BD NTSC reálná délka filmu je u obou médií stejná i přesto že ti přehrávač ukazuje rozdílné časy (to je onen rozdíl ve FPS) o žádné 4% to rozhodně kratší není, tedy pokud na tom DVD není cenzurovaná verze.
Nieviem kto z nas dvoch ma nedostatky v chapani zakladnych veci, ked si schopny napistat takuto megahovadinu.
Ale vidim, ze je uplne zbytocne sa s tebou nadalej bavit, ked namiesto priamej odpovedi na konkretnu otazku hovoris o niecom uplne inom.
18.11.2009 - 28.12.2016
Odpovědět

Zpět na „Obecně“