Strážci Galaxie Vol. 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2461
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Strážci Galaxie Vol. 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2

Příspěvek od Ištván87 »

Tak jsem se právě vrátil z kina a jsem potěšen nejen z filmu, ale i z dabingu. Roman Říčař se mi opět líbil. Je pravda, že hlášky od něj v pár případech úplně nesednou, ale některé hlášky zase zahrál mnohem líp než by to udělal jiný herec od Bohdana po Zdeňka (Mahdala). Takže občas slabší, občas vynikající a zároveň jeho hlasové charisma a schopnost perfektně zahrát i emociálně vypjatější momenty (což u mnoha našich dabérů taky není samozřejmost) z něj dělají pro dabing Star-Lorda prakticky ideálního dabéra. Má pro něj všechny potřebné atributy (a to nemluvím o zpěvu a vynikající angličtině na konci jedničky). Další, kdo se ukázal jako ideální dabér, je Martin Zahálka pro Draxe. Už v jedničce byl vynikající a tady se naplno ukázalo, že pro Heimdalla ho byla opravdu škoda (Heimdalla může dabovat jakýkoliv herec s hlubokým, drsným hlasem, přinejmenším v obou dílech Thora nic víc zapotřebí nebylo), díky bohu za tuhle výměnu dabéra. Taktéž bylo super slyšet Pavla Rímského u Slye (jehož zjevně ještě párkrát uvidíme), tady nemám námitky. Sean Gunn dostal mnohem víc prostoru než v jedničce a výměna dabéra (minule ho dostal jen do počtu na těch cca deset slov) byla na místě. A co se týče Libora Hrušky, tak ten je naprosto v pohodě. Nijak se nesnaží ostaršovat a ani to není potřeba. Zároveň nemá problém v úvodní scéně filmu, kde se Kurt Russell objevuje tak jako Michael Douglas na začátku Ant-Mana. Jak už jsem zmínil, Roman Říčař byl přibližně stejný, jako v jedničce, tak obrovský posun kupředu byl naopak znatelný u Antonie Talackové, jejíž výkon mi v jedničce připadal naprosto v pohodě, ale tady je dokonalá. Taktéž Tomáš Bartůněk se zlepšil (v jedničce mi přišlo, že svou repliku říká pokaždé zcela stejně, tady už to dost odlišoval) a Adéla Pristášová měla konečně šanci dát Nebule i nějakou tu emoci. Dál už jen v rychlosti. David Novotný byl úžasný, stejně tak i Miroslav Táborský, Ivana Korolová slušně zazářila a ani mi nevadilo, že tu zněla jako Andrea Elsnerová, Marie Málková zněla trošku jako Lenka Vlasáková, což je v mých očích velká pochvala. A ač bylo občas slyšet, že potřebuje ještě trošku pilovat, má zajímavý hlas a těším se na ní v dalších filmech (pokud se Velekněžka ještě objeví, což asi ano). Pak je tu pochopitelně překlad. Některé věty zněly jako vystřižené ze stránek komiksu, ale možná to byl účel a některé měly popravdě trošku guláš v českém slovosledu. Ale pak tu jsou výrazy, které asi u jiného překladatele, než je Vojtěch Kostiha, bohužel neuslyšíme: ("Čemu se zas gebíš?" nebo "Ty jseš profesionální nasírač?") A právě díky takovýmhle překladovým hvězdičkám jsem moc rád, že dabing MCU přešel pod Virtual, protože ty filmy mají od té doby lepší překlad (s výjimkou Age of Ultron, kde překlad nedělal). Dobrá, je ale nutno přiznat, že před prvními Strážci nebyl v MCU film, který by dovoloval se takhle překladatelsky rošoupnout. Každopádně se omlouvám za dlouhatánský příspěvek a vězte, že dabing Strážců galaxie mohu vřele doporučit.
P.S. Jiří Schwarz, resp. David Hasselhof měl jednu kratičkou větu ve druhé půlce filmu a asi dvě věty v průběhu závěrečných titulků, takže kdyby měl Jiří Schwarz v budoucnu dabovat ještě nějakou postavu, tak by to nebyl až takový problém. Ale je fakt, že by třeba Jiří Dvořák byl lepší, už jen kvůli odkazu na jeden nejmenovaný seriál. :D
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
Uživatelský avatar
jackb
Globální moderátor
Příspěvky: 3354
Registrován: 25 kvě 2008 11:14

Re: Strážci Galaxie Vol. 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2

Příspěvek od jackb »

Příjde mi úsměvné tvrzení, že teďka má postava více prostoru, tak je na místě výměna dabéra - vět měl ale dohromady asi 15, takže zbytečnost. S čím zásadně nesouhlasím je, že Heimdalla může dabovat kdokoliv s hlubokým hlasem - ta postava má působit, že je v ní něco víc než že je jeno obyčejný asgarďan a Martin Zahálka to tam díky skvělé režii přesně dodal, David Suchařípa i na tom malém prostoru šeď a bída.

