Lakomec / L’ Avare

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Uživatelský avatar
palg
Příspěvky: 4471
Registrován: 05 led 2009 23:21
Bydliště: Senica

Re: Lakomec / L’ Avare

Příspěvek od palg »

já bych nechal celý dabing. Ostatní role, včetně svělého Soběslava Sejka, nebyly špatně nadabované, ale nechal bych znova nadabovat Lousie. Myslím, že v těchto moderních podmínkách by to šlo.
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Lakomec / L’ Avare

Příspěvek od Michel »

Technicky by to šlo, ale byla by to děsná drbačka. Musely by se vzít mezinárodní zvukové pásy (případně ruchy znovu dodělat tam, kde byly dodělávané) a přesně tím "překrýt" jen hlas J. Krampola (přesně co se týče hlasitosti hudby a ruchů a synchronu hudby a ruchů na obraz). Jedině takhle by se dala předabovat jedna role a zbytek zachovat.

A drbačka by to byla i po stránce právní. Dabing je autorské dílo, do kterého nelze jen tak zasahovat. Co jsem pochopil paní dramaturgyni z ČT, které jsem se přesně na takovéto předabování jediné role ptal, tak by s takovouto úpravou museli souhlasit všichni, kdo se na původním dabingu podíleli. To by podle mě ve výsledku stálo více energie, než úplně nový dabing.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
cenda
Příspěvky: 740
Registrován: 04 čer 2011 13:30
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Lakomec / L’ Avare

Příspěvek od cenda »

Jen tak pro zajímavost, když se tu probírá ta možnost předabování Krampola - Jiří Krampol se v poslední době, v souvislosti s audioknihou o Belmondovi, vyjadřoval několikrát jak k dabingu Belmonda, tak Funése a údajně dabování Funése považuje za jeden ze svých největších omylů a Lakomce uvedl jako absolutně nejhorší práci, o které si dokonce myslí, že ji zkazil. Takže z jeho strany by možná nemusela být překážka k vystřihnutí jeho hlasu :D
"Vy byste beze mě v tomhle státě ani hubu neotevřel"
Uživatelský avatar
bloom
Globální moderátor
Příspěvky: 6797
Registrován: 18 črc 2008 17:43

Re: Lakomec / L’ Avare

Příspěvek od bloom »

Z e-mailového rozhovoru s Dalimilem Klapkou po dotazu na jeho dabing Louise De Funés ve filmu Gentleman z Epsomu:
Na film s L.F. se ani moc nepamatuji ale dělal jsem casting na Harpagonav pro NOVU. Tato stanice nakonec Lakomce netočila a v České televizi daboval L:F. kolega Krampol. Při hledání hlasové charakteristiky jsem se neubránil vzpomínce na geniální dabing Františka Filipovského.
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Lakomec / L’ Avare

Příspěvek od salgado »

Velká škoda, že tehdy neměli odpovědní lidé v ČT dostatek soudnosti.
dabingovec
Příspěvky: 128
Registrován: 18 črc 2021 18:27

Re: Lakomec / L’ Avare

Příspěvek od dabingovec »

salgado píše:Velká škoda, že tehdy neměli odpovědní lidé v ČT dostatek soudnosti.
Obrovská škoda. Zřejmě někdo podlehl tomu, že pan Krampol již pár filmů daboval a to i pro ČT. Dnes jsme se všichni mohli plácat po ramenou, že Louis de Funes měl dva dabéry s totožnou dikcí a téměř stejným hlasem.
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Lakomec / L’ Avare

Příspěvek od HonzaXXII »

Právěže tehdy (aspoň v tomhle) dostatek soudnosti měli. Proto se dělal konkurz a na jeho základě pak mluvil LDF Krampol. Už se s tím smiřte a nadávejte si akorát na ty (re)dabingy pro komerční TV a vydavatelství po dvoutisícím, kde už opravdu za moc nestál. Podotýkám, že kdyby opravdu vznikla ještě o něco dřív i Novácká verze s Dalimilem Klapkou, nevadilo by mi to ani vteřinu (pokud by samozřejmě po srpnu 99 neskončila v bájném Vávrově šuplíku).
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Lakomec / L’ Avare

Příspěvek od salgado »

I Jiří Krampol po letech přiznal, že to byl jeden velký omyl.
psiskobaskervillske
Příspěvky: 2
Registrován: 23 led 2023 21:44

Re: Lakomec / L’ Avare

Příspěvek od psiskobaskervillske »

Naposledy upravil(a) psiskobaskervillske dne 24 led 2023 00:59, celkem upraveno 1 x.
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Lakomec / L’ Avare

Příspěvek od salgado »

Velká škoda, že tehdy bolševici Lakomce nenadabovali.
Odpovědět

Zpět na „Filmy“