Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Pokračování příště

Moderátor: Michaela2

Odpovědět
Uživatelský avatar
Joe Black
Příspěvky: 5051
Registrován: 03 čer 2008 21:09
Bydliště: Budovatelů 561, Chrást u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Příspěvek od Joe Black »

Slíbil jsem velké shrnutí jedné velké a krásné éry „Bylo, nebylo“ a jelikož dnes na Prima COOL skončila šestá série (a sedmá je alespoň dle toho, co znám v dost věcech jiná), dovolil jsem si tady shrnout těch ucelených šest sérií.

Z toho, co jsme tady společnými silami za pomoci Dana Košťála dali dohromady, napočítal jsem (držte se) 101 dabérů ve všech 6 sériích, a to je dost možné, že některé menší postavy jsme minuli nebo to byly pouze sbory, které se nedaly identifikovat. Na 134 epizodách je to obrovské množství lidí a myslím si, že se to stává málokdy, aby se na jednom seriálu sešlo tolik dabérů. Z nich jsem napočítal něco kolem 32, kteří během celého seriálu dabovali pouze jednu postavu (tedy nehostovali na epizodních rolích). I to je skvělé a můžeme za tenhle krásný výsledek být jedině rádi. Co se tvůrců týče, tak se jich na tvorbě tohoto dabingu podílelo deset, z toho na každé sérii vždy devět. Pouze na pozici vedoucí výroby jsem u posledních dvou sérií zaznamenal změnu. I tenhle fakt zcela jistě přispěl k tak vysoké úrovni tohoto dabingu a konzistenci překladu, dialogů a vracejících se postav a jejich dabérů. No a určitě byste si řekli, že při šesti sériích a stovce dabérů bylo nějaké přeobsazení na postavách? No to sice ano, ale pokud nepočítám některé dětské role, tak jsem přeobsazení zaznamenal pouze u tří postav – Drak, Čarodějův učeň a princ Erik. To už je jen pomyslná třešnička na dortu, za kterou opět patří celému tvůrčímu týmu obrovské DÍKY! :-: :-: :-:

Také bych rád zhodnotil obsazení některých hlavních postav. Za mě je jednoznačně hvězdou celého dabingu DANA MORÁVKOVÁ, která odvedla na šesti sériích neskutečný kus práce. Lanu Parrillu do začátku seriálu dabovala v seriálu 24 hodin na epizodní roli, kde byla chvíli, ale i tam se mi jaksi vryla do paměti. Na roli Zlé královny a „hodné a milující matky a starostky“ v začátcích seriálu mi přišla papírově jako skvělá volba a měl jsem radost, když tohle obsazení vyšlo. Myslím si, že i sama Dana se s Reginou sžila a možná byla i ráda, že Regina časem dostala lidštější tvář, ale ve flashbacích měla možnost se vyřádit na Zlé královně podobně jako pak i v šesté sérii, kde to byla opravdu její velká herecká etuda. :-: :-: :-:

TEREZA CHUDOBOVÁ na Emmě byla zpočátku zvláštní volba, známá totiž byla hlavně z Dr. House, kde ji dabovala Kateřina Lojdová. Když se ta poté v závěru seriálu objevila a měla s Emmou společné scény, vůbec už mi to nepřišlo zvláštní nebo nevhodné. Tak moc se s Emmou Tereza sžila a já už si jí s ní spojil a i tohle spojení bylo zvolené dobře, i když se to na začátku mohlo jevit jinak. :-:

Když jsem zmiňoval herecké etudy Dany Morávkové, tak podobné představení divákům připravil i JIŘÍ DVOŘÁK. Rampelník je herecky možná ještě náročnější role než Zlá královna, ale on si s tím poradil parádně a tohle spojení fungovalo každou vteřinu, kdy byl na scéně. A jestli se někdy na dabing muselo čekat, protože byl někdo z dabérů nedostupný, tak to za to rozhodně stálo. :-: :-: :-:

