Produkční - pracuje pro zadavatele nebo výrobce?

Odpovědět
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Produkční - pracuje pro zadavatele nebo výrobce?

Příspěvek od Michel »

V souvislosti s touto diskuzí mě napadlo, pro koho vlastně pracuje produkční - tedy čím je zaměstnancem? Je zaměstancem zadavatele dabingu nebo výrobce dabingu? Nebo je samostatným živnostníkem, který nabízí své služby? A i pokud je tedy soukromníkem, který nabízí své služby, tak kdo jeho služeb využívá - výrobce nebo zadavatel dabingu?

A v čem je výhodná existence produkčních firem, není pro zadavatele dabingu nebo pro majitele studia výhodnější zaměstnávat svého produkčního, než využívat služeb produkčních firem?
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Uživatelský avatar
Newmy
Příspěvky: 4722
Registrován: 08 dub 2008 19:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Produkční - pracuje pro zadavatele nebo výrobce?

Příspěvek od Newmy »

Myslím, že danou odpověd najdeš v titulkách při bližším prozkoumání. Dle nich si lze tipnout, že většina produkčních uvedená v titulkách pracuje pro dané studio. Samostatné produkční má pak i Nova, Prima, v titulkách pak zazní logicky společně s produkčním ze studia. A jestli pracují na živnosťák nebo jsou zaměstnanci, to ti už neodpovím :D

S druhou částí otázky souvisí rozkličkování, kdo je vlastně výrobce, zadavatel, produkční... např. jestli je rozdíl mezi: Vyrobila XXX ve studiu YYY nebo Vyrobilo studio YYY pro XXX atd
http://nalovustatistik.cz/ - Statistiky soutěžního pořadu Na lovu
https://dabdb.cz/ - Nová databáze českého dabingu
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Produkční - pracuje pro zadavatele nebo výrobce?

Příspěvek od Michel »

Díky za vysvětlení. Ono jestli pracují na živnostňák nebo jako zaměstnanci není vlastně pro výrobu dabingu jako takovou až tak podstatné (a můžu se na to zeptat přímo některého z produkčních, kteří tady na dabingforu mají profil :-) a vlastně to je spíš soukromá věc dotyčných, do které mi nic není). Spíš mě zajímalo, pro koho pracují, v té souvislosti, ke komu jsou vlastně loajální? Zda k zadavateli, k výrobci nebo k vlastní kapse :-) nebo ke kvalitě dabingu. A taky jaké to má výhody a nevýhody a co se praxi častěji využívá? Mně totiž přijde, že obě možnosti mají něco do sebe. Pokud majitel studia zaměstnává produkčního nebo je sám produkčním, tak může podle mě nabízet kompletní služby: Zadavatel řekne své požadavky na dabing a studio se svým produkčním všechno zařídí. Když zaměstnává produkčního zadavatel, tak má zase nad výrobou dabingu větší kontrolu.
No, myslím, že po Lukizově a tvém příspěvku mi to začíná být už trochu jasnější, i když reakce některého z produkčních, kteří navštěvují dabingoforum, by možná taky neuškodila. :-)

Co se týče té druhé části otázky, tak mám pocit, že tohle se tady na dabingforu někde už řešilo, ale nějak nejsem schopný dohledat kde a jaký byl závěr. Lze tedy jednoznačně říct, že když v tirulcích zazní "Vyrobil ABC", tak je ABC majitelem práv na dabing?
Narazil jsem teď totiž na menší rozpor mezi tím, co říkala draky a co je v závěrečných titulkách: http://dabingforum.cz/viewtopic.php?p=187823#p187823 a jsem zvědavý, jak se vysvětlí.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
DAN K.
Příspěvky: 1682
Registrován: 26 bře 2008 20:01
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Produkční - pracuje pro zadavatele nebo výrobce?

Příspěvek od DAN K. »

pokud jde o prava, tak v kazdym pripade je to jinak, zalezi co je napsanya ve smlouvach, takze na svoji otazku nemuzes dostat univerzalni odpoved... tomu stema produknicma asi uplne nerozumim. na kazdy strane, vyrobce i zadavatele je nejaka osoba, ktera komunikuje s tou druhou stranou, zadavatel zadava podminky a terminy a dohlizi na jejich splneni a vyrobce to vyrabi dle jeho prani a na kazde strane je jeden clovek, ktery zastituje komunikaci a dohlizi na hladky prubeh, takze nejaky takovy "produkcni" jsou dycky dva, bez ohledu na to, co je v titulcich a jak moc v tom kterem pripade zasahuje ta osoba do prace druhe strany... josu pripady, kdy zadavatel posle film na dabing, rekne ze to chce za mesic a dal se o to nestara. nopak jsou pripady, kdy si zadavatel diktuje uplne vsechno, dko to bude prekladat, dabovat a resi kazdy detail. Ale tohle cele nic nenmeni na tom principu dvou zastupcu dvou stran.... ty prodkucni spolecnosti je pripad hlavne z estarych casu, kdy se ten dabing delal za tolik penez, ze se vyplatilo si studio pronajmout a nemusel si ho nikdo stavet a dal se o to starat.takovehle produkcni spolecnosti vlastnili lidi co meli patricne kontakty na ty zadavatele, ale dneska uz se takova vec delat neda.
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Produkční - pracuje pro zadavatele nebo výrobce?

