Jean-Paul Belmondo

Moderátor: ReDabér

salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Jean-Paul Belmondo

Příspěvek od salgado »

Ten dabing HBO pro Možná patří Jiřímu Krampolovi, nikoliv Miroslavu Moravcovi.
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Jean-Paul Belmondo

Příspěvek od Michel »

cenda (v tématu herce Yves Rénier) píše:V pořadu Všechnopárty uváděla Olga Walló na pravou míru, že Forda nemluví vždycky Štěpnička a Gabina Řanda. Načež jí Karel Šíp odpověděl, že Belmonda vždycky dělal Tříska, ona mu na to řekla, že ho dělali taky Krampol a Moravec a Šíp odpověděl, že si to snad plete s Moulinem (myslel toho Moravce).
Přiznám se, že jsem velmi rád, že nejen já jsem žil dlouhou dobu v domění, že Jean-Paula Belmonda daboval vždy jen a pouze Jan Tříska. Těžko říct, jestli je to tím, že jsem se dřív o filmy s J.-P. Belmondem nikdy příliš nezajímal, jenom občas nějaký zahlédl v TV a měl zrovna štěstí na ty J. Třískou dabované, a nebo jestli informace o J. Třískovi jakožto hlavním a prakticky jediném dabérovi J.-P. Belmonda byla tolik rozšířená v mém okolí (rodiče, přátelé), že jsem ji bez ověření přijal jako pravdivou.
Myslím, že by bylo zajímavé udělat průzkum veřejného mínění s otázkou, "Kdo podle vás dabuje nejčastěji J.-P. Belmonda?" A vůbec bych se nedivil, kdyby nejčastější odpověď byla Jan Tříska. O to nepochopitelnější mi připadá přístup některých zadavatelů dabingu, kteří, alespoň podle toho, co tu psal DAN K., požadovali jako dabéra J.-P. Belmonda výhradně Jiřího Krampola, přestože jim byl navrhován i Jan Tříska.

Pokud bych měl sestavit svůj žebříček oblíbenosti dabérů J.-P. Belmonda, bylo by to celkem těžké rozhodování, protože všichni čtyři dále uvedení dabéři ho dabovali či dabují výborně (pokud věkově odpovídají), nicméně vypadal by následovně: 1. Jan Tříska, 2. Miroslav Moravec, 3. Jiří Krampol, 4. Ladislav Mrkvička

Hlasy pánů Třísky a Mrkvičky zní i dnes poměrně mladě, takže pokud by bylo třeba nadabovat film s J.-P. Belmondem ve středních letech, myslím, že některý z nich by byl vhodnou volbou.

Ze současných dabérů mi jako dabéři mladého J.-P. Belmonda připadají nejlepší Martin Stránský a hned po něm David Novotný. Oba tito dabéři mají velmi podobnou barvu hlasu jako J.-P. Belmondo v originále a vlastně se i hlasově podobají jeden druhému, ale z nějakého důvodu mám pocit, že hlas Martina Stránského má mnohem větší charizma než ten Davida Novotného, takže pokud se ještě někdy bude dabovat nějaký film s mladým J.-P. Belmondem, ze současných dabérů bych jako jeho dabéra nejradši slyšel Martina Stránského.

A musím se přiznat, že bych strašně rád slyšel, jak by zněl jako dabér mladého J.-P. Belmonda herec Martin Kraus. Zkušenosti s dabingem zatím nemá nejspíše žádné, takže by to asi nebylo úplně jednoduché. Nejspíš by to chtělo nějakého režiséra, který se nebojí experimentovat s herci - nedabéry a má s nimi dostatečnou trpělivost (například, alespoň co vím z dabingfora, Michal Vostřez nebo Zdeněk Štěpán), a i tak by podle mě hrozilo nebezpečí, aby to Martin Kraus místo jako dabing J.-P. Belmonda nepojal spíš jako imitování Jiřího Krampola, který dabuje J.-P- Belmonda. Ale každopádně si myslím, že za pokus by to stálo.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Jean-Paul Belmondo

Příspěvek od Lukiz »

Michel píše: Myslím, že by bylo zajímavé udělat průzkum veřejného mínění s otázkou, "Kdo podle vás dabuje nejčastěji J.-P. Belmonda?" A vůbec bych se nedivil, kdyby nejčastější odpověď byla Jan Tříska.
Mimochodem, něco obdobného se odehrálo v pořadu Nikdo není dokonalý někdy koncem 90. let, ještě v době kdy se těch lidí na ulici ptal sám Krampol, takže nejčastější odpovědí bylo "vy".

