Star Trek: Film

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Harold
Příspěvky: 6
Registrován: 01 říj 2013 17:25

Re: Star Trek: Film

Příspěvek od Harold »

První ČT dabing mimořádně promítali na Festivalu fantazie v Chotěboři letos v červenci. Pokud si dobře vzpomínám, tak snímek byl pojmenovaný pouze jako "Star Trek".

Co jsem poznal a vypsal si:
Daniel Dítě - William Shatner (James T. Kirk)
Zdeněk Junák - Leonard Nimoy (Spock)
Ladislav Běhůnek - Stephen Collins (Willard Decker)
Drahomíra Kočová - Persis Khambatta (Ilia)
Zuzana Slavíková - Nichelle Nichols (Nyota Uhura)
Přemysl Přichystal - George Takei (Hikaru Sulu)

Chybí tedy ještě DeForest Kelley (Leonard McCoy), James Doohan (Montgomery Scott) a Walter Koenig (Pavel Chekov).
Uživatelský avatar
Arne Farin
Příspěvky: 86
Registrován: 12 říj 2009 15:32

Re: Star Trek: Film

Příspěvek od Arne Farin »

Tak toto je pozoruhodné zjištění. Star Trek Film (1979) na tom festivalu vůbec neměl jít! Shodou náhody jsem se o prázdninách díval na web, zda tam nebudou promítat nějakou zajímavost - což pro mě znamená nějaký starší sci-fi film či seriál. Proto jsem se na ten program díval... a rozhodně tam ten Star Trek z roku 1979 uveden nebyl, alespoň já ho nenašel. Dotyčný brněnský dabing sháním už dlouho, takže bych si toho snad musel všimnout. Určitě by mě pak zajímalo, jaký dabing použijí. Navíc program je na webu dodnes, jsou tam sice dva Star Treky, ale ne zmiňovaný.

Určitě bych uvítal, pokud by Harold mohl uvést bližší info o tom mimořádném promítání.

Já jsem dokonce doposud měl za to, že ten dabing v ČT už snad ani možná není. Česká televize film vysílala totiž pravděpodobně jen jednou v roce 1994, kdy film vlastně tvořil "pilot" k seriálu Star Trek: Nová generace.
Agamenon zde sice zmiňuje rok 1995, ale v roce 1995 by to musela být repríza... a že by to ještě za týden opakovali na dvojce, to je přece skoro vyloučené. ČT nekupovala v té době práva na 3 uvedení! Pravděpodobně došlo k záměně se seriálem Star Trek: Nová generace, jehož díly skutečně po cca týdnu opakovali na ČT2 časně odpoledne.

Pro informaci uvedu vysílací časy filmu i seriálu:

Star Trek Film (1979) – ČT1 ve 20:05 v úterý 27. září 1994
Star Trek: Nová generace (1. epizoda) – ČT1 v 18:20 ve čtvrtek 29. září 1994
Star Trek: Nová generace (1. epizoda) – ČT2 v 15:15 ve středu 5. října 1994
Harold
Příspěvky: 6
Registrován: 01 říj 2013 17:25

Re: Star Trek: Film

Příspěvek od Harold »

Dobře, trochu to tedy rozepíšu. :-) Na programu film skutečně uveden nebyl. Sám jsem na FF jel prakticky pouze kvůli Star Trek linii a to pouze na pátek 5. 7., kdy jsem měl čas a kdy bylo nejvíc přednášek, co mě zajímaly, včetně přednášky "Dabing ST v Česku". Což bylo hezké předvedení ukázek různých variant dabingů ze seriálů i filmů (včetně raritních), u některých i z více verzí (včetně překladatelských i dabingových chyb i doslova bot) + nějaký komentář k tomu.

