Sladký život / La Dolce Vita

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Odpovědět
Uživatelský avatar
Teoretik
Příspěvky: 1871
Registrován: 22 dub 2011 16:28
Bydliště: Polabská nížina

Sladký život / La Dolce Vita

Příspěvek od Teoretik »

Naposledy upravil(a) palg dne 10 srp 2011 00:46, celkem upraveno 2 x.
Obrázek
Maestro není doma a jeho milostivá paní matinka vám vzkazuje,
aby jste už nevolala změněným hlasem, že vás stejně pozná
Uživatelský avatar
AngelEyes
Příspěvky: 217
Registrován: 24 bře 2008 13:45
Bydliště: Liberec

Re: Sladký život / La Dolce Vita (1960)

Příspěvek od AngelEyes »

Dabovat Felliniho je podle mě dost nevděčná práce. Fellini je poněkud náročnější režisér, který zaujme jen omezenou skupinu diváků a ta dabing tolerovat nebude (a zvláště ne tento, který je dost odfláklý, s opakujícími se výraznými hlasy ve vedlejších rolích, např. Oldřich Vlach nebo Jiří Schwarz).

Dost možná je toto jediný dabing. V kině běžel film titulkovaný (viděl jsem ve filmovém klubu původní kinokopii) a na ČT naposledy také. Ale ruku do ohně za to nedám:)
Paddy
Příspěvky: 758
Registrován: 08 dub 2009 20:34

Re: Sladký život / La Dolce Vita

Příspěvek od Paddy »

Blbější film sem opravdu neviděl a nebo na to opravdu můj mozek nestačí, je to moc psychologické. Akorát mě mrzí že bohužel já mám ten film, pouze v původním znění z titulky. Česky dabovanej sem ho ještě nikdy neslyšel, takže ani nemohu posoudit dabing, ale ta slovenská ukázka nebo-li verze z p. Dočolomanským není zas tak nejhorší a docela to na něj i sedí.
Jinak nejde ani o český dabing, že J. SCHWARZ nebo O. VLACH mluví ve vedlejších rolí, ale také je tragédie když i samotní zahraniční herci si zahráli ve vedlejších rolí. Jako např. známá postava z Mayovek ( LEX BARKER alias OLD SHATTERHAND ) a ještě dost ubohou. Ten to film mám z jednoho důvodu, že jsem právě milovníkem filmů Lexe Berkera a Pierra Brice, jinak bych ho automaticky vymazal. Ale ten český dabing bych chtěl tedy fakt slyšet, to mě zajímá když je na něj taková kritika.
Uživatelský avatar
anderson
Příspěvky: 1696
Registrován: 16 črc 2009 20:05
Poznámka: UŽIVATEL BYL ZABANOVÁN

Re: Sladký život / La Dolce Vita

Příspěvek od anderson »

Je velmi tazke dabovat Felliniho, ale napr. NOVA sa o to hrdinsky pokusila a nebolo to najhorsie (OSEM A POL, AMARCORD). VAPET bohuzial "zbuchal" pre DVD dabing na urovni VHS "omylov" z rokov 90-tych, navyse su podla mna postavy nevhodne obsadene, ale co je najhorsie po zvukovej stranke je to peklo, chybaju ruchy a sem tam pocut aj original. Tuto verziu dokonca vysielala aj STV 2, za co ju "intelektuali" pekne skritizovali. Naopak tento slovensky dabing vznikol v zaciatkoch Markizy, ked este vedenie dufalo, ze divaci ocenia na komercnej televizii aj narocnejsi film a podla toho dbali aj na kvalitu dabingu. Reziser Eduard Grecner obsadil absolutnu slovensku dabersku spicku dostupnu v tej dobe. Takisto je dabing precizny aj po zvukovej stranke a dialogoch. A co je najlepsie, vzhladom na mnozstvo postav, ziaden daber nedabuje (narozdiel od VAPET verzie) viac hercov. Aspon som si to nevsimol.
Uživatelský avatar
Pomajz
Příspěvky: 2954
Registrován: 01 led 2010 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Sladký život / La Dolce Vita

Příspěvek od Pomajz »

anderson píše:
POMAJZ píše:Proto si můžeš pustit DVD s dabingem a nebo s titulkama ;)
To nic nemeni na skutocnosti, ze VAPET dabing je odflaknuty. U takehoto filmu je to smutne.
Po dlouhé době s tebou souhlasím,ale nazatracoval bych ho.
RETROFILM
Uživatelský avatar
bloom
Globální moderátor
Příspěvky: 6805
Registrován: 18 črc 2008 17:43

Re: Sladký život / La Dolce Vita

Příspěvek od bloom »

anderson píše:Je velmi tazke dabovat Felliniho, ale napr. NOVA sa o to hrdinsky pokusila a nebolo to najhorsie (OSEM A POL, AMARCORD).
Tak tyto dabingy by mě zajímaly. Mohu poprosit o jejich doplnění?
Vladajsoucna
Příspěvky: 641
Registrován: 14 pro 2010 20:26

Re: Sladký život / La Dolce Vita

Příspěvek od Vladajsoucna »

