Proč televize používají staré kopie?

Uživatelský avatar
Jack_6428
Příspěvky: 1709
Registrován: 03 pro 2008 23:58
Bydliště: V rozvodech kabelových sítí ČR

Proč televize používají staré kopie?

Příspěvek od Jack_6428 »

Nedá mi to se nezeptat. Koukám na TV relativně často a všímám si, že u některých titulů používají různé stanice neustále stejné kopie, z kterých vysílají kolem dokola. A to i přesto, že jsou k dispozici kopie novější. Upřímně řečeno mě to docela irituje a asi nebudu sám.

Když bych měl uvést nějaké příklady, z hlavy mě napadá...

Hvězdná brána - celý seriál je k dispozici v 16:9, novější díly i v HD
Muži v černém - k dispozici v 16:9 a v HD
Muži v černém 2 - k dispozici v 16:9 a v HD
Demolition Man - k dispozici v 16:9 a v HD
Mortal Kombat - k dispozici v 16:9 a v HD
Mortal Kombat 2 - k dispozici v 16:9 a v HD
Den nezávislosti - k dispozici v 16:9 a v HD
Blade - k dispozici v 16:9 a v HD
Jurský park - k dispozici v 16:9 a v HD
Terminátor - k dispozici v 16:9 a v HD
Terminátor 2 - k dispozici v 16:9 a v HD
Terminátor 3 - k dispozici v 16:9 a v HD
Kill Bill - k dispozici v 16:9 a v HD
Černý jestřáb sestřelen - k dispozici v 16:9 a v HD
Godzilla - k dispozici v 16:9 a v HD
Zachraňte vojína Ryana - k dispozici v 16:9 a v HD

Ono je toho více, ale asi chápete mou pointu.

Je spousta filmů a seriálů, které se nadabovaly na přelomu tisíciletí a z těchto starých VHS kopií ve formátu 4:3 jsou i po více než deseti letech pouštěny nadále. O to divněji to působí, když kdejaký "prehistorický" western je najednou vysílán v novém formátu 16:9. Přijde mi, že na Primě (Cool) se obecně snaží jít s dobou a co nejvíce starých filmů takto vysílat, ale na Nově na to trochu kašlou a v lepší kvalitě vysílají pouze "vybrané" snímky. Na druhou stranu, když se objevily nové kopie pro Přátelé a South Park, byly zařazeny hned.

V čem je tedy problém? Proč to někde a někdy jde a jinde a jindy nikoliv?

Je to proto, že dabing v lepší kvalitě stejně neexistuje? Nebo je to o ceně nové kopie? Nebo to je pouze pohodlnost jak provozovatelů tak diváků, kteří se s tím spokojí? Anebo těch faktorů je víc?

Velmi mě to zajímá a pokud by někdo měl nějakou odpověď, byl bych za ni rád.

P.S. U té Brány, jakožto mého oblíbeného seriálu, mě to štve dvojnásobně. Vysílá se u nás pravidelně už 13 let, vystřídala nejméně 5 stanic, byla reprízována nejméně 10x a přesto posun žádný. A nejhorší na tom je, že se nic nezmění nejspíše ani v budoucnu.
Naposledy upravil(a) Jack_6428 dne 12 zář 2013 17:16, celkem upraveno 5 x.
Sháním VHS nahrávky ze stanic SuperMax, Max1, HBO, CablePlus. Animované i hrané. Vyměním či odkoupím. Na formátu a kvalitě nezáleží.
BobSilas
Příspěvky: 908
Registrován: 28 led 2009 15:39
Bydliště: Absurdistán

Re: Proč televize používají staré kopie?

Příspěvek od BobSilas »

Nejspíš je to tím, že existují různé střihové verze a na remasterované verze je nutno dabing znovu synchronizovat nebo udělat nový a to stojí dost peněz. Prima jde skutečně v tomto směru s dobou a pouští spoustu starších filmů remasterované verze, v HD kvalitě a UNRATED verze. :-:
Názory jsou jak díra v zadku, každej má svoji. (Drsný Harry)
Důvěra je jako panenství, jakmile ho ztratíš, je pryč, navždy.

