Skrytá čísla / Hidden Figures

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Uživatelský avatar
Michaela2
Admin
Příspěvky: 7047
Registrován: 17 srp 2011 02:29
Bydliště: Praha

Re: Skrytá čísla / Hidden Figures

Příspěvek od Michaela2 »

No to zase koukám :roll: Jindrová, Šrom ? Říkala jsem si, kterou z dam bude dabovat Irena Hrubá, ale varianta typu ani jednu mě nenapadla, opět mě pan Pospíchal dokázal překvapit :lol: Zamlouvá se mi Filip Jančík ...
lichometnik
Příspěvky: 167
Registrován: 24 říj 2016 13:14

Re: Skrytá čísla / Hidden Figures

Příspěvek od lichometnik »

Tohle podle mého opravdu není hezké (až na Costnera). :( Na T. P. Henson by byla dokonalá M. Menšíková jako v Lovci zločinců :) Neví někdo jestli Prima odvysílá nový dabing nebo tento??
Uživatelský avatar
Pomajz
Příspěvky: 2954
Registrován: 01 led 2010 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Skrytá čísla / Hidden Figures

Příspěvek od Pomajz »

Gagarin obdržel od prezidenta Brežněva Leninův řád, to jako fakt? V roce 1961? :-? :nesouhlas:
RETROFILM
DAN K.
Příspěvky: 1684
Registrován: 26 bře 2008 20:01
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Skrytá čísla / Hidden Figures

Příspěvek od DAN K. »

Já už jsem to jednou zkoumal v rámci překladu nějakého dokumentu a v podstatě je to asi v pořádku. V angličtině tu funkci "předseda prezidia nejvyššího sovětu SSSR" skutečně oficiálně překládají jako prezident. V dabingu je to problém, když potřebujete několik dlouhých slov zkrátit na jedno. A víc výstižný krátký výraz asi není, dalo by se říct "předseda", ale to je dost nic neříkající. Předseda prezídia plnil podle tehdejší sovětské ústavy funkci hlavy státu. Jeho pravomoci byly velmi podobné současnému českému prezidentovi, byla to taková ceremoniální funkce, takže ani pro Čechy to zas tak blbý překlad není.
Uživatelský avatar
anderson
Příspěvky: 1695
Registrován: 16 črc 2009 20:05
Poznámka: UŽIVATEL BYL ZABANOVÁN

Re: Skrytá čísla / Hidden Figures

Příspěvek od anderson »

Ibaže Brežnev - ak sa tam spomína naozaj on (film som v dabingu nevidel) - v roku 1961 ešte žiadnu zo spomínaných vysokých funkcií nezastával. ;)
Licence2kill
Moderátor
Příspěvky: 2243
Registrován: 25 bře 2009 10:43

Re: Skrytá čísla / Hidden Figures

Příspěvek od Licence2kill »

Podle Wikipedie byl v letech 1960-1964 Brežněv předseda prezídia Nejvyššího sovětu.
Uživatelský avatar
anderson
Příspěvky: 1695
Registrován: 16 črc 2009 20:05
Poznámka: UŽIVATEL BYL ZABANOVÁN

Re: Skrytá čísla / Hidden Figures

Příspěvek od anderson »

Tak potom sa ospravedlňujem za dezinterpretáciu, Wikipédiu som ako zdroj neštudoval. Vždy som si ešte od školy myslel, tak nás to tam kedysi učili, že najvyšším predstaviteľom ZSSR je generálny tajomník UV KSS. O tom, že niekto funkciu predsedu prezídia stotožňuje s prezidentom, priznám sa, počujem teraz poprvýkrát. :-?
Uživatelský avatar
gillan
Příspěvky: 201
Registrován: 14 kvě 2011 19:42

Re: Skrytá čísla / Hidden Figures

Příspěvek od gillan »

Já to také slyším poprvé. Podle Wiki v roce 1961 byl šéfem sovětú Nikita Chruščov.
Licence2kill
Moderátor
Příspěvky: 2243
Registrován: 25 bře 2009 10:43

Re: Skrytá čísla / Hidden Figures

Příspěvek od Licence2kill »

Já si myslím, že by se dala funkce prvního tajemníka KSSS, kterým byl v té době Chruščov, přirovnat k našemu premiérovi, měl v rukou výkonnou moc a byl prvním mužem ve státě. Funkce předsedy prezídia Nejvyššího sovětu, kterým byl v té době Brežněv, pak k funkci našeho prezidenta, tedy spíš ceremoniální a reprezentativní. I z tohoto titulu klidně mohl předat Gagarinovi ten Leninův řád v té době on (ale to já samozřejmě nevím).
Odpovědět

Zpět na „Filmy“