Planeta opic / Planet of the Apes

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Odpovědět
Uživatelský avatar
AGAMENON
Příspěvky: 1263
Registrován: 12 zář 2008 11:31
Bydliště: Brno

Planeta opic / Planet of the Apes

Příspěvek od AGAMENON »

Obrázek
Info: IMDB | ČSFD | FDB

Související: Do nitra planety opic, Útěk z Planety opic, Dobytí Planety opic, Bitva o Planetu opic, Návrat na Planetu opic, Zapomenuté město na Planetě opic, Zrada a chamtivost na Planetě opic, Život, svoboda a pronásledování na Planetě opic, Poznání na Planetě opic, Planeta opic (2001), Zrození Planety opic, Úsvit Planety opic, Válka o planetu opic

1. DABING: Kino, ČST, ČT, Film+
V českém znění: Josef Langmiler - Charlton Heston (George Taylor), Jan Víšek - Robert Gunner (Landon), Vladimír Brabec - Roddy McDowall (Cornelius), Jan Pohan - Jeff Burton (Dodge), Jiří Holý - Maurice Evans (Dr. Zaius - ministr vědy a šéf obrany víry), Karel Beníško - Paul Lambert (opičí duchovní), Jiřina Švorcová - Kim Hunter (Dr. Zirová), Ladislav Krečmer - Wright King (Dr. Galen), ? - Norman Burton (opičí vůdce), Čestmír Řanda - James Whitmore (předseda Akademického senátu), Soběslav Sejk - Buck Kartalian (Julius), Zdeněk Laušman - Felix Silla (malá opice), Miloš Zavřel - James Daly (zástupce státu Dr. Honorious - náměstek ministra spravedlnosti), František Derfler - Robert Lombardo (fotící gorila), Vladimír Stach - Woodrow Parfrey (Dr. Maximus - zmocneněc pro otázky zvířat), Jaroslav Kepka - Lou Wagner (Lucius) další

Zvuk: Václav Hálek
Střih: Josef Barták
České dialogy: Vincenc Novotný
Režie českého znění: Irena Skružná
Vyrobil:o Filmové studio Barrandov Dabing 1970



2. DABING: VHS, DVD
V českém znění: Ladislav Županič - Charlton Heston (George Taylor), Miloš Vávra - Robert Gunner (Landon), Roddy McDowall (Cornelius), Karel Urbánek - Jeff Burton (Dodge), Maurice Evans (Dr. Zaius - ministr vědy a obhájce víry svaté), Paul Lambert (opičí duchovní), Miluše Dreiseitlová - Kim Hunter (Dr. Zirová), Karel Chromík - Wright King (Dr. Galen), Norman Burton (opičí vůdce), James Whitmore (předseda - prezident Akademie), Libor Hruška - Buck Kartalian (Julius), Felix Silla (malá opice), James Daly (státní zástupce Dr. Honorious - náměstek ministra spravedlnosti), Jana Gýrová - Linda Harrison (Nova) a Petr Skarke - Robert Lombardo (fotící gorila), Woodrow Parfrey (Dr. Maximus - komisař živočíšních záležitostí), Lou Wagner (Lucius) + (titulky)

Překlad: Nikolaj Šatochin
Zvuk: Petr Skalský
Produkce: Petr Skarke
Režie: Václav Matějka
Ve studiu Smart Video Film vyrobila pro Guild Home Video firma S Production 1992



3. DABING: Nova
V českém znění: Pavel Šrom - Charlton Heston (George Taylor), Hana Ševčíková - Kim Hunter (Dr. Zirová), Martin Sobotka - Roddy McDowall (Cornelius), Jan Schánilec - Maurice Evans (Dr. Zaius - ministr pro vědu a hlavní ochránce víry), Jaromír Meduna - Robert Gunner (Landon), Woodrow Parfrey (Dr. Maximus - komisař pro záležitosti zvířat), Vladimír Čech - James Whitmore (předseda Akademického senátu), Jan Maxián - Wright King (Dr. Galen), Lou Wagner (Lucius), Zbyšek Pantůček - Jeff Burton (Dodge), Jiří Hromada - James Daly (zástupce státu Dr. Honorious - náměstek ministra spravedlnosti), Svatopluk Schuller - Paul Lambert (opičí duchovní), Tomáš Borůvka - Norman Burton (opičí vůdce), Otto Rošetzký - Buck Kartalian (Julius), Lucie Kožinová - Felix Silla (malá opice), Julie Alexandridisová - Linda Harrison (Nova) a Martin Velda (titulky)