Dabing tohoto filmu je jedna velká mahdalovsko-tůmovská tragédie! Není to ojedinělý případ, kdy otec a syn Tiší zmrvili nějaký významný počin světové kinematografie (viz Apokylpsa Now). Obzvláště mě v obou filmech vysloveně iriuje Aleš Jarý, který zde dabuje hned několik důležitých i několik nedůležitých postav najednou a všechny naprosto otřesně (o tom, že jde o postavy různého věku i charakteru nemusím snad nic dodávat). Naprosto nevhodně obsazený je i Jan Šťastný jako Mastroianni. Já chápu, že 2 nejlepší Mastroianniho dabéři by se jej dnes už nemohli ujmout, jeden už je dávno po smrti (Václav Voska) a druhý je už moc starý (Vladimír Brabec - i když ten by i navzdory věku byl jistě stále lepší než Šťastný). Ale právě to chce dát si práci a najít nějakou hlasově neotřelou osobnost, nikoliv dabéra, jehož slyšíme z kdejakého amerického blafu a se specifickým Mastroianniho projevem nemá nic společného!

Přitom není pravda, že by Felliniho filmy byly kdovíjak intošské - naopak, jsou to univerzální díla, oslovující jak klubové, tak normální publikum. A udělat k jeho filmům dobrý dabing není žádná extra řehole, když se na to jde poctivě, seženou se kvalitní dabéři a samozřejmě když se to neudělá na koleně za jeden den, ale pečlivě minimálně za několik dnů. Nova v tomhle byla rozumná a musím říci, že dabingy Cabiriiných nocí i Amarcordu se povedly. Dokonce je pokládám za velmi nedoceněné, například Martina Hudečková by si za dabing Giuletty Massiniové v Cabiriiných nocí zasloužila minimálně nominaci na Cenu FF a tvůrci dabingu Amarcordu rovnou cenu za mimořádnou kvalitu překladu nebo jak se ta kategorie jmenuje.
Uživatelský avatar
anderson
Příspěvky: 1696
Registrován: 16 črc 2009 20:05
Poznámka: UŽIVATEL BYL ZABANOVÁN

Re: Sladký život / La Dolce Vita

Příspěvek od anderson »

Vladajsoucna píše:Copak Fellini, ale dnes už je předabován i taková legenda uměleckého filmu jako je Luis Buňuel! Jeho filmy na DVD jsem neviděl, nevíte, jak jejich dabing dopadl?
Filmy z edicie FILM X dopadli pomerne slusne. Ale kedze minimalne k jednemu vydanemu filmu existuje dokonaly slovensky predrevolucny dabing (DENNIK KOMORNEJ) nabity vtedajsimi nasimi top umelcami, tak sa do porovnavania pustat radsej nejdem.
Uživatelský avatar
bloom
Globální moderátor
Příspěvky: 6805
Registrován: 18 črc 2008 17:43

Re: Sladký život / La Dolce Vita

Příspěvek od bloom »

Vladajsoucna píše:Naprosto nevhodně obsazený je i Jan Šťastný jako Mastroianni. Já chápu, že 2 nejlepší Mastroianniho dabéři by se jej dnes už nemohli ujmout, jeden už je dávno po smrti (Václav Voska) a druhý je už moc starý (Vladimír Brabec - i když ten by i navzdory věku byl jistě stále lepší než Šťastný). Ale právě to chce dát si práci a najít nějakou hlasově neotřelou osobnost, nikoliv dabéra, jehož slyšíme z kdejakého amerického blafu a se specifickým Mastroianniho projevem nemá nic společného!
Jan Šťastný byla pro mě naopak skvělá volba, jediný klad tohoto dabingu. Troufám si tvrdit, že on a Vladislav Beneš navázali na předchozí dabéry Mastroianniho se ctí.

Když už zmiňuješ dabing Amarcordu, nemohl bys ho, prosím doplnit.
Vladajsoucna
Příspěvky: 641
Registrován: 14 pro 2010 20:26

Re: Sladký život / La Dolce Vita

Příspěvek od Vladajsoucna »

bloom píše:
Vladajsoucna píše:Naprosto nevhodně obsazený je i Jan Šťastný jako Mastroianni. Já chápu, že 2 nejlepší Mastroianniho dabéři by se jej dnes už nemohli ujmout, jeden už je dávno po smrti (Václav Voska) a druhý je už moc starý (Vladimír Brabec - i když ten by i navzdory věku byl jistě stále lepší než Šťastný). Ale právě to chce dát si práci a najít nějakou hlasově neotřelou osobnost, nikoliv dabéra, jehož slyšíme z kdejakého amerického blafu a se specifickým Mastroianniho projevem nemá nic společného!
Jan Šťastný byla pro mě naopak skvělá volba, jediný klad tohoto dabingu. Troufám si tvrdit, že on a Vladislav Beneš navázali na předchozí dabéry Mastroianniho se ctí.

Když už zmiňuješ dabing Amarcordu, nemohl bys ho, prosím doplnit.
Šťastný byl jako Mastroianni děsně nevýrazný, Mastroianniho projev je naopak typicky italský, dynamický, zkrátka tak, jak to v češtině skvěle ukázal Voska. Vladislav Beneš by nemusel být ještě tak hrozný.

On Amarcord nemá ani profil?
Odpovědět

Zpět na „Filmy“