Nutno podotknout, že po tom dabingovém průseru jménem Doctor Strange a megaprůseru a nejhorším kinodabingu za posledních x-let jménem Rogue One, tohle celkem příjemně překvapilo. Mám ale pořád výtky - Marie Málková a Igor Chmela divně trčí, je sice vidět/slyšet snaha to tentokrát udělat líp, ale pořád je co vylepšovat (možná by bylo lepší mít neoposlouchaného jenom Říčaře a věnovat mu veškerou pozornost, aby se to dotáhlo k dokonalosti - měl jsem pocit, že z jeho strany byla opravdu snaha). Přítomnost Rímského, Hrušky a Dytrtové (opravdu dabuje Miley Cyrus) jenom dokazuje, že ty kecy o přísném dohledu ze strany Disneyho jsou opravdu jenom kecy - doufám, že je to znamení, že experimetům na hercích, kteří mají už svoje pevně dané spojení, je konec. A dost mě osobně vyrušilo, že se přeložila rasa, ke které patří Ego - hlašky sice fajn, ale v terminologii to chce trošičku větší cit na to co se pro překlad hodí a co ne. Dal bych lepších 7/10 (0,5 bodíku bych možná přihodil za Rímského a Hrušku), ale pořád mám pocit, že to není jako dabing celek, ale jen koncert některý jedinců - tentokrát jich ale bylo více a nebyla to show jednoho nebo dvou lidí.
therak
Příspěvky: 131
Registrován: 08 lis 2010 20:49

Re: Strážci Galaxie Vol. 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2

Příspěvek od therak »

Po návratu z kina se i já můžu přidat s hodnocením.
Hned na úvod můžu říct, že dabing byl skvělý. Nebylo zde nic rušivého, neslyšel jsem žádné opakující se hlasy. Výkon Říčaře byl lepší než v jedničce. Také Talacková se mi líbila (tady to je osobní zaujetí, protože její hlas se mi od Hry o trůny nějak nelíbí). Obsazení Hrušky a Rímského bylo jen dobře (po tomto tahu jsem dokonce ochotný odhlédnout od přeobsazení Furyho, protože to vypadá, že Stallone se vrátí :D ). Obsazení Hrušky, Rímského a přeobsazení Borůvky Chmelou na Kraglina je jen další známkou toho, že Disneyho dohled není až tak přísný, jak se tvrdilo, protože Disney by si určitě ohlídal, že někdo chce změnit obsazení role z jedničky a obsadit na Russella někoho nevhodného (někomu Hruška nepasuje, za mě ideální volba). K přeobsazení Kraglina sice nebyl důvod (údajně "větší role" za mě není dost dobrý důvod), ale Chmela byl dobrý. V Mocném vládci Oz mi nepasoval, ale zde podal dobrý výkon a měl by dabovat víc, protože ten potenciál tam je. Elizabeth Debickou naposlouchanou nemám, ale Marie Málkové se také zdála v pořádku. Sice je téměr nedabérka (pokud vím, tak jsem ji slyšel v seriálu Mrtví jako já), ale její výkon se mi líbil a taky by mohla dabovat víc.

Překlad byl samozřejmě dalším klíčem k úspěchu. Působil přirozeně, prostě jako součást filmu. Hlášky byly velmi povedené, ale to bylo i filmem jako takovým. Až shlédnu doma původní znění budu moct porovnat jaké byly v originálu a jestli jich náhodou v češtině nebylo víc. Jak už Ištván psal, takové překladové perly jako gebíš, číro, profesionální nasírač, sorry jako, sorry, těch se moc neslyší. Komediím, ale filmům obecně by pomohl uvolněnější překlad, který by dal prostor pro vtip a přirozený projev. Rozhodně by se tvůrci neměly bát používat slang nebo i krajské výrazy (viz skvělý překlad Misfits: Zmetci), než jen být upjatý na obecnou češtinu, která se zdá být centralizovaná v Čechách.

