Maria a Mirabela v Tranzistorii / Mariya, Mirabela v Tran...

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Maria a Mirabela v Tranzistorii / Mariya, Mirabela v Tran...

Příspěvekod Newmy » 17 bře 2010 20:35

Obrázek
Info: IMDB | ČSFD | FDB | Související film: Maria a Mirabela

V českém znění: Tereza Duchková (Maria), Tereza Chudobová (Mirabela), Ladislav Županič (Křesadýlko), Ladislav Krečmer (Kvak), Jiří Strach (Bohdan), Dagmar Zajícová (Týna), Radka Malá (Odeta)

Dialogy: Zdena Psůtková
Režie: Jan Moravec
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov dabing 1990
http://www.masbirka.cz/kolekce/15-mcdon ... %9B%20doma - Happy Meal Konečně doma
http://www.animsvet.cz/ - Databáze animovaného filmu
Uživatelský avatar
Newmy
 
Příspěvky: 4206
Registrován: 08 dub 2008 19:16
Bydliště: Brno

Re: Maria a Mirabela v Tranzistorii / Mariya, Mirabela v Tran...

Příspěvekod Historik » 09 čer 2011 22:14

Podle výrobních záznamů s přehledem natočených smyček se zdá, že jde o poslední dabing natočený ve studiu Sparta v Michli.

Maria a Mirabela.jpg

V 1.sloupci je číselné označení smyčky, v druhém sloupci pořadí dobré smyčky, která bude použita pro míchání a ve třetím sloupci počet natočených smyček.
Z tohoto malého (statisticky nedostatečného) vzorku vyplývá, že z 28 smyček byl ve 12 případech úspěšný 1.pokus, v 9 případech 2.pokus, ve 2 případech 3.pokus, ve 4 případech 4.pokus a v 1 případě 5.pokus.
Historik
 
Příspěvky: 3297
Registrován: 17 lis 2009 19:59
Bydliště: Praha

Re: Maria a Mirabela v Tranzistorii / Mariya, Mirabela v Tran...

Příspěvekod Lukiz » 11 čer 2011 08:53

Historik píše:Podle výrobních záznamů s přehledem natočených smyček se zdá, že jde o poslední dabing natočený ve studiu Sparta v Michli


Na tom papíru je datum 19.12.1989. Toto tedy vzali rychle. Co bylo vůbec důvodem zániku? Náhlá potřeba tvorby videodabingů?
Lukiz
 
Příspěvky: 4164
Registrován: 18 pro 2008 23:25

Re: Maria a Mirabela v Tranzistorii / Mariya, Mirabela v Tran...

Příspěvekod Historik » 11 čer 2011 23:12

Delší dobu se snažím zjistit přesnější okamžik opuštění studií Sport a Sparta, neboť z několika možných předělů mezi "klasickou" a "moderní" érou barrandovského dabingu zdá se být toto hledisko jedním z nejrelevantnějších. Dříve či později to z nějakých písemných pramenů zjistíme, zajím jsme závislí na pamětnících, kteří se však svými odhady liší minimálě o tři roky. Uvedený výrobní záznam je prvním hmatatelným časovým zařazením. Nemusí se jednat o úplně poslední práci, ale minimálně vyvrací domněnku, že Sparta byla opuštěna už v polovině 80.let.

Důvodem zániku byla zřejmě souhra více okolností, technických, finančních, provozních ...
- V důsledku změněné společenské situace a následně i drastickému poklesu zájmu o kulturu (zejména divadlo a film) některé nakoupené nebo ke koupi zajištěné filmy především z produkce socialistických zemí už nebyly distribuovány a je tedy možné, že i byly staženy z titulkování či dabování.
- Zvládnutí VHS dabingů, které se vyráběly ve studiu v Hostivaři, považovali někteří představitelé a tvůrci dabingu za zásadní, aby v okamžiku velkých změn médií a technologií Barrandovu "neujel vlak" a nebyl pak na léta vyřazen ze hry v tomto důležitém segmentu trhu. Jelikož počet pracovníků technických a uměleckých profesí se nezvýšil okamžitě, zejména na přelomu let 1989 a 1990 videodabing nepochybně odčerpal část kapacit (zejména zvukařů, produkčních a režisérů).
- Jestli se dobře pamatuji, tak už "vláda národního porozumění" (10.12.1989-27.6.1990) ohlásila a realizovala velké úspory v kinematografii. Výrazně se snížilo množství finančních prostředků pro Československý státní film, byla zastavena výroba řady českých a slovenských filmů. Nevím, jak ČSF nutné úspory rozložil, ale těžko si lze představit, že např. jen do výroby tuzemských filmů. Téměř jistě šetřil všude, tedy i ve výrobě dabingu.
- Velmi brzo poté se snížilo množství vyráběných kinodabingů a zakázkových dabingů pro ČST na kopiích 35 mm. Sparta přitom byla technicky vybavena právě na tuto technologii, nic jiného se tam bez rozsáhlých úprav a modernizací dělat nedalo.
- Sport byl jako nahrávací studio považován z více důvodů za lepší, při redukování počtu nahrávacích míst tedy logicky jako první skončila Sparta.
- O dům se studiem Sport se přihlásil restituent. Nevíme, zda i o Spartu, ale každopádně nebyl důvod, aby barrandovský dabing zůstával na detašovaných místech či za ně dokonce platit nemalé nájmy, když na samotném Barrandově začal být dostatek místa v důsledku snížení filmové výroby.
Historik
 
Příspěvky: 3297
Registrován: 17 lis 2009 19:59
Bydliště: Praha

Re: Maria a Mirabela v Tranzistorii / Mariya, Mirabela v Tran...

Příspěvekod Historik » 15 čer 2011 00:11

Přece jen ještě menší posun. Po tomto filmu byl zřejmě ještě vyroben dabing Divoké labutě a možná úplně poslední Hanussen, dokončený 27.prosince 1989.
Historik
 
Příspěvky: 3297
Registrován: 17 lis 2009 19:59
Bydliště: Praha


Zpět na Filmy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Manche a 15 návštevníkůEdna.cz - seriály a titulky
Filmtoro - filmy online

SerialZone.cz - seriály