JOSEF PEJCHAL se poslední dobou v dabingu objevuje častěji, ale dříve jím tak známý nebyl a myslím si, že „Bylo, nebylo“ patří k jeho největším dabérským počinům. Myslím si, že zde to bylo pozitivní, protože se pak divák mohl více soustředit na jeho roli než na něj jako dabéra. :-:

KLÁRA JANDOVÁ je v dabingu ostřílená, takže tady nebylo pochyb, že si se Sněhurkou poradí. Ač pořád zní jako dospívající holka, tak Sněhurce v patřičných scénách dodala přesně to, co bylo potřeba, ať už se jednalo o psankyni na útěku nebo milující maminku a babičku ve Storybrooku. :-:

I LUCIE BENEŠOVÁ se pro roli Zeleny téměř narodila a dnes už si ji s jiným hlasem představit nedokážu. A jelikož jsem Lucii tak často v dabingu neslýchal, o to radši jsem byl, že jsme si ji tu mohli užít dosytosti. :-: :-:

JAN KÖHLER nám spolu s Henrym v seriálu rostl, dospíval a mutoval, občas trošku jinak než samotný herec, ale i když možná ze začátku zněl ukňučeně nebo pištivě, rozhodně se to srovnalo a šlo spíše o zvyk. Tady bylo třeba také uvažovat dopředu, ohledně dostupnosti v budoucnu, a možná i to, ve spojení s dospíváním, byl důvod, proč volba padla zrovna na Honzu Köhlera. :-:

Možná už někdo má plné zuby toho, že LIBOR BOUČEK na ně promlouvá z rádia, z televize při moderování přímých přenosů nebo soutěží, nebo v mnoha různých reklamách, ale v „Bylo, nebylo“ před ním utéct nebylo kam, protože jeho Hook byl všudypřítomný a nešlo si ho nezamilovat od začátku. Pirátský styl mu sedl a já osobně si ho umím představit v podobné roli i v běžném životě. :D :-: :-:

Mohl bych tu donekonečna rozebírat postavy všechny, ale jak jsem psal výše, dabérů bylo 100 a to bychom tu byli ještě na Vánoce. Rozhodně bych vyzdvihl Olgu Želenskou, Simonu Postlerovou, Miladu Vaňkátovou (pro mě úplně neznámou, dokud jsem ji neslyšel právě tady, a je fakt skvělá!), Kateřinu Lojdovou, Lucii Štěpánkovou, Danu Černou, Michaelu Kuklovou, Týnu Průchovou, Vendulu Příhodovou, Daniela Krejčíka, Jana Cinu, Petru Hobzovou (především jako Modrou vílu / Matku představenou, i když dabovala rolí mnohem více), Josefa Cardu nebo Filipa Jančíka (a pořád bych mohl pokračovat).

Všem, kdo se na seriálu podíleli, ať už jako tvůrci nebo jako dabéři, bych tímto chtěl ještě jednou MOC a MOC PODĚKOVAT. Čas, který jsem strávil s dabovaným „Bylo, nebylo“ byl tak krásný a věřím, že bude i v budoucnu, kdy se k seriálu rád budu vracet a budu si ho s oblibou pouštět dokola a dokola. Doufám, že se ještě dočkáme závěrečné sedmé série, kde se řady dabérů z dosavadní stovky možná rozrostou. BRAVO! :-: :-: :-:
fabec122
Příspěvky: 1566
Registrován: 28 zář 2008 07:48

Re: Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Příspěvek od fabec122 »

Souhlasím se vším s Joe Blackem a doplňuji o to, že před 7. sérií čeká na tvůrce možná největší oříšek, pro ty, co to neviděli, tak SPOILER 7. série je spíše už spin-off původních šesti řad, vyskytují se v něm až na vyjímky v hlavních rolích nové postavy, a bude potřeba určitě nejméně tak 12-15 nových dabérů, k tomu návrat čtyř na hlavní role (Bouček, Morávková, Benešová, Dvořák + R.Hájek a Kříšťálová) a k tomu se v epizodních rolí objeví i hromada postav z prvních šesti řad (nutnost dabérů: Pejchal, Jandová, Chudobová, Vaňkatová, Kohler, J. Saic, M. Saic, J. Postlerová, S. Postlerová, J. Cina, Kudla, V. Hájek, Jančík, Tůma, Páleníčková, Průchová, s tím, že většina z nich řekne sotva pár vět)
Uživatelský avatar
Joe Black
Příspěvky: 5051
Registrován: 03 čer 2008 21:09
Bydliště: Budovatelů 561, Chrást u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Příspěvek od Joe Black »

