Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Historik » 17 srp 2008 10:11

Obrázek
Info: IMDb | ČSFD | FDb

V českém znění: Vladimír Ráž - Lex Barker (Old Shatterhand), Stanislav Fišer - Pierre Brice (Vinnetou), Petra Hanžlíková - Uschi Glas (Apanači + další postavy), Jiří Štěpnička - Mihail Baloh (Judge) + Petar Dobrič (Sloan) + (vypravěč), Gustav Bubník - Götz George (Jeff Brown) + Sime Jagarinac (Blacky) + Ivo Krištof (Buster) + Nikola Gec (Jim), Jan Pohan - Ralf Wolter (Sam Hawkens) + Walter Barnes (Mac Haller) + Ilija Dzuvalekovski (Curly Bill) + Vladimir Rogoz (Hrobník), Bohuslav Kalva - Vladimir Leib (Pincky) + Zvonko Dobrin (Bryan) + Mile Gatara (Barman) + Rikard Brzeska (Předák Smith) + Abdurrahman Shala (Hank) + Branko Špoljar (Doktor), Jaroslava Obermaierová - Nada Kasapič (Bessie) + Marija Crnobori (Mine-Yota), Jan Kalous - Marinko Cosič (Happy, bratr Apanači)

Překlad: Jana Altmannová
Zvuk: Ivo Novák
Produkce: Zdena Sirotková
Režie českého znění: Jiří Ptáček
Vyrobilo: Studio dabing AB Barrandov pro Densy Home Video v roce 1993
Historik
 
Příspěvky: 3248
Registrován: 17 lis 2009 19:59
Bydliště: Praha

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Jiří Kříž » 22 bře 2009 12:14

VINNETOU A MÍŠENKA APANAČI
--------------------------------------------------------------------
Vinnetou - Pierre Brice - STANISLAV FIŠER
Old Shatterhand - Lex Barker - VLADIMÍR RÁŽ
Sam Hawkens - Ralf Wolter - JAN POHAN
Apanači - Uschi Glass - PETRA HANŽLÍKOVÁ
Happy ( bratr Apanači ) - Marinko Cosič - JAN KALOUS
Jeff Brown - Gotz George - GUSTAV BUBNÍK
Mac Haller - Walter Barnes - JAN POHAN
Mine-Yota - Marija Crnobori - JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ
Judge - Mihail Baloh - JIŘÍ ŠTĚPNIČKA ( a zároveň vypravěč na začátku filmu ! )
Pincky - Vladimir Leib - BOHUSLAV KALVA
Curly Bill - Ilija Dzuvalekovski - JAN POHAN
Sloan - Petar Dobrič - JIŘÍ ŠTĚPNIČKA
Doktor - Branko Špoljar - BOHUSLAV KALVA
Bessie - Nada Kasapič - JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ
Hank - Abdurrahman Shala - BOHUSLAV KALVA
Blacky - Sime Jagarinac - GUSTAV BUBNÍK
Předák Smith - Rikard Brzeska - BOHUSLAV KALVA
Hrobník - Vladimir Rogoz - JAN POHAN
Barman - Mile Gatara - BOHUSLAV KALVA
Buster - Ivo Krištof - GUSTAV BUBNÍK
Bryan - Zvonko Dobrin - BOHUSLAV KALVA
Jim - Nikola Gec - GUSTAV BUBNÍK
Jiří Kříž
 
Příspěvky: 26
Registrován: 01 úno 2009 22:36

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Ištván87 » 27 srp 2011 18:03

Vždycky když slyším ty dabingy co vznikly až v devadesátých letech, tak mě mrzí, že se toho nechopila třeba Česká televize (nejlépě něky těsně po revoluci) nebo že to nešlo dabovaný do kin... I když ty díly co mají pozdější dabingy patří mezi ty úplně nejhorší, tak nejsou zas tak hrozný aby měly takhle zprasenej dabing...
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
Uživatelský avatar
Ištván87
 
Příspěvky: 2381
Registrován: 24 lis 2008 23:17

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Budy » 27 srp 2011 18:35

Je fakt, že Mayovky, co byly kdysi nadabovány v kinech, jsou asi nejlepší. Tj. Vinnetou I-III, Poklad na Stříbrném jezeře a Old Shatterhand. Jinak, jsem nikdy nepochopil určitou dějovou posloupnost těchto filmů. Poklad na Stř. jezeře je z roku 1962, přitom Vinnetou a Old Shatterhand se seznamují až ve filmu Vinnetou roku 1963. Pak v roce 1965 Vinnetou zemře a v následujících letech hraje dál. Nebo proč v roce 1965 vystupuje Old Surehand a v roce 1968 zase Old Shatterhand. A televize dávají ty filmy podle roku vzniku, místo aby to dávali logicky, jak jde děj. Ale to jsem odbočil.
18.05.2008 – 07.05.2015
Uživatelský avatar
Budy
 
