Žít a užít / Vivre pour vivre

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Žít a užít / Vivre pour vivre

Příspěvek od salgado »

Tak to je zajímavá informace. Ani se tomu nedivím, že se film zasekl při nějaké schvalovací projekci. Yves Montand sice byl levicově zaměřený umělec, ale asi trošku jinak, než si představovali soudruzi. To jeho Doznání asi nemohli rozdýchat ( mimochodem taky pěkně dlouho neuvedené na obrazovkách, pamatuji si vysílání někdy v roce 1990). Zajímavé je, že Pošetilost mocných jim nevadila. A koneckonců nemusel být příčinou jenom Montand, ale i Irena Kačírková. Ta v 70. letech také jenom paběrkovala. A ta informace o problémech se zakoupením filmu mě dost překvapila. Já myslel, že je to vždycky jenom otázka peněz. Pravděpodobně v tom budou opět nějaká autorská práva. Bůh ví, kdo všechno má na Lelouchovy filmy právo.
Licence2kill
Moderátor
Příspěvky: 2242
Registrován: 25 bře 2009 10:43

Re: Žít a užít / Vivre pour vivre

Příspěvek od Licence2kill »

To s Pošetilostí mocných je pravda, ale možná soudruhům vadil Montand víc jen v určitě konkrétní době a hlavně na TV obrazovce. Cenzura v TV byla obecně mnohem silnější než ve filmové distribuci. Nevím, kdy se dostala Pošetilost mocných do TV vysílání, možná to bylo až v 80. letech.
Nelsonek
Příspěvky: 47
Registrován: 20 led 2012 20:05

Re: Žít a užít / Vivre pour vivre

Příspěvek od Nelsonek »

Na imdb jsou většinou filmy uvedeny v delší stopáži než je skutečnost, protože ve většině uvádějí délky filmů v NTSC délce (100 min filmu v PAL = cca 105 min filmu v NTSC)
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Žít a užít / Vivre pour vivre

Příspěvek od salgado »

Tak teď jsem na film koukal v originále s titulky a našel jsem pár dialogů, které asi tenkrát nepustila cenzura do vysílání. Jedná se jednak o rozhovor Colomba se šéfem žoldáků, který tvrdí, že "bojují proti komunismu" a jednak o komentář k filmu o Vietnamu, kde je zmiňován sovětský zásah v Budapešti. Ovšem pravdou je, že těch pár vět šlo jednoduše vystřihnout a film klidně mohl běžet. Zdá se tudíž, že problém bude spíš v osobě samotného Montanda, jak už bylo zmíněno v předchozích komentářích.
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Žít a užít / Vivre pour vivre

Příspěvek od salgado »

Je škoda, že není možné tento film zakoupit do vysílání. Dabing je vynikající, Jiří Adamíra s Irenou Kačírkovou, která postavu Girardotové, na rozdíl od Galatíkové, značně zjemňovala, na své postavy skvěle padnou, navíc tu najdeme milé epizodky Miroslava Saice a Jany Walterové.
Proč to komunisti nepustili do vysílání, je mi záhadou, vysvětlitelnou snad jen velkým odporem k Montandovi, protože Žít a užít je film zjevně protiamerický. To by zase ale mohl být důvod pro dnešní "nevysílání" . Ale to je vlastně osud všech Montandových filmů s politickým pozadím (kromě Žít a užít i Stav obležení, Z či Doznání). Každopádně mi film nepřišel nějak cenzurovaný. V českém dabingu pouze vypadla zmínka o sovětském zásahu v Budapešti, jinak jsem si ničeho nevšiml.
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Žít a užít / Vivre pour vivre

Příspěvek od salgado »

Ve filmu zazní i česká písnička na hudbu Francise Laie, zpívá ji Helena Vondráčková, přičemž v jejím podání lze najít stejnou píseň i v angličtině, a to na kanále youtube.. Bohužel nevím, kdo napsal její český text, ani zda byla složena přímo pro tento film. Tak kdyby to někdo ze zdejších odborníků věděl, docela by mě to zajímalo.
Odpovědět

Zpět na „Filmy“