Překvápko - dospělý Henry nebyl Robert Hájek, ale Daniel Krejčík. :)
1403ka
Příspěvky: 3940
Registrován: 08 dub 2017 17:17
Bydliště: Suchá nad Parnou, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Příspěvek od 1403ka »

Joe Black píše:Z toho, co jsme tady společnými silami za pomoci Dana Košťála dali dohromady, napočítal jsem (držte se) 101 dabérů ve všech 6 sériích, a to je dost možné, že některé menší postavy jsme minuli nebo to byly pouze sbory, které se nedaly identifikovat. Na 134 epizodách je to obrovské množství lidí a myslím si, že se to stává málokdy, aby se na jednom seriálu sešlo tolik dabérů. Z nich jsem napočítal něco kolem 32, kteří během celého seriálu dabovali pouze jednu postavu (tedy nehostovali na epizodních rolích). I to je skvělé a můžeme za tenhle krásný výsledek být jedině rádi. Co se tvůrců týče, tak se jich na tvorbě tohoto dabingu podílelo deset, z toho na každé sérii vždy devět. Pouze na pozici vedoucí výroby jsem u posledních dvou sérií zaznamenal změnu. I tenhle fakt zcela jistě přispěl k tak vysoké úrovni tohoto dabingu a konzistenci překladu, dialogů a vracejících se postav a jejich dabérů. No a určitě byste si řekli, že při šesti sériích a stovce dabérů bylo nějaké přeobsazení na postavách? No to sice ano, ale pokud nepočítám některé dětské role, tak jsem přeobsazení zaznamenal pouze u tří postav – Drak, Čarodějův učeň a princ Erik. To už je jen pomyslná třešnička na dortu, za kterou opět patří celému tvůrčímu týmu obrovské DÍKY! :-: :-: :-:
No to musí byť veľmi dobré číslo na tento seriál, zvlášť, keď ho režíroval Jančík. Obvykle má priemerný seriál asi 40 dabérov, z toho 35 už poznám po hlase a každý dabér si okrem hlavnej úlohy občas stihne dabovať aj tú vedľajšiu aj epizódnu postavu. :)
fabec122
Příspěvky: 1566
Registrován: 28 zář 2008 07:48

Re: Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Příspěvek od fabec122 »

Joe Black píše:Překvápko - dospělý Henry nebyl Robert Hájek, ale Daniel Krejčík. :)
Určitě? :-? Já taky teda myslel, že je to Hájek, akorát to sem Dan stihl napsat dřív.

Pokud ne, tak by to nebylo moc dobré, buď by to znamenalo že jeden dabér bude mít dvě výrazné role, anebo že bude mít dospělý Henry dva hlasy.

A Aladin byl taky ve finále 6. řady, a za celou dobu seriálu se nestalo, aby jedne dabér mluvil v jedné epizodě dvě postavy. Nedaboval teda nakonec Hájek Aladina? :-?
Uživatelský avatar
Joe Black
Příspěvky: 5051
Registrován: 03 čer 2008 21:09
Bydliště: Budovatelů 561, Chrást u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Příspěvek od Joe Black »