Příspěvky: 4855
Registrován: 18 kvě 2008 18:59

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Lukiz » 27 srp 2011 18:47

Mám dojem, že letos se Barrandov o nějakou dějovou logiku pokusil. Každopádně ta dějová návaznost tam není nijak nutná, jsou to prostě epizody ze života. Jistá pojednání o nenávaznosti je u jednotlivých filmů na http://karel-may.majerco.net/filmove-mayovky Navíc uvádění podle roku vzniku +- odpovídá sestupné kvalitě filmů.
Lukiz
 
Příspěvky: 4084
Registrován: 18 pro 2008 23:25

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Paddy » 27 srp 2011 19:03

Ištván87 píše:Vždycky když slyším ty dabingy co vznikly až v devadesátých letech, tak mě mrzí, že se toho nechopila třeba Česká televize (nejlépě něky těsně po revoluci) nebo že to nešlo dabovaný do kin... I když ty díly co mají pozdější dabingy patří mezi ty úplně nejhorší, tak nejsou zas tak hrozný aby měly takhle zprasenej dabing...Naprosto s tebou souhlasím.

Akorát nevím, proč JAMES55 ten dabing nedoplní když ho tu má kompletně vypsaný ?
Tak alespoň ty nejhlavnější postavy, když se ty hlasy tam neustále opakují - jako např.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
STANISLAV FIŠER - Pierre Brice (Vinnetou)
VLADIMÍR RÁŽ - Lex Barker (Old Shatterhand)
PETRA HANŽLÍKOVÁ /TIŠNOVSKÁ/ - Uschi Glas (Apanači)
JAN POHAN - Ralf Wolter (Sam Hawkens + další postavy)
JIŘÍ ŠTĚPNIČKA - Mihail Baloh (Judge + další postavy, včetně vypravěče)
GUSTAV BUBNÍK - Götz George (Jeff Brown + další postavy)
BOHUSLAV KALVA - Vladimir Leib (Pincky + další postavy)
JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ - Nada Kasapič (Bessie + další postavy)
JAN KALOUS - Marinko Cosič (Happy, bratr Apanači)

Vyrobilo : Studio dabing AB Barrandov pro Densy Home Video v roce 1993
Paddy
 
Příspěvky: 654
Registrován: 08 dub 2009 20:34

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Lukiz » 27 srp 2011 19:44

Se správným formátováním se to jistě doplňuje snadněji.

Vladimír Ráž - Lex Barker (Old Shatterhand), Stanislav Fišer - Pierre Brice (Vinnetou), Petra Hanžlíková - Uschi Glas (Apanači + další postavy), Jiří Štěpnička - Mihail Baloh (Judge) + Petar Dobrič (Sloan) + (vypravěč), Gustav Bubník - Götz George (Jeff Brown) + Sime Jagarinac (Blacky) + Ivo Krištof (Buster) + Nikola Gec (Jim), Jan Pohan - Ralf Wolter (Sam Hawkens) + Walter Barnes (Mac Haller) + Ilija Dzuvalekovski (Curly Bill) + Vladimir Rogoz (Hrobník), Bohuslav Kalva - Vladimir Leib (Pincky) + Zvonko Dobrin (Bryan) + Mile Gatara (Barman) + Rikard Brzeska (Předák Smith) + Abdurrahman Shala (Hank) + Branko Špoljar (Doktor), Jaroslava Obermaierová - Nada Kasapič (Bessie) + Marija Crnobori (Mine-Yota), Jan Kalous - Marinko Cosič (Happy, bratr Apanači)

Překlad: Jana Altmannová
Zvuk: Ivo Novák
Produkce: Zdena Sirotková
Režie českého znění: Jiří Ptáček
Vyrobilo: Studio dabing AB Barrandov pro Densy Home Video v roce 1993
Lukiz
 
Příspěvky: 4084
Registrován: 18 pro 2008 23:25

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Michel » 28 srp 2011 11:44

Budy píše:Jinak, jsem nikdy nepochopil určitou dějovou posloupnost těchto filmů. Poklad na Stř. jezeře je z roku 1962, přitom Vinnetou a Old Shatterhand se seznamují až ve filmu Vinnetou roku 1963. Pak v roce 1965 Vinnetou zemře a v následujících letech hraje dál. Nebo proč v roce 1965 vystupuje Old Surehand a v roce 1968 zase Old Shatterhand. A televize dávají ty filmy podle roku vzniku, místo aby to dávali logicky, jak jde děj. Ale to jsem odbočil.

