Bohumil Švarc

Máte svého oblíbence od P do T? Založte mu profil, třeba bude mít radost

Moderátoři: filip, ReDabér, palg, Pomajz

Uživatelský avatar
filip
Globální moderátor
Příspěvky: 9247
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Bohumil Švarc

Příspěvek od filip »

Je mi to tak líto.
Nejdřív panové Pípal a Čech, do toho teď pan Švarc :(
Je to tak smutné. Doufám, že je to na dlouhou dobu dopředu smutná zpráva.
R.I.P. pane Švarci
TOP HERCI: Filip Švarc, Ladislav Cigánek, René Slováčková, Anna Suchánková
TOP STUDIA: LS Productions, Studio Virtual, ČT, Petrásek, Barrandov
semir
Příspěvky: 312
Registrován: 02 črc 2009 18:38
Bydliště: Hradec Králové

Re: Bohumil Švarc

Příspěvek od semir »

Je pravda, že je toho teď nějak moc...je mi to moc líto! Taky se připojuju a přeju upřímnou soustrast všem pozůstalým!
sud
Příspěvky: 803
Registrován: 10 říj 2008 20:00

Re: Bohumil Švarc

Příspěvek od sud »

Ačkoli odešel v požehnaném věku, přesto jeho odchod zabolí. :-( On stál u zrodu českého dabingu - řemesla, kterému věnoval více než polovinu století. Sbohem, pane Švarci, díky veliteli Lassardovi, admirálu/prezidentu Bensonovi či šerifu Teaslovi zůstanete v našich srdcích napořád. :cry:
TOP (současní) dabéři: Lukáš Hlavica, Petr Lněnička, Martin Stránský, Jaromír Meduna, David Novotný
TOP (současné) dabérky: Tereza Bebarová, Tatiana Vilhelmová, Antonie Talacková, Jitka Moučková, Simona Postlerová
Uživatelský avatar
bloom
Globální moderátor
Příspěvky: 6797
Registrován: 18 črc 2008 17:43

Re: Bohumil Švarc

Příspěvek od bloom »

Měl jsem tu možnost se s panem Švarcem setkat na projekci Příběhu opravdového člověka v Ponrepu. Byl ohromně milý a příjemný, užíval si vyprávění zážitků z dabingových začátků i z divadelného kočování během války. Doufal jsem, že ještě na nějakou další projekci zavítá, ale bohužel...Jeden z jeho nejlepších výkonů z novodobější dabingové éry lze slyšet ve filmu Magnolia. Ať odpočívá v pokoji.
Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2461
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Bohumil Švarc

Příspěvek od Ištván87 »

Český dabing od roku 2010 (Vladimír Dlouhý, Jiří Zavřel, Martin Kolár) soustavně ztrácí své přední osobnosti. Je hezké, že se pan Švarc dožil tak krásného věku, nicméně není to fér. Pan Švarc patřil mezi ty nejlepší dabéry zlaté éry. Nadaboval téměř cokoliv a měl neskutečně nosný hlas. Kdykoliv si pustíte třeba Pelíšky, uslyšíte jeho hlas z rozhlasu, když oznamuje, že nás obsadila vojska států Varšavské smlouvy (autentický záznam). Myslím, že na vše, co daboval, mohl být právem hrdý. Jako Darth Vader byl vynikající (ačkoliv v pozdějších dabingových verzích původní trilogie už měl hlas poznamenán věkem), jako Admirál Benson ve Žhavých výstřelech byl zcela nepřekonatelný. Je mi moc líto, že nás opustil tento velikán, leč jsem moc rád, že se dožil poměrně hezkého věku. Čest vaší památce, mistře. :(
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Bohumil Švarc

Příspěvek od Michel »