S tohoto fóra se stává velká konkurence tohoto fóra !
poslední dobou se tu řeší stejné věci :>
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Proč televize používají staré kopie?

Příspěvek od Michel »

Já osobně si myslím, že v 90% všech případů je to, jak říkáš, pohodlnost a zároveň určitý pragmatický přístup provozovatelů, kdy synchronizace dabingu s jinou kopií obrazu stojí vždy peníze (ať už je ta kopie remasterovaná, nebo neremasterovaná, jinak sestříhaná či nikoli), ale vysílání seriálu/filmu z nové kopie oproti vysílání ze staré kopie žádné peníze navíc nepřinese, protože valné většině všech diváků je podle mě úplně jedno z jaké kopie se vysílá.
Přesně takhle jsem si to vysvětloval u Hvězdné brány na Primě COOL, kde jsem o téhle problematice začal uvažovat poprvé. Prima mě tímhle taky docela dost naštvala. Těšil jsem se, že konečně uvidím Hvězdnou bránu v TV 16:9 a ona ji vysílá z těch starých 4:3 kopií, na které je nadabovala Nova. Myslím, že vysílání SG ve formátu 16:9 by žádnou větší sledovanost a tedy ani žádný zisk navíc oproti vysílání ze starých 4:3 kopií nepřineslo, ale synchronizace s 16:9 obrazem by stála peníze. S tím jsem se tedy jaksi už smířil. Ale čím mě Prima naštvala ještě víc, je, že 9. a 10. sérii, které na Nově běžely normálně 16:9 (mám jednu nahrávku z DVB-T, mohu dokázat), vysílala Prima jako 16:9 letter-boxované do 4:3! :vztek: K tomuhle bych opravdu strašně rád slyšel vyjádření někoho z Primy.

Jinak ještě si myslím, že obecně platí, že šance, že provozovatel TV koupí novou kopii, je mnohem vyšší, pokud ta už je synchronizovaná s českým dabingem - tj. pokud film u nás vyšel s dabingem na DVD či BR. Proto podle mě spoustu starších filmů můžeme vidět v TV v širokoúhlém formátu, protože už takhle vyšly na DVD nebo běžely na ČT (která jako jediná používá nejnovější remasterované kopie téměř vždy, kdy to jen jde), zatímco valná většina seriálů (třeba i ta SG) v ČR s dabingem na DVD/BR nikdy nevyšla a zřejmě ani nevyjde.

Každopádně tuhle problematiku nám spolehlivě objasní jen někdo "z branže".
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Proč televize používají staré kopie?

Příspěvek od HonzaXXII »

Je to přesně tak, stojí je to prachy a žádná sledovanost se nezvýší jen tím že daj novej obraz. Mně to nevadí, naopak už jsem na "16:9" a "HD" alergickej, stačí si vybavit ořezaný nebo roztáhlý klipy na YT, na Óčku,..., a vidím rudě. Samozřejmě když u něčeho, co původně vzniklo širokoúhle, dají nový 16:9 obraz, neodfláknou to, synchron bude sedět, a ani je nenapadne to předabovat (u SG to nejspíš nehrozí), nic proti.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč televize používají staré kopie?

Příspěvek od Krikri »

Já mám stejně jako HonzaXXII taky mnohem radši starý formát obrazu 4:3. Samozřejmě že pokud sleduju nějaký novější film, který už je pro nový formát automaticky přizpůsoben, v takovém případě mi to nevadí, ale rozčiluje mě, když nějaká TV zakoupí seriál/film, který byl vytvořen původně pro formát 4:3, ale aby se předvedli, že jdou s dobou, koupí k tomu předělanou novou verzi obrazu ve formátu 16:9, čímž ten obraz znehodnotí. Jako příklad uvedu Tintinova dobrodružství. Na Nově i Primě šel seriál ve 4:3, ale ČT se zřejmě chtěla zavděčit nejmladší generaci a tak to zakoupila sice v barevnější, nicméně ve verzi 16:9, čímž byl obraz z obou horizontálních stran násilně ořezán.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
BobSilas
Příspěvky: 908
Registrován: 28 led 2009 15:39
Bydliště: Absurdistán

Re: Proč televize používají staré kopie?

