Hyperkorektnost útočí!

Diskuze o současném dabingu, zajímavosti...
Minor
Příspěvky: 11
Registrován: 21 dub 2008 00:43

Hyperkorektnost útočí!

Příspěvek od Minor »

Dostal jsem coby překladatel tento pokyn (trochu ho krátím), který snad radši ani nebudu komentovat. Pokochejte se sami.

Milí překladatelé a režiséři
.... máme problém s tím, co jsou a nejsou nevhodná slova. Níže posílám seznam slov, která se v žádném případě nesmí objevit v seriálech pro věkovou kategorii 3-9 let. Je opravdu nutné se jim vyhýbat, ač vám to často může připadat jako neškodné. U seriálů pro starší děti se těmto a podobným slovům také vyhýbejte. Platí to i pro případ, že jsou tato slova použita v originálním jazyce! I tak musí být zjemněna! Expresivní slova jako idiot, debil a podobně jsou absolutně nepřípustná pro všechny věkové kategorie....
Závadná slova a jim podobná: blb (+derivates: blbec, blboun, blbý, blbnout), pitomec (+ derivates: pitomý, pitomost), idiot, buran, trotl, vole, hajzlík, podělals to, kravina, šmejd, dement, šulíni, chcípni, hnido, řiť, čuně, vypatlanci, lemounskej tydýt, humus, náno, koňohovadiny, jelito, zavři hubu, stupidní, vymaštěná hlava, magor, šmejd, ignorant, smraďoch, prďoch, Nech si ty kecy!, Co čumíš?
V podstatě platí pravidla:
1) seriál by neměl obsahovat slova, která nechcete, aby vaše dítě říkalo před jeho učitelkou v mateřské škole
2) používat pravidlo nenásilné komunikace (non-violent communication rule) a to: nesuďte osoby, hodnoťte jejich chování (do not judge a person, evaluate their behaviour).
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hyperkorektnost útočí!

Příspěvek od Krikri »

A teď se naskýtá otázka, proč namísto cenzury se české TV stanice raději nezaměří na filmy a seriály, v nichž se ani v originále nevyskytují vulgární výrazy a nebo jen minimálně? Všichni vědí, z které země ty vulgární a oplzlé filmy a seriály pocházejí, tak když to českým producentům (nebo já nevím komu) vadí, ať si vyberou jinou lokalitu, odkud budou kupovat filmy/seriály. Řekl bych, že např. severská kinematografie zdaleka tak vulgární není, takže tam by možná ani nebylo co cenzurovat. Stejně tak oplzlé a lascivní americké sitcomy na českých obrazovkách nahradit francouzskými, v nichž se humor výborně obejde bez zbytečných vulgarit. Ale to by se české ovce musely oprostit od velmi návykové polistopadové drogy zvané amerikanismus, což se bohužel nikdy nestane.:evil: Takže radši budeme cenzurovat, měnit a upravovat původní scénář na jemnější výrazy, než kupovat tvorbu, ve které by tyto zásahy být nemusely, hlavně když si neznepřátelíme velmoc, které lezeme do zadnice.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Hyperkorektnost útočí!

Příspěvek od Lukiz »

To by mě vážně zajímalo, kdo takový pokyn vydal. A v kterých "seriálech pro věkovou kategorii 3-9 let" se v originále takový výrazy objevují?? Spíše to vypadá, na nějakou záměnu kategorií. Nesmyslnost bezkontextového výčtu nechávám stranou.
Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2461
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Hyperkorektnost útočí!