1403ka píše:No to musí byť veľmi dobré číslo na tento seriál, zvlášť, keď ho režíroval Jančík. Obvykle má priemerný seriál asi 40 dabérov, z toho 35 už poznám po hlase a každý dabér si okrem hlavnej úlohy občas stihne dabovať aj tú vedľajšiu aj epizódnu postavu. :)
Režírovala Lucie Petra Svobodová, ale tím spíš o to větší pochvalu zaslouží...
Uživatelský avatar
Joe Black
Příspěvky: 5051
Registrován: 03 čer 2008 21:09
Bydliště: Budovatelů 561, Chrást u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Příspěvek od Joe Black »

fabec122 píše:Nedaboval teda nakonec Hájek Aladina? :-?
Ptal jsem se Dana, jestli dělal Aladina on a i když je to už rok co se to dabovalo, tak Aladina si nevybavuje. Tudíž se také přikláním k variantě, že Dan byl Henry a Aladina dělal Robert. Jako asi takhle - Dana poznám, ale přijde mi, že toho řekl dost málo na to, aby se to dalo 100% identifikovat. Navíc zase Dan psal, že se s Lucií Svobodovou oba těší až se bude sedmá série dabovat, a Dan že právě bude mít hlavní roli, takže tady omyl asi nebude.. A je fakt, že ten Aladin zněl jinak, Dana jsem vylučovací metodou volil ze seznamu dabérů k té epizodě, kde je i Robert Hájek, takže to asi bude on.
Uživatelský avatar
ocypuc
Příspěvky: 651
Registrován: 30 pro 2012 15:32

Re: Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Příspěvek od ocypuc »

Opožděně se i já přidám k hodnocení. Jak už psal Joe Black, i já chválím neskutečné množství dabérů :-: , to se dneska už nevidí. Nejlepší výkon podali Dana Morávková a Jiří Dvořák, oba by si za ten výkon zasloužili dabingovou cenu, stejně tak, jako paní režisérka. Za poslední roky asi jeden z nejkvalitnějších dabingů, které mohl člověk slyšet a je škoda ( i když v dnešní době internetů a uložto...), že se to vysílalo v takový čas, zvlášť když na hlavním "kanálu" jsou schopni vysílat pořady jako Jetelín
Oblíbené dabérky: Viktorie Taberyová, Jitka Moučková, Kateřina Velebová, Jolana Smyčková, Nikola Votočková
Oblíbení dabéři: Dalimil Klapka, Pavel Tesař, Martin Stránský, Libor Hruška, Jakub Saic
Uživatelský avatar
Jirka007
Příspěvky: 1005
Registrován: 17 lis 2015 09:58

Re: Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Příspěvek od Jirka007 »

tak opožděně zhodnotím 5 a 6. sérii

nejvíce se mi zamlouvala Nikola Votočková jako Merida, a nápad obsadit Josefa Cardu na Háda byl fakt dobrý, Jan Battěk taky, Nina Horáková na Nimue a Petr Neskusil na Merlina, také byly vyborně obsazeni

v 6. sérii se mi nejvíce zamlouval Vojtěch Hájek a Kateřina Lojdová, moc se mi nezamlouvalo obsazeni Dr. Jekylla a pana Hydea, Aladin a Jasmína byly taky v pohodě, a jsem rád že zachovali vícemeně všechny dabery

teď počkat na poslední 7. sérii a doufám že vyjde aspoň Ivana Korolová na postavu Ivy/Drizelly
Dan2000
Příspěvky: 78
Registrován: 09 čer 2017 11:07

Re: Bylo, nebylo / Once Upon a Time

Příspěvek od Dan2000 »

Bohužel, to vypadá, že se sedmé série v dohledné době nedočkáme, minimálně ne v kvalitě řad předchozích. :cry:
Přeposílám odpověď z Primy.

Dobrý den, pane Lochu,

já Vás bohužel zklamu – nemáme už na seriál vůbec vysílací práva, zkuste Novu, jestli to nebudou vysílat oni – my ale bohužel ne.

Pěkný den, Draha Mašková

........

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda-li se ještě někdy dočkáme vysílání seriálu Bylo, nebylo (Once Upon a Time), a především české premiéry jeho závěrečné 7. série, pro který jste vytvořili naprosto famózní dabing a jen podtrhli jedinečnost a kvalitu tohoto seriálu. Ptám se protože si myslím, že tak skvělý seriál si zaslouží i tzv. "české zakončení". Myslím, že by byla velká škoda kdyby o něj přišel.

Děkuji Vám za odpověď.

S přáním prima dne a pevného zdraví,

Váš věrný divák Daniel Loch
Odpovědět

Zpět na „Seriály“