Ráno nebo během dopoledne byl na dveřích místnosti, kde šla ST linie, přilepený plakátek informující právě o promítání ST 1979 s ČT dabingem během mezery od 17 do 20 hod, kdy v kině naproti přes ulici šel Star Trek Into Darkness. Což bylo pro mě dost příjemné překvapení, protože na STID bych stejně nešel. ST 1979 byl promítán v té místnosti, kde běžela celá ST linie, zůstalo tam na něj odhadem tak kolem 15 lidí. Pokud si dobře pamatuji, tak ten ČT dabing získali od někoho na VHS, možná snad přímo (?) od překladatele Jana Pavlíka (známá osobnost mezi trekkies), který byl taky přítomný a který k tomu řekl pár slov (např. že "staniční deník" použitý ve filmu není jeho chyba, že byl zděšen, když to slyšel :-) Daniel Dítě v tom roce totiž daboval Siska v 1. řadě DS9, kterou taky částečně režíroval Aleš Jarý, takže původce bude někde tady...) To je tak asi všechno, co mě napadá a na co si vzpomínám.
Uživatelský avatar
Arne Farin
Příspěvky: 86
Registrován: 12 říj 2009 15:32

Re: Star Trek: Film

Příspěvek od Arne Farin »

Díky za zevrubnou a poutavě napsanou odpověď… můžu jen litovat, že jsem si neudělal čas a nezajel tam, musel to být parádní pocit.

O to víc jsem rád, že jsem se mýlil, když jsem v předcházejícím příspěvku vyslovil jistou pochybnost, že tento dabing v archivu ČT již být nemusí – JE tam! Zatím není zakoupená licence, takže v nejbližší době se film vysílat nebude. Nicméně uvedení na obrazovku lze urychlit žádostmi o zařazení filmu, těch pár minut věnovaných mailu se u 19 let neuvedeného filmu určitě vyplatí.
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Star Trek: Film

Příspěvek od Lukiz »

Spíše bych očekával, že - když už - tak si někdo bude spíše psát o konečně uvedení ve 3. dabingu s proslavenější sestavou a konzolidovaným překladem, než tu brněnskou avantgardu. :D
Simca
Příspěvky: 88
Registrován: 30 čer 2008 16:51

Re: Star Trek: Film

Příspěvek od Simca »

Je velká škoda. Že Nova dává druhý dabing. Tak velký velkofilm by se hodilo nově nadabovat novou technologií a terminologií 21. století.A Nejlépe dabing třetí.
gar-mogoth
Příspěvky: 53
Registrován: 03 srp 2013 14:36

Re: Star Trek: Film

Příspěvek od gar-mogoth »

McCoyovi v nováckém dabingu říkají Bones a ne Kostra. To platí pro první čtyři filmy.
Uživatelský avatar
puffy
Příspěvky: 1127
Registrován: 18 lis 2009 17:46

Re: Star Trek: Film

Příspěvek od puffy »

1. dabing:
Karel Janský - DeForest Kelley (Dr. Leonard "Kostra" McCoy),
Jaroslav Kuneš - James Doohan (Montgomery "Scotty" Scott),
Erik Pardus - Walter Koenig (Pavel Chekov),
Jan Grygar, Klára Sochorová, Josef Vrtal, Monika Kobrová

2. dabing: jako Star Trek
Bohumír Starý - Stephen Collins (Willard Decker)
Jiří Ptáčník - David Gautreaux (komandér Branch)
Vladimír Čech - Jon Rashad Kamal (Sonak)
Eva Miláčková - Majel Barrett (doktorka Chapelová)

3. dabing: jako Star Trek: Film
Martin Velda - David Gautreaux (komandér Branch)
Zuzana Skalická - Majel Barrett (doktorka Chapelová)
Michal Michálek

Dabing CT ma prekvapivo kvalitny preklad. Zato preklad v tych starych dabingoch od Novy je otrasny.
18.11.2009 - 28.12.2016
Spiderman
Příspěvky: 43
Registrován: 21 říj 2012 21:00

Re: Star Trek: Film

Příspěvek od Spiderman »

Zajímavé je ( a nebudu říkat, že mě to neštve), že u poslední verze dabingu (a u druhého dabingu Cesty domů) čte titulky někdo, kdo jasně vysloví "Josef Plachý" a "Petr Pípal", všiml si toho ještě někdo, kromě mě?
harycek
Příspěvky: 55
Registrován: 29 črc 2016 22:02

Re: Star Trek: Film

Příspěvek od harycek »

Županič je dobrý!!!
Odpovědět

Zpět na „Filmy“