Příspěvek od Michel »

Díky moc za odpověď.
DAN K. píše:pokud jde o prava, tak v kazdym pripade je to jinak, zalezi co je napsanya ve smlouvach, takze na svoji otazku nemuzes dostat univerzalni odpoved...
Takže jestli to správně chápu, co je uvedeno v závěrečných titulcích, je úplně jedno a záleží jen a pouze na tom, co je napsáno ve smlouvě?
Takže i když je u dabingu Hlubokého vesmíru devět řečeno: "Připravil Eurokim. Vyrobila Premiéra TV 1995." tak práva na dabing můžou klidně patřit Eurokimu?
DAN K. píše:tomu stema produknicma asi uplne nerozumim. na kazdy strane, vyrobce i zadavatele je nejaka osoba, ktera komunikuje s tou druhou stranou, zadavatel zadava podminky a terminy a dohlizi na jejich splneni a vyrobce to vyrabi dle jeho prani a na kazde strane je jeden clovek, ktery zastituje komunikaci a dohlizi na hladky prubeh, takze nejaky takovy "produkcni" jsou dycky dva, bez ohledu na to, co je v titulcich a jak moc v tom kterem pripade zasahuje ta osoba do prace druhe strany...
No, ono té mé otázce není moc rozumět proto, že já sám se v dané problematice příliš neorientuju, respektive neorientoval jsem se, než jsi mi odpověděl. Teď po tvé odpovědi je mi, myslím, vše jasné. Takže díky moc za ni.
Když jsem se ptal, vycházel jsem z předpokladu, že produkční = vedoucí výroby a jeho práce spočívá ve shánění dabérů, režisérů, zvukařů, podepisování smluv s nimi atd. (podle http://www.dabing.info/produkce.html ) a že taková osoba bývá při výrobě dabingu zpravdila jenom jedna. Nenapadlo mě, že vlastně tahle organizační činnost může být v různých případech různě rozdělena mezi zástupce obou zúčastněných stran (zadavatel a výrobce).

A ještě bych měl dvě otázečky: Jakým způsobem si zadavatel vybírá výrobce? Vypisuje na to veřejnou soutěž, a nebo oslovuje jednotlivá studia a čeká, jakou mu udělají nabídku?
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
DAN K.
Příspěvky: 1682
Registrován: 26 bře 2008 20:01
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Produkční - pracuje pro zadavatele nebo výrobce?

Příspěvek od DAN K. »

Michel píše: Takže i když je u dabingu Hlubokého vesmíru devět řečeno: "Připravil Eurokim. Vyrobila Premiéra TV 1995." tak práva na dabing můžou klidně patřit Eurokimu?
Ano. Mám pocit, že práva k Voyageru vlastni Maya, takze je to možné.
Michel píše: Když jsem se ptal, vycházel jsem z předpokladu, že produkční = vedoucí výroby a jeho práce spočívá ve shánění dabérů, režisérů, zvukařů, podepisování smluv s nimi atd. (podle http://www.dabing.info/produkce.html ) a že taková osoba bývá při výrobě dabingu zpravdila jenom jedna. Nenapadlo mě, že vlastně tahle organizační činnost může být v různých případech různě rozdělena mezi zástupce obou zúčastněných stran (zadavatel a výrobce).
Lidi shání produkční studia, ale konkrétně v případě Primy často určuje prima koho. Je to ještě zamotanější u většiny věcí, hlavně vícedílných pořadů, se vybere nejprve režisér a teprve potom, podle něj, studio (s tech se kterymi prima spolupracuje). [/quote]
Michel píše: A ještě bych měl dvě otázečky: Jakým způsobem si zadavatel vybírá výrobce? Vypisuje na to veřejnou soutěž, a nebo oslovuje jednotlivá studia a čeká, jakou mu udělají nabídku?
Tak to asi taky individualní. Veřejná soutěž asi není uplně to správné slovo. Buď přijde studio s nabídkou, nebo se televize / distributor sám zeptá. Na začátku 90. let to bylo asi hodně o tom, kdo s kým kamarádil, ale to tak to platí ve spoustě oborů. A samozrejme dnes uz ma vetsina zadavatelu historicke zkusenosti s vetsinou studii a tim padem vi, s kym se jim pracuje nejlip.
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Produkční - pracuje pro zadavatele nebo výrobce?

Příspěvek od Michel »

Díky moc za odpověď.
Co se týče toho výběru studia, tak mě právě vrtalo hlavou, jak se může studio dozvědět, co který zadavatel potřebuje nadabovat, aby mu mohlo udělat nabídku? A nebo ta nabídka studia je obecná - tj. jsme to a to stuio, dělají u nás ti a ti lidi a máme takkové a takové reference, pokud o naše služby máte zájem, napiště nám?

A ještě jedna (teď už úplně poslední otázka): Model zadavatel si pronajme studio + sežene produkčního a ten sežene dabéry a tvůrce, kteří ve studiu vyrobí dabing, se taky někdy používal, nebo tohle dělaly jen produkční firmy?
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“