Překlad: Vladimír Fuksa
Zvuk: Tomáš Říha
Produkce: Martin Odehnal
Dialogy a režie: Martin Velda
Českou verzi pořadu pro CET 21, spol. s r.o. v roce 2005 vyrobila Česká produkční 2000 a.s.
Naposledy upravil(a) AGAMENON dne 30 zář 2023 17:15, celkem upraveno 18 x.
Historik
Příspěvky: 2790
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Planeta opic / Planet of the Apes

Příspěvek od Historik »

K 1.dabingu: Vyrobilo FSBd (dialogy a režie v titulcích tehdy neuvedeny!).
Můj názor: v kinech původně na 100% s titulky, pochybuji, že to někdo viděl v kině dabované, byť jen nějaké klubové představení něbo něco podobného. Současně je ale pravda, uvedení na F1 bylo deklarováno jako TV premiéra a já jsem tehdy hledal ve starších programech a asi to byla pravda. Navíc údaje o tvůrcích českého znění byly jen velmi redukované a jen v podtitulcích na původní kopii - dnes je to zejména v ČT běžné, ale v té době ještě běžely všechny starší dabingy výlučně z původních kopií (tedy na začátku Ústřední půjčovna filmů nebo Československá televize uvádí ...) Takže moje hypotéza: bylo nadabováno nejpozději na začátku 80.let ve FSBd pro ČST na televizní premiéru, ale ta se z nějakého důvodu neuskutečnila. Takže až po mnoha letech to bylo vytaženo a poprvé použito pro uvedení na F1, ale už se nenamáhali s finišem a pořádnými úvodními titulky (možná údaje ani nebyly zaznamenány).
Uživatelský avatar
anderson
Příspěvky: 1691
Registrován: 16 črc 2009 20:05
Poznámka: UŽIVATEL BYL ZABANOVÁN

Re: Planeta opic / Planet of the Apes

Příspěvek od anderson »

PLANETA OPIC bola podla Filmoveho prehledu v kinach uvedena IBA S TITULKAMI (autorka titulkov je INKA VOSTŘEZOVÁ). Priklanam sa teda k verzii, ze dabing vznikol tesne pred revoluciou alebo v 80-tych rokoch a nebol do roku 89 z nejakych podivnych pricin uvedeny. Kvoli dobe trvania prav by som sa priklanal skor k obdobiu tesne pred revoluciou. Film bol myslim v TV uvedeny v roku 1991.
Uživatelský avatar
AGAMENON
Příspěvky: 1263
Registrován: 12 zář 2008 11:31
Bydliště: Brno

Re: Planeta opic / Planet of the Apes

Příspěvek od AGAMENON »

Tak hošani, pokud používáte Filmový přehled, tak čtěte pořádně, film byl dabovaný!!! Já na něm byl v brněnském Ponrepu, než z něj udělali bordel a byl dabovaný!

Cituji: "Úvodní titulky: české. Mluveno: česky (dabováno)"
Obrázek

JEDINĚ BRNO!!!

TOP DABÉŘI:
Jiří Brož, Josef Větrovec, Ladislav Lakomý, Jiří Tomek, Luděk Munzar, Ladislav Županič, Jiří Holý, Josef Langmiler, Petr Haničinec, Karel Jánský, Zdeněk Junák, Alois Švehlík
Historik
Příspěvky: 2790
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Planeta opic / Planet of the Apes

Příspěvek od Historik »

Já to viděl zase v pražském Ponrepu kolem 1985, než z něj udělali hernu. Byl s titulky na kopii zjevně odpovídající době distribuce. Proto mě v TV překvapil zjevně dosti starý dabing. Příslušný FP nemám k dispozici, nepíše se tam něco o dvou typech kopií? Bylo to běžné u filmů, distribuovaných současně v 1:2,35 na 35 mm a 1:2,2 na 70 mm, neboť na stereofonní mix a natažení na 70 mm zde nebyla technika (nemýlím se, že jediný český dabing na 70 mm je sovětský film Goya, který natočil K.M.Walló na pseudostereo a pak to míchali v DEFA v NDR?). Planeta opic je ale jen 1:2,35 na 35 mm, takže dvojí kopie asi nejsou moc pravděpodobné ?!
Uživatelský avatar
AGAMENON
Příspěvky: 1263
Registrován: 12 zář 2008 11:31
Bydliště: Brno

