Chodí sem profesionální dabéři?

Uživatelský avatar
pokrejvač
Příspěvky: 18
Registrován: 12 pro 2008 17:22
Bydliště: praha

Re: Chodí sem profesionální dabéři?

Příspěvek od pokrejvač »

odskočila statečně od tématu přezdívka...;-)
DAN K.
Příspěvky: 1682
Registrován: 26 bře 2008 20:01
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Chodí sem profesionální dabéři?

Příspěvek od DAN K. »

Vladajsoucna píše:
Hm, no tak ty příspěvky nečti, já zase nemám důvod nemít na to či ono dabingové dílo svůj názor jen proto, že mě kvůli tomu povýšeně kárá "osoba z branže". A pokud jde o Teršův názor - nu, pokud má být Dabingforum sdružením kritiků špatných dabérů, tak proč ne...
inteligentni clovek proste nenapise, jen tak bez nejakych podpurnych faktu, ze je nekdo spatny daber, to si muze dovolit jedine buh... to je asi tak vypovidajici jako kdyz ja napisu ze ty jsi kokrspanel - jedinou vypovedni hodnotu, kterou ta informace ma, je, ze ja jsem idiot.... navic libor ters se te praci venuje pres dvacet let a kdyby v ni nebyl dobry, tak by mu ta moznost dana nebyla (ze je casto obsazovan na role, na ktere se nehodi a tim padem v nich nemuze zazarit, je vec druha), samozrejme jsou herci ruznych kvalit, ale i ti co treba dabuji vetsinou jen male role, jsou v dabingu duleziti a neodvazil bych se nekoho jen tak odsoudit a rict, ze je proste vzdycky spatny.
Uživatelský avatar
Joe Black
Příspěvky: 5051
Registrován: 03 čer 2008 21:09
Bydliště: Budovatelů 561, Chrást u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Chodí sem profesionální dabéři?

Příspěvek od Joe Black »

Naprosto souhlasím s Danem. :)
Vladajsoucna
Příspěvky: 641
Registrován: 14 pro 2010 20:26

Re: Chodí sem profesionální dabéři?

Příspěvek od Vladajsoucna »

OK, s tou špatností Terše to nebylo dobře formulované. Shodou okolností jsem teď viděl několik dabingů, kde předvedl poměrně slušné výkony (Grotesque, Muž na měsíci). Spíše bych napsal špatných dabingů, což automaticky neznamená, že by zde obsazení dabéři byli špatní. Konečně snad nikdo, natožpak já, si nemůže myslet, že by zde často probíraný David Novotný byl špatný dabér. To jen zkrátka ČT ztrácí soudnost a obsazuje ho do zcela nevhodných rolí.
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Chodí sem profesionální dabéři?

Příspěvek od HonzaXXII »

Ad. Libor Terš - pamatuju spoustu rolí (zejména menších) z 90. let, kde skutečně nebyl špatnej. Hlavně nějaký ty vedlejšáky v Disneyovkách (zejména si vždycky vzpomenu na kameníka v Gumídcích), v Simpsonech, teplej černoch prodávající banány v Policajtovi z Beverly Hills, atd. (i jako Šprýmař ve Šmoulech ještě šel, aspoň na Nově, byť na Postráneckýho neměl). A všude tam tenkrát dělal s hlasem oproti dnešku úplný kouzla (někde zůstal v tý svý charakteristický poloze - př. Chip a Dale - režisér v díle Superpes Blesk, ale tam se zrovna hodil). Bohužel, posledních 10 -15 let mluví naprosto monotónně a na drtivou většinu rolí se absolutně nehodí. Pak se nikdo nemůže divit že jde spoustě lidí na nervy. Není to jeho vina, on si tím vydělává na živobytí, tak od něho nemůžem čekat že toho nechá. Ale ti co ho obsazujou mají mít rozum a nedávat ho tam kde nemá co dělat. A stejnej podíl na tom mají zadavatelé - hlavně komerční TV a vydavatelé DVD, vyrábějící dabingy za almužny, za jaký by dřív nebyly ani ty často kritizovaný videodabingy. To samý Bohdan Tůma, Zdeněk Mahdal, a nejeden další.

Ad jména - většina dabérů co sem chodí nezanevře na Dabingforum jen proto že u nich píšem jen příjmení. Mladí když mluví mezi sebou třeba ve škole o učiteli, neřeknou př. "pan Novák", "pan učitel Novák", nebo "pan profesor Novák", ale prostě "Novák". I jinde je to naprosto normální, co je hnusnýho na tom když někdo řekne: "Jdeme do divadla na Polívku.", "David má v Rondu koncert.","V televizi je Gott v Lucerně.", atd.? Nic. Zvlášť mladí takhle mluví a píšou už od dob v nichž jsem já byl ještě na dlouho na houbách. Někomu, zejména starším lidem, to může vadit, ale jak je psáno výš, pochybuju že by se kdokoliv urazil a řek: "Sem se už nikdy nekouknu!" jen proto že u něho diskutující nenapsal křestní jméno.
Naposledy upravil(a) HonzaXXII dne 05 srp 2012 19:39, celkem upraveno 1 x.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Chodí sem profesionální dabéři?