Příspěvek od BobSilas »

TV seriál Tintinova dobrodružství vyšel v remastrerované verzi na Blu Ray, jde tedy o kompletní rekonstrukci obrazu, žádné násilné ořezání jak se doníváš :nesouhlas:
Názory jsou jak díra v zadku, každej má svoji. (Drsný Harry)
Důvěra je jako panenství, jakmile ho ztratíš, je pryč, navždy.

S tohoto fóra se stává velká konkurence tohoto fóra !
poslední dobou se tu řeší stejné věci :>
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč televize používají staré kopie?

Příspěvek od Krikri »

Obraz z ČT jsem porovnal s obrazem DVD ripů v 4:3, které byly k dispozici na Warforu a zřetelně bylo vidět, že kus obrazu v horní i dolní části byl u verze odvysílané na ČT zastřižen. Pokud jsou odkazy na DVD-ripy sloučené s dabingem z VHSek stále živé, můžeš si to sám ověřit.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
BobSilas
Příspěvky: 908
Registrován: 28 led 2009 15:39
Bydliště: Absurdistán

Re: Proč televize používají staré kopie?

Příspěvek od BobSilas »

Nemůžeš porovnávat ty paskvily s warfora! Pokud máš origo DVD tak si to porovnej s Blu Ray.
Tady máš screen s BD, nahoď k porovnání stejný s DVD:
http://i46.fastpic.ru/big/2013/0614/9c/ ... f4c49c.png
http://i28.fastpic.ru/big/2011/1129/18/ ... f23918.jpg
Krikri píše:ale aby se předvedli, že jdou s dobou, koupí k tomu předělanou novou verzi obrazu ve formátu 16:9, čímž ten obraz znehodnotí.
By mě zajímalo, na čem si to přehráváš? Když máš takové zvláštní názory. Tvrdit že stará kopie na DVD 4:3 je lepší jak rematerovaná 16:9 na Blu Ray je hodně nekorektní tvrzení. :!:
Názory jsou jak díra v zadku, každej má svoji. (Drsný Harry)
Důvěra je jako panenství, jakmile ho ztratíš, je pryč, navždy.

S tohoto fóra se stává velká konkurence tohoto fóra !
poslední dobou se tu řeší stejné věci :>
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč televize používají staré kopie?

Příspěvek od Krikri »

Kde bych asi vzal originály DVD?? A ty DVD-ripy z Warfora už nemám, neboť ten, co tenkrát slučoval DVD-ripy s CZ dabingem s tím asi v polovině seknul a už to nedokončil. A proto jsem i tu polovinu DVD ripů smazal a musel vzít zavděk těmi verzemi z ČT (jednak abych měl celý seriál v jednotném formátu a taky že z TV byl zvuk přece jen kvalitnější, než z VHS nahrávek). Každopádně než jsem ty DVD ripy smazal, důkladně jsem porovnal obraz z nich s verzí z ČT a na těch DVD ripech byl po obou horizontálních stranách obraz kousek prodloužen (a nemyslím tím o nadstavené černé pruhy), takže v nich bylo vidět i to, co ve verzi z ČT chybělo.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
BobSilas
Příspěvky: 908
Registrován: 28 led 2009 15:39
Bydliště: Absurdistán

Re: Proč televize používají staré kopie?

Příspěvek od BobSilas »

Krikri píše:Kde bych asi vzal originály DVD??
Tak např. na amazon.com (legální cestou) :D Když jsi tak líný, abys podložil své tvrzení důkazem, chtěl jsem tak učinit za tebe ale na warezu jsem našel pouze DVD 16:9, takže není co porovnávat (krom technické kvality ale i to je zbytečné protože na BD je asi tak 10000x lepší). ;)
Názory jsou jak díra v zadku, každej má svoji. (Drsný Harry)
Důvěra je jako panenství, jakmile ho ztratíš, je pryč, navždy.

S tohoto fóra se stává velká konkurence tohoto fóra !
poslední dobou se tu řeší stejné věci :>
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“