Ale ne :-( zrovna minulý týden jsem uvažoval, jestli pana Švarce ještě někdy uvidíme v TV či uslyšíme v dabingu a byl jsem přesvědčen, že ano, ještě před necelými dvěma lety, v pořadu Retro, vypadal tak svěže a optimisticky, vůbec jsem netušil, že na tom v poslední době nebyl zdravotně dobře. Tak nás tedy dnes navždy opustil... Je to obrovská ztráta pro jeho nejbližší, i pro český dabing, českou filmovou a rozhlasovou scénu a jeho věrné diváky a posluchače. Útěchou nám může být, že se dožil požehnaného věku, zanechal po sobě mnoho dobrého a navždy bude žít v našich srdcích. Upřímnou soustrast pozůstalým a čest jeho památce.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Uživatelský avatar
Pomajz
Příspěvky: 2950
Registrován: 01 led 2010 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohumil Švarc

Příspěvek od Pomajz »

Tak jelikož byl u zrodu českého dabingu tak je to jednoznačné dabingový velikán.
RETROFILM
beatman
Příspěvky: 133
Registrován: 14 bře 2013 15:40

Re: Bohumil Švarc

Příspěvek od beatman »

Připojuji se se s tryznou. I mně je to moc líto, netušil jsem, že j na tom zdravotně zle. Hlas Bohumila Švarce byl v poslední době často slyšet i v rozhlase a to zásluhou redaktora tomáše černého, který mu dával po jeho osmdesátce dostatek prostoru v éteru. vím, že je zde výhradním tématem dabing, osatně ne nadarmo lze říct, že dabéři jsou hvězdy slepců, rád bych podotkl, že bohumil Švarc načítal v 70. letech i pro nevidomé. četba knih Motýelk či vítězný oblouk patří k tzv. majstrštykům. škoda, že právě tyto nahrávky nejsou běžné veřejnosti k dispozici. Zrovna dneska jsem chtěl volat redaktorovi Černému a domluvit se zda-li by společně s panem Švarcem nepřijali pozvání do mého diskusního pořadu trialogy B. bohužel, smrt byla rychlejší. :-(
Historik
Příspěvky: 2790
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Bohumil Švarc

Příspěvek od Historik »

Jak už vlastně uvedli všichni předchozí, odešla velká postava českého filmového a televizního dabingu - dobou začátku práce ve filmu i televizi, prvními pracemi, více zlomy v úrovni této disciplíny, počtem titulů, druhem titulů, typem rolí, hereckým rozměrem, podmanivým hlasem a intonací - prostě téměř vším.
Ti z nás, kteří měli možnost se s ním touto dobou před dvěma roky setkávat na studijních projekcích v Malešicích i v Ponrepu, jsou poctěni, že jsme s ním symbolicky shlédli nejstarší české dabingy ze začátku 30.let i první dabingy Čs. státního filmu z přelomu 40. a 50.let. Jsme rádi, že nám ještě se svěží myslí o začátcích prací v roce 1949 tolik řekl a že jsme z toho alespoň něco podchytili - pravděpodobně byl posledním hereckým pamětníkem prvního novodobého českého dabingu (z tvůrců žije ještě paní Barešová).
Jelikož v Nebezpečné křižovatce daboval první smyčku první natáčecí den, považoval se za prvního českého dabéra vůbec. To jsme mu sice trochu pokazili projekcí filmu Na stopě z roku 1933 a dalších dabingů té doby, o jejichž existenci neměl tušení, ale vzhledem k jejich kvalitě tuto ztrátu prvenství nesl s humorem.
Takže Bobo děkujeme!
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Bohumil Švarc

Příspěvek od salgado »

Zároveň s tím, jak legendy hereckého a dabingového nebe nenávratně opouští svou pozemskou misi, stoupá hodnota práce, kterou Historik a další lidé vykonali a stále vykonávají při mapování historie českého dabingu. Je jenom velká škoda, že byl tak najednou ukončen cyklus Byl jednou český dabing a že vedení v Ponrepu nemá pro tuto záslužnou činnost pochopení.
Odpovědět

Zpět na „P-T - Profily dabérů a režisérů“