Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Historik
Příspěvky: 2789
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Příspěvek od Historik »

Neviděl jsem obnovenou premiéru s copyrightem ČT 1996, takže včera jsem se podíval po téměř 31 letech.

Postavu Helen určitě nemluví Nelly Gaierová a podle mě ani Jana Dítětová. Není to ani Dana Hlaváčová, v mém opisu původních titulků z roku 1980 tedy byla zřejmě chyba. Ponechal bych proto stávající uvedenou Helenu Nováčkovou, bylo jí tehdy 58 let, v dabingu se v 60. a 70.letech objevovala, mohla by to být ona. Dále se domnívám: Ladislav Krečmer - Fat Thomas (řidič autobusu). Hlasatel zpráv určitě není Adolf Filip, skutečně by to mohl být, kdysi velmi populární, jak sám říkal ve svých pořadech "ne už nejmladší, ale pro vás stále ještě dobrý hlasatel" Jiří Valenta. Je v mnoha archivních rozhlasových záznamech, hlas půjde porovnat.

Střihač Jiří Reichert je v nových titulcích přenasazeného dabingu uveden jako Josef Reichert, myslím, že správně je Jiří a že jde o televizního střihače ČST. Každopádně jsem se s tím jménem nesetkal jinde u dabingu, nejspíše šlo o jednorázovou výpomoc z jiné redakce ČST (podobně zaskakoval v 70.letech v dabingu jeden zvukař z Hlavní redakce sportu). Asistentka režie Dagmar Vrbovcová nebyla v titulcích přenasazeného dabingu uvedena vůbec.

A ještě zajímavá informace od paní Walló. Na hlavní roli obsadila Václava Vosku. Že Jacka Lemmona obvykle daboval Vladimír Brabec prý pozitivně nevěděla, i když to nevylučuje, že nějaký jeho dabing někdy předtím viděla. I když Vladimíra Brabce poměrně často obsazovala i do hlavních rolí, samo o sobě by to nic neznamenalo, neboť zavedených obsazení - což my dobře víme z různých jiných filmů - se obvykle nedržela, neboť nebyla příznivcem univerzálních dabérů.
Václav Voska podepsal smlouvu, přišel na projekci filmu, ale pak odmítl, že se cítí unavený a nechce to dělat. O novém obsazení přemýšlela ihned, neboť, jak už víme z jiných případů, zastavení natáčení byl poměrně velký problém. Rozhodla se pro Petra Haničince, sehnali ho, přivezli taxíkem a ještě týž den odpoledne začali točit s ním.
Vladajsoucna
Příspěvky: 641
Registrován: 14 pro 2010 20:26

Re: Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Příspěvek od Vladajsoucna »

Nutno uznat, že Petr Haničinec byl v této roli perfektní, coby Lemmon předvedl trochu jiný výkon než je u něj zvykem. Jeho hlasový projev i herectví je přece jen statičtější, zde dokázal Lemmonovu expresivnost podat stejně skvěle, jako jeho dvorní dabér Vladimír Brabec.
Mám pocit, že v roličce černošského detektiva jsem zaslechl Radana Ruseva. Vzhledem k tomu, že v té době patřil k jedněm z nejčastějších dabérů afroameričanů, by to bylo možné.
Historik
Příspěvky: 2789
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Příspěvek od Historik »

Helena Nováčková by měla být tehdejší oblastní herečka, s originálním projevem, v té době snad už ani pravidelně nehrála, ale pracovala v nějakém úřadu.
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Příspěvek od salgado »

Bylo by zajímavé, kdyby stejnou roli nadabovali i Václav Voska a Vladimír Brabec.I když je o mně známo, že nemám rád redabingy, tady by mi přišlo hodně zajímavé, kdyby se zase nějaká komerční stanice zbláznila a udělala redabing s Vladimírem Brabcem. Každopádně Petr Haničinec předvedl úžasný výkon. Na neurotického a deprimovaného Lemmona se výborně hodil.
Uživatelský avatar
bloom
Globální moderátor
Příspěvky: 6799
Registrován: 18 črc 2008 17:43

Re: Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Příspěvek od bloom »

Na dabing s Vladimírem Brabcem už je dnes pozdě. Ze skupiny věkově odpovídajících dabérů pro tuto roli by se v současné době hodili Vladislav Beneš nebo Viktor Preiss.
Vladajsoucna
Příspěvky: 641
Registrován: 14 pro 2010 20:26

Re: Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Příspěvek od Vladajsoucna »

salgado píše:Bylo by zajímavé, kdyby stejnou roli nadabovali i Václav Voska...
Proč Voska? Ten pokud vím Lemmona nikdy nedaboval, zřejmě sis to popletl s Mastroianim, kterého Vladimír Brabec také aktivně daboval. Jinak redabing by tu byl zbytečný, Petr Haničinec tu byl podle mě výborný a za Brabcovým energickým projevem nijak nezaostával.
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Příspěvek od salgado »

Tak s tím Václavem Voskou to byla jenom hypotéza. To jsi snad pochopil, ne? Mně jenom zaujala představa, jak by on, případně pan Brabec, pojali tuto roli.
Vladajsoucna
Příspěvky: 641
Registrován: 14 pro 2010 20:26

Re: Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Příspěvek od Vladajsoucna »

Těžko říct, ale Václav Voska by mi na Lemmona typově moc nesedl (nicméně to Haničinec původně taky).
urby
Příspěvky: 676
Registrován: 09 črc 2012 19:26

Re: Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Příspěvek od urby »

Souhlas s Historikem : Ladislav Krečmer - Fat Thomas (řidič autobusu).
Ed Peck (soused nahoře) určitě není Mirko Musil, podle mne je to Ladislav Kazda.
Co se týká toho hlasatele zpráv, mám malou nápovědu. V seriálu 30 případů majora Zemana je v 11. až 20. části během úvodních titulků jakýsi mluvený prolog k jednotlivým dílům. Neví někdo, kdo to namluvil ? Je to stejný hlas.

Jinak před mou dnešní premiérou filmu jsem měl také jisté pochybnosti, co se týká obsazení hlavní role, ale Petr Haničinec mé obavy hodně rychle rozehnal. Úžasný výkon. A jak psal Historik, že to bylo na poslední chvíli a téměř bez přípravy - klobouk dolů.
sud
Příspěvky: 803
Registrován: 10 říj 2008 20:00

Re: Zajatec 2. avenue / The Prisoner of Second Avenue

Příspěvek od sud »

hlasatel by mohl být Milan Friedl :-?
TOP (současní) dabéři: Lukáš Hlavica, Petr Lněnička, Martin Stránský, Jaromír Meduna, David Novotný
TOP (současné) dabérky: Tereza Bebarová, Tatiana Vilhelmová, Antonie Talacková, Jitka Moučková, Simona Postlerová
Odpovědět

Zpět na „Filmy“