Příspěvek od Ištván87 »

Krikri: Nechodíš občas diskutovat na Novinky.cz? Tam bys sl tímhle názorem, resp. s jeho prezentací ("...hlavně když si neznepřpátelíme velmoc, které lezeme do zadnice.") krásně zapadl. Mimochodem, právě americké sitcomy se vyznačují absencí silnějších výrazů (maximálně 2 $ocky obsahují neustálé hovory o sexu a pohlavních orgánech). Když bych vzal nějakej seriál, co obsahuje prvky komedie (ale i tak se o sitcom nejedná) a je hodně sprostý, tak mě z u nás vysílaných seriálů napadá jen Misfits a to je, světe div se, britský seriál.
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
cenda
Příspěvky: 740
Registrován: 04 čer 2011 13:30
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Hyperkorektnost útočí!

Příspěvek od cenda »

Ony jsou obecně britský seriály poměrně tvrdší a sprostší než americký, protože v USA platí spousta nařízení podobných tady těm, zatímco Británie je poměrně volnější. Například seriál The Inbetweeners. Ten si ale u nás s překladem podřízeným tomuhle nařízení vůbec nedokážu představit.
"Vy byste beze mě v tomhle státě ani hubu neotevřel"
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Hyperkorektnost útočí!

Příspěvek od Lukiz »

Inbetweeners rozhodně nelze ani vzdáleně považovat za seriál pro děti 3-9 let. Vůbec bych řekl, že drtivá většina běžných seriálů včetně tzv. rodinných není pro takovou cílovou skupinu vysloveně určena, ale mají je rodiče sledovat společně s dětmi. Už jen sama kategorie 3-9 let je IMHO dost pochybná. Argumentu s mateřskou školkou chápu, ale tam jsou děti do 6 let pak se na ZŠ začnou potkávat se staršími a rychle se zkazí. Tady je proto třeba rozlišovat 3-6 let, kde lze výčet považovat za rozumný, ale pro 6+ let je to nesmyslně přísné.
cenda
Příspěvky: 740
Registrován: 04 čer 2011 13:30
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Hyperkorektnost útočí!

Příspěvek od cenda »

Ale tam je psáno, že expresivní výrazy jako idiot nebo debil jsou nepřípustné pro všechny věkové kategorie. Jestliže tomu dobře rozumím a jsou nepřípustný tyhle výrazy, který si občas říkáme vyloženě ze srandy, co teprve výrazy, kterýma se oslovujou a který říkají právě v Inbetweeners. Jinak já jsem si tímhle obdobím 3-6 let prošel koncem 90. let, který by se zrovna, co se dabingu a televize týče, jako výrazově korektní zrovna moc označit nedaly. Dívali jsme se na tajňačku na South Park, Tele Tele, všechny možný Smrtonosný zbraně (v 1. dabingu samože) a ti starší (rozuměj 2. třída ZŠ) i na Peříčko :D a nepamatuju si, že by někdo z mých vrstevníků tehdy mluvil sprostě a nebo to na něm zanechalo nějaký trvalý následky.
"Vy byste beze mě v tomhle státě ani hubu neotevřel"
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Hyperkorektnost útočí!

Příspěvek od Lukiz »

Tam nevidím nic o všech věkových kategoriích je tam jen "U seriálů pro starší děti se těmto a podobným slovům také vyhýbejte. " Starší děti jsou IMHO v tomto smyslu 9-14 let. Takže tam rozhodně nespadají zmínění Inbetweeners ani Misfits, které obojí má v Británii certifikaci 18+.
cenda
Příspěvky: 740
Registrován: 04 čer 2011 13:30
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Hyperkorektnost útočí!

Příspěvek od cenda »

Je to poslední věta prvního odstavce. Ale je možný, že tomu já špatně rozumím.
"Vy byste beze mě v tomhle státě ani hubu neotevřel"
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Hyperkorektnost útočí!

Příspěvek od Lukiz »

Oh, přehlédl jsem. IMHo je tím stále myšleno, pro všechny věkové kategorie dětí. Předpokládám, že jde o nějakého zadavatele, který je vysloveně zaměřen na tvorbu pro děti.
Naposledy upravil(a) Lukiz dne 28 kvě 2016 20:10, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Obecně“