Re: Planeta opic / Planet of the Apes

Příspěvek od AGAMENON »

Filmový přehled je skvělá záležitost, ale někdy do půlky 70. let se tvůrci dabingů neuváděli :cry:

Přesně, někdy byli použité dva formáty. Všechny kina nebyli předělány na 70mm, takže nemohli tento formát promítat, z tohoto důvodu byli používány i 35mm kopie. Např. v Polsku byl nedostatek 70mm materiálu, proto film natočili na 35mm, a až výsledný materiál překopírovali na 70mm.

Já to v kině fakt viděl dabovaný, v TV až po revoluci, mám pocit v 1990, mám to nafocený.

Ten dabing musí být pěkně starý, protože si pamatuju, jak nějaký herec vyprávěl historku, že Švorcová jednou přišla do studia, že bude dabovat tělocvikářku, jenže ta měla pár replik typu: "Raz, dva, tři. Raz, dva, tři." Načež soudružka práskla dveřmi a už ji tam nikdy neviděli :) Stačí poslouchat jak mladě zní Pohan, Lagmiler (uplný Jeoffre) 8-)
Naposledy upravil(a) AGAMENON dne 20 lis 2009 21:05, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

JEDINĚ BRNO!!!

TOP DABÉŘI:
Jiří Brož, Josef Větrovec, Ladislav Lakomý, Jiří Tomek, Luděk Munzar, Ladislav Županič, Jiří Holý, Josef Langmiler, Petr Haničinec, Karel Jánský, Zdeněk Junák, Alois Švehlík
Historik
Příspěvky: 2790
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Planeta opic / Planet of the Apes

Příspěvek od Historik »

Uzavřme to pro tento okamžik tak, že

- buď je chybně vysázen text Mluveno: česky (dabováno), neboť film byl titulkovaný (takové chyby jsem ve FP vídával)
- nebo je chybně vysázeno České titulky: Inka Vostřezová, neboť film byl dabovaný
- anebo byly obě verze a popis ve FP to dostatečně jasně a úplně neuvádí.

V každém případě v 70 mm neexistuje, byly pouze kopie 35 mm, i když jak ve formátu 1:2,35 v CinemaScope, tak v klasickém formátu 1:1,33 pro starší kina, která neměla široké plátno a ani v době širokoúhlé revoluce v 60.letech je nebylo možné adaptovat, neboť to obvykle stavební řešení nedovolovalo (vystouplé portály).
Uživatelský avatar
AGAMENON
Příspěvky: 1263
Registrován: 12 zář 2008 11:31
Bydliště: Brno

Re: Planeta opic / Planet of the Apes

Příspěvek od AGAMENON »

Já s ním pracuju už dlouho, tak vím co tam je a co není 8-)
Nejpřijatelnější možnost, šli dvě verze, jako u Becketa, jedna dabovaná, jedna s titulkama.
Obrázek

JEDINĚ BRNO!!!

TOP DABÉŘI:
Jiří Brož, Josef Větrovec, Ladislav Lakomý, Jiří Tomek, Luděk Munzar, Ladislav Županič, Jiří Holý, Josef Langmiler, Petr Haničinec, Karel Jánský, Zdeněk Junák, Alois Švehlík
Historik
Příspěvky: 2790
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Planeta opic / Planet of the Apes

Příspěvek od Historik »

Poslední, co jsem pro Planetu mohl udělat, bylo dohledání starých poznámek:
V kině (Ponrepo Praha, polovina 80.let) s titulky, české titulky Inka Vostřezová (opsáno v kině, tehdy jsem neznal FP)
Televizní premiéra: 8.9.1990
Úvodní a závěrečné titulky původní anglické, český text v podtitulcích
České znění Filmové studio Barrandov dabing
Kromě uvedeného výše mám poznamenáno: Jan Víšek (Landon).
Vladajsoucna
Příspěvky: 641
Registrován: 14 pro 2010 20:26

Re: Planeta opic / Planet of the Apes

Příspěvek od Vladajsoucna »

1. dabing - Kinopremiéra v ČSSR: 14. 7. 1970
Odpovědět

Zpět na „Filmy“