Star Trek: Nová generace - Konec cesty / Journey's End...

Nejen Richard Honzovič
Odpovědět
Michel
Příspěvky: 719
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Star Trek: Nová generace - Konec cesty / Journey's End...

Příspěvek od Michel »

Kompletní originální název: Journey's End - The Saga of Star Trek: The Next Generation
Obrázek
Info: IMDB | ČSFD

V českém znění: Michal Jagelka - Jonathan Frakes (William T. Riker*), Pavel Soukup - Patrick Stewart (Jean-Luc Picard*), Saša Rašilov - LeVar Burton (Geordi La Forge*), Jakub Saic - Michael Dorn (Worf*), Miluše Šplechtová - Denise Crosby (Tasha Yarová*), Dana Bartůňková - Gates McFadden (Doktorka Beverly Crusherová*), Lukáš Hlavica - John de Lancie (Q*), Bohdan Tůma - Brent Spiner (Dat*), Kamila Špráchalová - Marina Sirtis (Poradkyně Deanna Troi*), Nela Boudová - Michelle Forbes (Ro Larenová*), Jiří Plachý - Leonard Nimoy (Spock), Jiří Hromada - DeForest Kelley (Doktor Leonard "Kostra" McCoy), Ladislav Županič - William Shatner (James T. Kirk), Pavel Šrom - Colm Meaney (Miles O'Brien*), Dagmar Čárová, Antonín Navrátil, Libor Hruška (titulky) a další

Překlad: Petr Vacek, Petr Finkous
Odborná spolupráce: Jana Krčmářová, David Bursa, Marek Píša
Zvuk: Svatopluk Cechel
Produkce: Markéta Stegbauerová, Jana Janoušková, Lucie Donátová, Jaroslav Richtr
Režie: Martin Velda

Ve studiu S Pro Alfa CZ a.s. vyrobila FTV Prima s.r.o v roce 2011


* Postavy jsem k hercům uvedl jednak pro lepší orientaci příležitostných diváků seriálu, kteří znají dobře postavy ze seriálu, ale neznají už tak dobře herce, a také proto, že dokument obsahuje i ukázky ze seriálu, které jsou rovněž dabované, a to formou klasického dabingu, narozdíl od zbytku dokumentu, kde jsou herci dabování pouze voice-overem.
Naposledy upravil(a) Michel dne 13 úno 2012 16:00, celkem upraveno 2 x.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Michel
Příspěvky: 719
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Star Trek: Nová generace - Konec cesty / Journey's End...

Příspěvek od Michel »

Musím říct, že toto je opravdu výbroně nadabovaný dokument. Dodrženi jsou prakticky všichni dabéři ze seriálu, a navíc jsou dabované také ukázky ze seriálu, které se v dokumentu objeví a to formou skutečného dabingu, žádný voice-over! To se u dokumentů obvykle nevidí, většinou u ukázek z filmu/seriálu bývají titulky, maximálně voice-over.
Jediný, kdo si svou seriálovou roli bohužel už nemohl nadabovat je Martin Kolár. Jako dabér Michaela Dorna pro tento dokument byl vybrán Jakub Saic. Pro mě je to vcelku nepochopitelná volba, Jakub Saic je samozřejmě výborný dabér, ale s hlasem Michaela Dorna ani Martina Kolára nemá vůbec nic společného. Nějak mi není jasné proč tvůrci dabingu vybrali právě jeho, když pro všechny zbylé postavy pečlivě sehnali dabéry ze seriálu. Ale je fakt, že tohle je vcelku nepodstatná maličkost, pokud se jednou konečně dočká dabingu 4. - 7. série DS9, nebo redabingu některý z filmů, který by to potřeboval, tak snad nikoho Jakuba Saice do role Worfa obsadit nenapadne.
Jinak ale až na tuto menší výtku k Jakubu Saicovi si tvůrci tohoto dabingu zaslouží obrovskou pochvalu za to, že se jim podařilo sehnat prakticky všechny dabéry ze seriálu, a to včetně Jiřího Plachého, Ladislava Županiče a Jiřího Hromady, kteří v dokumentu řeknou jen několik vět a to navíc ještě v ukázce ze seriálu nebo filmu. To tomu dabingu dodalo takovou opravdu výbornou atmosféru, když Spock, Kapitán Kirk i Doktor McCoy řekli těch pár vět "svým" spjatým hlasem. Nebo nevím jestli se v případě těchto ukázek jedná o autentický dabing ze seriálu nebo filmu, ale myslím, že ne, protože jednu větu Scottyho v ukázce dabuje Libor Hruška. :-)

Jinak ještě si neodpustím poznámku, že z tohoto dabingu by si měla vzít příklad AXN. Skoro mám pocit, že v tomto dokumentu dabuje víc dabérů, než v celém dabingu seriálu Stargate: Atlantis od AXN.

No a ještě na závěr jeden nepodstatný postřeh :-) - ačkoli Libor Hruška mluví úvodní a závěrečné titulky a taky dabuje nemalý počet tvůrců seriálu, tak v závěrečných titulkách není uveden.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Uživatelský avatar
puffy
Příspěvky: 1127
Registrován: 18 lis 2009 17:46

Re: Star Trek: Nová generace - Konec cesty / Journey's End...

Příspěvek od puffy »

Ani som nevedel, ze tento dokument ma cz dabing. Diky za info uz to taham. ;)

Inak podla mna by bol vhodnou nahradou za Kolára na postavu Worfa Pavel Rímský.
Pokial viem tak v Star Treku este nedaboval ziadnu postavu, takze aj z tohto hladiska by bol vhodny.
18.11.2009 - 28.12.2016
Michel
Příspěvky: 719
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Star Trek: Nová generace - Konec cesty / Journey's End...

Příspěvek od Michel »

Není zač :-) Však ten dabing je taky poměrně nový. Pokud se nemýlím, tak poprvé tento dokument s tímto dabingem běžel letos v červnu na Primě Cool, po 7. sérii TNG.

Asi před týdnem jsem se zrovna díval na pár dílů 4. série DS9, taky jsem uvažoval o vhodném dabérovi Worfa a taky mě napadl Pavel Rímský. Ona postava Worfa mi způsobem vyjadřování, chováním i charakterem celkem hodně připomíná Teal'ca z Hvězdné brány, takže mimo jiné i proto mě Pavel Rímský napadl :-) Ale i Jiří Schwarz, kterého tu, myslím, už Markus navrhoval v tématu k DS9, by se jako dabér Worfa podle mě hodil stejně dobře.
No, ale uvidíme, jestli se vůbec dabingu 4. - 7. série DS9 někdy dočkáme...
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Uživatelský avatar
Markus
Senior admin
Příspěvky: 3323
Registrován: 22 bře 2008 17:04
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Trek: Nová generace - Konec cesty / Journey's End...

Příspěvek od Markus »

Tak mě jako první také napadl Pavel Rímský a to kvůli hlasu Michaela Dorna. Ale pan Schwarz mi přišel jako takový kompromis mezi originálním hlasem a Martinem Kolárem. Je to drsný hlas, ale ne zase tolik jako ten pana Rímského...

Co se týče odvysílání 4. až 7. série DS9, nevypadá to vůbec dobře. Před pár dny na Facebooku vypáčili z AXN po dlouhé době odpověď, která zněla, že zatím v seriálu pokračovat nebudou. :( Tenhle seriál má prostě královskou smůlu. Jak tam Telemachus poznamenal, snad se dočkáme za deset let a se třetím dabingem... :)
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dokumenty“