Příspěvek od Lukiz »

HonzaXXII: Toto je veřejně přístupné fórum, takže je dost pochybné na něj aplikovat způsoby, které používáš mezi uzavřenou skupinou kamarádů.
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Chodí sem profesionální dabéři?

Příspěvek od HonzaXXII »

Tady není řeč o uzavřený skupině kamarádů, ale o každým druhým člověku dneska.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Chodí sem profesionální dabéři?

Příspěvek od Michel »

Sice už trochu starší diskuze, ale řekl bych, že stále otevřená a aktuální. Musím jednoznačně souhlasit s Historikem a Lukizem. Naopak musím zásadně nesouhlasit s Honzou.
Honzo, to, že o vyučujícím mluvíš příjmením v jeho nepřítomnosti, je jedna věc, to dělá spousta (včetně mně, aby si snad někdo nemyslel, že se tu chci prezentovat jako svatý, naprosto nevinný a hyperkorektní člověk). Ale je něco zcela jiného, když takto mluvíš o vyučujícím a víš, že stojí 10 metrů od tebe a slyší tě, nebo třeba píšeš nějaký vzkaz nebo článek, který pak bude viset na nástěnce, nebo ho hledáš v kabinetě a ptáš se na něj jeho kolegy. To už je, troufám si tvrdit, podle elementárních pravidel slušného chování drzost. A myslím, že několik takto "drzých" příspěvků může odradit docela velké množství tvůrců dabingu. Netvrdím, že po přečtení několika takových příspěvků každý tvůrce na dabingforum zanevře. Ale přece jen například pan Klapka, pokud se na DF někdy podívá, nebo už podíval, se bude na DF cítit mnohem lépe, pokud tady najde příspěvky typu "V této roli pan Klapka opravda exceloval." nebo "Tahle role se panu Klapkovi dlé mého vůbec nepovedla.", než když se tu dočte "V této roli Klapka opravda exceloval." nebo "Tahle role se Klapkovi dlé mého vůbec nepovedla."
V případě druhého typu příspěvků (pojemnovávání příjmením nebo křestním jménem) bude dle mého dabingforum působit dojmem hospody, kde se sešli fanoušci dabingu, kteří sice mají dabing a některé tvůrce rádi, ale zda si k nim tvůrci přisednou a zapojí se do diskuze, to je jim vcelku jedno a holt když nějakému tvůrci nevyhovuje, jakým stylem se o něm bavíme a jaký způsob vyjadřování používáme, tak ať jde o stůl dál, nikdo ho nenutí, aby se s námi bavil, zatímco v případě druhého typu příspěvku (pojmenovávání pan [příjmení] nebo [křestní jméno příjmení]) bude dle mého dabingforum působit dojmem sice laické, ale přece jen zdvořile a rozumně vedené konference, ke které nemusí mít žádný z tvůrců strach se připojit a je na ní vždy vítán.
No, a který z těchto dvou dojmů (hospoda vs konference) by mělo dabingforum v návštěvnícíh budit, je, myslím, jasné.

Jinak musím se přiznat, že než jsem si přečetl příspěvek od Historika, občas jsem takto samostatná příjmení tvůrců používal, aniž jsem si uvědomoval, jak lze takový způsob vyjadřování vnímat. Bral jsem to totiž tak, že na tomto fóru diskutuju s ostaními fanoušky dabingu a že je fórum veřejně přístupné a každý, koho se můj příspěvek týká, si jej může ksykoli přečít, o tom jsem nikdy nepřemýšlel. A to je podle mě problém podstatné části uživatelů. Když si tak sedí hezky doma u počítače, tak si zkrátka neuvědomí, že to, co píší, si může přečíst prakticky kdokoli na světě a jaké to může mít důsledky. Zkrátka i když umějí internet a diskuzní fórum používat, tak je nechápou ve všech jeho souvislostech. A pak jsou bohužel tací, kteří plně chápou důsledky toho, co na diskuzní fórum píší a píší to schválně, pod rouškou anonymity, kterou jim internet poskytuje.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Chodí sem profesionální dabéři?

Příspěvek od HonzaXXII »

To je zas esej kvůli úplný prkotině :D Žádnej dabér sem nepřestal chodit kvůli tomu že místo aby napsali jeho celý jméno nebo pan/paní/slečna, napsali jen jeho příjmení. Rozhovor z očí do očí je něco jinýho, nedávno jsem sám s pár dabéry mluvil, a že bych někomu tykal a oslovoval je jen příjmením bez pane/paní, to si teda nepamatuju. P.S: Diskuzáky, bez ohledu na to jestli jsou slušnější či ne, byly, jsou a budou spíš ty hospody.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Uživatelský avatar
Pomajz
Příspěvky: 2950
Registrován: 01 led 2010 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Chodí sem profesionální dabéři?

Příspěvek od Pomajz »

RETROFILM
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“