Jak už napsal Lukiz, jednotlivé filmy jsou prostě jednotlivé epizody ze života, které většinou nejsou nijak blíže časově určené a jejich posloupost se tedy dá určit celkem těžko. Tvůrci se o žádnou návaznost jednotlivých filmů ani nesnažili, prostě každý film má uzavřený děj, který dává smysl sám o sobě. Z děje jednotlivých filmů vyplývá jen to, že film Old Firehand se odehrává dějově úplně nejdříve (Nšo-či je naživu), pak následuje film Vinnetou (Vinnetou se seznamuje s Old Shatterhandem, Nšo-či umírá) a film Vinnetou - poslední výstřel patří pochopitelně úplně na konec. Ale jinak se zbylé filmy mezi filmy Vinnetou a Vinnetou - poslední výstřel dají dějově zařadit prakticky v libovolném pořadí.
O něco lépe se ta dějová posloupnost většinou dá určit u knižních předloh (buďto jsou zmíněny historické události, díky kterým lze dobu děje určit téměř na rok přesně, a nebo se alespoň díky postavám dá přibližně určit, mezi které knihy daná kniha dějově patří - kdyžtak na stránkách, které uvedl Lukiz, je i seznam děl Karla Maye, ze kterého vedou odkazy na obsahy jednotlivých knih, kdyby sis chtěl o tom počíst více, a nebo Mayovky budou mít určitě v každé knihovně :-) ), ale i ty knihy lze číst prakticky v libovolném pořadí, protože stejně tak každá kniha většinou obsahuje jeden uzavřený příběh. A ani ty knihy nevycházely chronologicky, v takovém pořadí, v jakém se odehrává děj, třeba Poklad ve Stříbrném jezeře vyšel roku 1891, pak trilogie Vinnetou I-III roku 1983 a později pak ještě vyšly knihy Petrolejový princ, trilogie Old Surehand I-III a další.
Z toho, že každá kniha má víceméně uzavřený děj, pak vycházeli tvůrci filmů, a prostě vždycky vzali Mayovku, která jim přišla zajímavá a vhodná pro filmové zpracování a zfilmovali ji.

Co se týče výskytu Old Shatterhanda vs Old Surehanda, tak tvůrci víceméně využili toho, že v Mayovkách s Vinnetouem nehraje vždy hlavní úlohu Old Shatterhand (i když se tedy téměř ve všech Mayovkách s Vinnetouem objevuje), ale také Old Firehand nebo Old Surehand, takže to pojali tak, že prostě v jednom filmu se Vinnetou setkává s Firehandem, v jiných s Surehandem a ti zbylí dva se vždy potulují někde jinde po divokém západě :-) přece jen pro celovečerní film by bylo asi příliš, kdyby v něm vystupovali Old Shatterhand i Old Firehand nebo Shatterhand i Surehand. A jak se lze dočíst na Lukizem odkazovaných stránkách (v profilech jednotlivých filmových Mayovek), tak rozhodnutí, kterého z nich zrovna do filmu obsadit, bylo buďto ze strategických důvodů (např. ve filmu Mezi supy měl původně být Old Shatterhand, ale režisér měl strach, aby kombinace Vinnetou + Old Shatterhand nezevšedněla a rozhodl se film zpestřit Old Surehandem), a nebo zvolili toho, který byl snadněji dostupný (např. v Petrolejovém princi měl původně být Shatterhand, ale Lex Barker byl v tu dobu smluvně vázán k jiné společnosti, tak musel být obsazen Stewart Granger - Old Surehand). Takže žádná dějová posloupnost ani logika v tom není, ani být nemusí...

A konečně co se týče uvádění filmů v TV, tak to je podle mě podobné dilema, jako třeba u Star Wars - jestli se na ně dívat v pořadí 1-6, nebo 4-6 a potom až 1-3. Obojí má svou logiku a opodstatnění. Pokud si dobře vzpomínám, tak ČT vždy filmy dávala chronologicky tak, jak se odehrává děj (tj. Vinnetou jako první, pak Poklad na Stříbrném jezeře, pak zbylé filmy s Old Shatterhandem, pak filmy s Old Surehandem a nakonec Vinnetou - poslední výstřel, Old Firahanda si nějak nevzpomínám, že bych na ČT kdy viděl) a stejně tak teď v létě TV Barrandov, dokonce i s Old Firehandem správně zařazeným úplně na začátek, zatímco Nova to vždycky dávala podle roku natáčení.


P.S. Omlouvám se za OT, kdyžtak to po přečtení smažte O:-)
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Michel
 
Příspěvky: 735
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Budy » 28 srp 2011 11:48

Díky za vysvětlení. ČT to asi udělala nejlépe. :)
18.05.2008 – 07.05.2015
Uživatelský avatar
Budy
 
Příspěvky: 4855
Registrován: 18 kvě 2008 18:59

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Michel » 28 srp 2011 12:14

Není zač :-) Je fakt, že chronologické pořadí tak, jak ho zvolila ČT a TV Barrandov je pro neznalého diváka asi nejlepší. Ale i to pořadí podle roku natáčení má podle mě něco do sebe - člověk má vlastně možnost vidět filmy v takovém pořadí, jako diváci v 60. letech a posoudit, jak se jejich kvalita zlepšovala či zhoršovala.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Michel
 
Příspěvky: 735
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Další

Zpět na Filmy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] a 28 návštevníkůEdna.cz - seriály a titulky
Filmtoro - filmy online

SerialZone.cz - seriály