Fantastická zvířata a kde je najít

Nejen pohádky se dabují

Re: Fantastická zvířata a kde je najít

Příspěvekod filip » 19 lis 2016 19:30

Ten spoiler, jak píše Joe Black: Napsal bych: Johnny Depp (Grindelwald hlasem Gravese) - protože to tak je v rozpisu rolí, jinak by Depp měl asi svého dabéra, ale to nevím.

Dále přikládám vyjádření pana Sitára k překladu:
Překlad Fantastických zvířat

Doneslo se mi, že se objevily hlasy dotazující se, proč Fantastická zvířata nepřekládal pan Vladimír Medek nebo pan Petr Eliáš. Tyto dotazy jsou zcela legitimní a stojí za to na ně odpovědět.

Práce bratrů Medkových na sérii knih a filmů o Harry Potterovi je pilířem všech překladů ať přímo nebo nepřímo navazujících nebo odkazujících na toto téma a pro náš všechny, kteří s nimi pracujeme, ikonický. Jména a názvy vytvořené v překladech bratří Medků jsou pečlivě dodržovány, k tomu nám slouží i náš „pracovní“ slovník „Harry Potter Key Terms“ vytvořený z iniciativy Warner Bros. pro všechna teritoria, kde se Harry Potter překládal – takže v podstatě pro celý svět. Na české verzi pracoval zesnulý pan Pavel Medek – předpokládám, že přinejmenším v počátcích i s bratrem Vladimírem.

Pana Vladimíra Medka jsme neoslovili s překladem Fantastických zvířat z mnoha důvodů. Je to už starší pán a nevíme, jestli je ještě aktivním překladatelem. Určitě ale není zvyklý na dril filmového překladu, proto tím v době dabování HP filmů pověřil mladšího bratra Pavla, zkušeného dabingového překladatele. A i kdyby zde byla ještě nějaká pochybnost, rozhodně by velkou překážkou byl požadavek překládat - bohužel s velkým předstihem před dodáním scénáře - tzv. „Glossary“, tedy opět vlastně slovník klíčových termínů, a to online. Bylo to pro celý tým (překladatelka dabingu, překladatelka podtitulkové verze, editor a approver) velmi náročné jak po stránce překladatelské, tak co do schopností pracovat v uživatelsky nepříliš přátelském online prostředí. Myslím, že na to by pan Vladimír Medek těžko přistoupil, a překlad scénáře byl opět totéž – práce online na velmi silně chráněném uživatelském serveru. Jen seznam přístupových hesel je neuvěřitelný.

Ta příprava byla velmi dlouhá a krušná, při překladu jsme museli „za pochodu“ Glosář upravovat, protože některé termíny v souvislostech celého překladu měnily smysl. Byla to zcela jiná práce než úprava filmového scénáře z existující knižní předlohy. Takže z těchto důvodů jsme pana Vladimíra Medka, kterého všichni nesmírně ctíme, neoslovili. Při této příležitosti bych rád poděkoval všem, kdo se na celém projektu podíleli, především dabingové překladatelce Heleně Šváchové.

Co se týká pana Petra Eliáše – v době, kdy jsme začali na přípravě projektu Fantastická zvířata, nebyl ještě „Harry Potter a proklaté dítě“ na světě a my ani netušili, že jej bude pan Eliáš překládat. První produkční materiály jsme překládali už v roce 2014.

Díky všem fandům Harryho a Mloka, zachovejte nám přízeň a odpusťte nám naše chyby, jakož i my odpouštíme těm, kteří nechodí do kina.

Petr Sitár
Uživatelský avatar
filip
 
Příspěvky: 3695
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Fantastická zvířata a kde je najít

Příspěvekod Joe Black » 20 lis 2016 03:27

Díky za vysvětlení. Teď je to jasné. Přiznám se, že jsem netušil, že to budou dělat až s takovým předstihem. Ale po dabingové stránce jsem neměl filmu co vytknout. :) Hodně se mi líbila i česká verze písničky v baru, o kterou se skvěle postarala Vendula Příhodová. A co mě právě zaujalo v překladu byla česká verze "amerických Bradavic" Ilvermorny, kterou jsem bohužel než film skončil zapomněl. :( O tom bych si taky rád přečetl, jak tenhle název v ČR vzniknul... Jsem zvědav kdo bude překládat filmový scénář v knižní podobě (předpokládám, že Petr Eliáš stejně jako Prokleté dítě), ale o to bude zajímavější / zvláštnější, jestli bude i tady překlad konzistentní, což by právě že chtělo...
EDIT: Jo Helena Šváchová je Helča z CooBoo... tak to by mohla ten scénář překládat v Albatrosu rovnou ona a bylo by s konzistencí filmu a knížky vystaráno...
Uživatelský avatar
Joe Black
 
Příspěvky: 5380
Registrován: 03 čer 2008 20:09
Bydliště: Budovatelů 561, Chrást u Plzně

Re: Fantastická zvířata a kde je najít

Příspěvekod Ejdam » 22 lis 2016 18:44

Joe Black píše:A co mě právě zaujalo v překladu byla česká verze "amerických Bradavic" Ilvermorny, kterou jsem bohužel než film skončil zapomněl. :(

Tohle by mě také zajímalo. Na https://www.pottermore.com/collection-episodic/history-of-magic-in-north-america-cz je to přeloženo jako Koločarská škola čar a kouzel, ale jsem si jistý, že ve filmu bylo něco jiného než Koločary (byl jsem na titulkované verzi). Matně si vzpomínám, že to bylo něco jako Stříbřany nebo Stříbrnice, ale ruku do ohně bych za to nedal.
Ejdam
 
Příspěvky: 5
Registrován: 24 črc 2011 09:42

Re: Fantastická zvířata a kde je najít

Příspěvekod starpep » 23 lis 2016 16:23

Jojo byly tam Střibřany :)
Tvůrce titulků filmu Pán Času: Hledání Nekonečna
Občasný bloger http://musketyr.blog.cz/ a dabér http://www.youtube.com/starpep/
Uživatelský avatar
starpep
 
Příspěvky: 813
Registrován: 25 led 2010 21:49
Bydliště: Havířov

Re: Fantastická zvířata a kde je najít

Příspěvekod filip » 23 lis 2016 16:54

Ano, Stříbranov, Blind Pig je Slepé prasátko.

Co se týče Stříbranova, zde ještě od pana Sitára vzkaz:
Finální verze americké školy čar a kouzel je Stříbranov. Kolečary / Koločary byly pracovní verze použité v předběžných produkčních materiálech.
Uživatelský avatar
filip
 
Příspěvky: 3695
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Fantastická zvířata a kde je najít

Příspěvekod fabec122 » 26 lis 2016 20:01

Velmi příjemný dabing, ústřední trojice Neskusil - Bebarová - Zahálka sedí výborně, jen mě trochu rušily různé povzdechy a výkřiky herců, které zůstaly nenadabovány a Pavel Šrom na Jona Voighta, který ho výrazně omlazuje. Velmi chválím, že na každý štěk byl vybral jiný dabér, a tak se jednotlivé hlasy neopakují
fabec122
 
Příspěvky: 555
Registrován: 28 zář 2008 06:48

Předchozí

Zpět na Dabované novinky - Kino

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: oik a 3 návštevníkůEdna.cz - seriály a titulky
Arrow | Big Bang Theory | Game of Thrones
Glee | Walking Dead


SerialZone.cz - seriály