Mimochodem, zajímavé bylo, že Mejzlík a Přybyslavská řekli jen těch pět slov na Vinga Rhamese a Michelle Yeoh (nebo slyšel je někdo ještě někde jinde?), takže to vypadá, že se v budoucnu ještě objeví, protože zvát tyto dabéry (a také Schwarze) na takový štěk, když by tu krátkou větu mohl říct kdokoli jiný, je už vážně rozmazlování :D . Zde se musím i jako zastánce LS Productions (ano, zastávám názor, že LS Productions mělo skvělé marvelácké dabingy a u Virtualu se dělají obsazovací experienty na úkor kvality, Strážci budiž příjemná výjimka) přiznat, že nevěřím, že by se LS Productions obtěžovalo zvát na tento štěk dabéry navíc. Ani některé další dabéry ve výčtu jsem neslyšel.

Abych to uzavřel. Naprostá spokojenost a všem můžu jenom doporučit. Pokud by někdo váhal, jestli jít do kina, tak už kvůli dabingy by měl jít. Prozatím je za mě tento dabing adept na cenu Františka Filipovského.
Uživatelský avatar
PanIncognito
Příspěvky: 123
Registrován: 11 kvě 2017 11:13
Bydliště: Springfield?

Re: Strážci Galaxie Vol. 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2

Příspěvek od PanIncognito »

Pavel Rímský a Sylvester Stallone k sobě neodmyslitelně patří. Těším se z toho, že je spojení těchto dvou borců dodrženo. :)
Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2461
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Strážci Galaxie Vol. 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2

Příspěvek od Ištván87 »

therak píše:K přeobsazení Kraglina sice nebyl důvod (údajně "větší role" za mě není dost dobrý důvod), ale Chmela byl dobrý.
Podle mě šlo o to, že to v jedničce podcenili a nadabovali ho jen do počtu. Tady měl Kraglin tak stokrát víc prostoru než v jedničce a v budoucnu se ještě vrátí, tak ho nadabovali tak, aby to korespondovalo s originálem, což se podařilo. Igor Chmela zní naprosto přesně jako Sean Gunn v originále, což je super.
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
vivatis
Příspěvky: 8
Registrován: 13 pro 2016 18:12

Re: Strážci Galaxie Vol. 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2

Příspěvek od vivatis »

Takže dabing na jedničku, akorát ke konci jsem měl pocit, že má Gamora jinou dabérku, nakonec jsem zjistil, že tomu tak nebylo. Film jako takovej úžasný, avšak jediné co mi chybělo bylo prostě už nějaký to spojení s Avengers. Přeci jenom už moc filmů do Infinity War nezbývá.
Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2461
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Strážci Galaxie Vol. 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2

Příspěvek od Ištván87 »

Ono se to odehrává snad ještě dřív než Age of Ultron, takže by se to asi propojovalo zpětně. Ale je fakt, že na to, že to mělo pět potitulkových scén, tak mi přišlo, že si to hrálo dost na vlastním písečku. Možná se bude Adam nějak angažovat v Infinity War. Pak by aspoň tahle scéna měla přesah do Avengers.
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
Uživatelský avatar
filip
Globální moderátor
Příspěvky: 9247
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Strážci Galaxie Vol. 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2

Příspěvek od filip »

Marvelovky mohly už tehdy před lety být zpátky v LS, ale kdo by chtěl dělat pod kamerama a chodit upravovat a překládat do tmavé kobky s kamerama a bez internetu, že jo.
TOP HERCI: Filip Švarc, Ladislav Cigánek, René Slováčková, Anna Suchánková
TOP STUDIA: LS Productions, Studio Virtual, ČT, Petrásek, Barrandov
Uživatelský avatar
jackb
Globální moderátor
Příspěvky: 3354
Registrován: 25 kvě 2008 11:14

Re: Strážci Galaxie Vol. 2 / Guardians of the Galaxy Vol. 2

Příspěvek od jackb »

Tak jsem přemýšlel a když už se celkem zbytečně přeobsazovala postava Kraglina, tak by se stejný model mohl použít i na Thanose, protože ten řekl snad 3 věty, v Age of Ultron ho daboval taky někdo jiný a ikdyž mám Josefa Nedorosta celkem rád, tak nemá prostě dostatečné hlasové charisma na utáhnutí největšího záporáka MCU. Vyloženě se nabízí na něj obsadit právě třeba Jiřího Schwarze nebo když se jedná o CGI postavu = pádá tam věk herce, tak si umím představit takového Karla Heřmánka
Odpovědět

Zpět na „Filmy“