Za sebe dodávám, že bych se odpovědi Tříska dost divil, neboť ten ho mluvil naposledy někdy před svým vynuceným odchodem do USA v roce 1977.
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Jean-Paul Belmondo

Příspěvek od Michel »

Ovšem těžko říct, do jaké míry ta anketa byla ovlivněna tím, že se ptal osobně pan Krampol, a jak by dopadla, kdyby se ptal osobně pan Tříska :) No, každopádně by mě celkem zajímal nějaký objektivní průzkum na nějakém reprezentativním vzorku nejlépe ještě s rozdělením do věkových kategorií :) ale to se asi těžko oplatí někomu dělat.

Tak kdy pan Tříska J.-P. Belmonda daboval naposledy, to je jedna věc, ale podle mě mnohem více záleží na tom, kdy a jak často mohli jeho dabing diváci slyšet a jak moc je pan Tříska u nás známý. Teď to nemám bohužel podloženo analýzou filmového přehledu nebo TV programu (a sám jsem tuhle dobu nezažil), ale podle mě i po jeho emigraci mohli diváci v 80. letech slyšet celkem často dabingy pana Třísky v kině i v TV. Jiří Krampol se k dabingu J.-P. Belmonda dostal až po emigraci pana Třísky a v počtu nadabovaných filmů s J.-P. Belmondem (pan Tříska jich nadaboval pět) ho dostihl až v roce 1989 (pokud tedy jsou informace na dabingforu úplné). A v 90. letech a později podle mě filmy s J.-P. Belmondem dabované J. Třískou v TV běžely a běží docela často a pan Tříska jako herec u nás zůstal hodně známý i po revoluci, takže myslím, že jako dvorní dabér J.-P. Belmonda se do povědomí mnoha českých diváku mohl dostat i po revoluci.

Jak už jsem napsal, já sám jsem žil dlouhou dobu v domění, že J.-P. Belmonda daboval vždycky hlavně J. Tříska. Zhruba před deseti lety jsem považoval toto spojení za natolik zažité a dodržované jako třeba F. Filipovský - L. de Funès. Teprve později jsem si všiml, že v některých filmech dabuje J.-P. Belmonda J. Krampol, a když jsem před dvěma lety objevil dabingforum, koukal jsem jako blázen, že Jan Tříska nejenže nadaboval s J.-P. Belmondem pouhých pět filmů, ale ani zde není v žebříčku dvorních dabérů. Když jsem se bavil o dabérech J.-P. Belmonda s taťkou, tak ho okamžitě napadl Jan Tříska a teprve po chvíli přemýšlení Jiří Krampol a to si ještě nebyl úplně jistý. Stejně tak Karel Šíp bez přemýšlení a s jistotou prohlásil, že "Belmondo, jasně, toho dělal Tříska".

Ale je pravda, že tohle jsou vlastně zatím moje jediné tři indicie, proč si myslím, že v povědomí mnoha lidí je jako dvorní dabér J.-P. Belmonda zafixován Jan Tříska, a zbytek jsou pouhé mé spekulace. Taky je pravda, že ani taťka, ani já jsme se nikdy filmy s Belmondem nijak podrobněji nezaobírali a prostě jsme koukali na ty, co zrovna běžely v TV, takže ten dojem, že J.-P- Belmonda dabuje výhradně J. Tříska mohl vzniknout takto. O to víc by mě ale zajímalo, jestli podobný dojem jako já nemá taky někdo další.

Ať tak či tak, stejně si troufám tvrdit, že kdyby do nějakého filmu, ať už v 90. letech či nyní, obsadili místo pana Krampola pana Třísku, rozhodně by si na tuto volbu nikdo z diváků nestěžoval, takže chování produkce pro mě každopádně zůstává nepochopitelné.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
martin.grossmann
Příspěvky: 145
Registrován: 18 říj 2009 08:50

Re: Jean-Paul Belmondo

Příspěvek od martin.grossmann »

Hezký názor, pro mne zůstane dabérem č.1 Jan Tříska, jeho hlas na Belmonda naprosto sedí, nic proti Jirkovi Krampolovi, ale Tříska byl prvním a nejlepším dabérem, bohužel jen v pěti filmech(100 tisíc dolarů na slunci 1965, Záhadný kontraband 1966, Velký šéf 1973, Cartouche 1975 a Muž z Acapulca 1976), od roku 1966 až do roku 1972 se mihli tři další dabéři Vladimír Brabec - Muž z Hongkongu 1967, Václav Postránecký ve filmu Manželé z roku II a Ladislav Mrkvička v Muži z Ria oba 1972. Zvláště obsazení Vladimíra Brabce nechápu, v té době Tříska určitě zákaz neměl, na rozdíl od posledních dvou filmů, takže buďto byl nemocen a nebo byl mimo republiku a VB za něj musel zaskočit. Po roce 70 pak měl krátkodobé zákazy a proto se objevili další dva dabéři, VP mi na Belmonda moc nesedí zato LM byl v Muži z Ria velmi dobrý, poté až do emigrace směl Třiska Belmonda dabovat. Po jeho emigraci to zkusil Miroslav Moravec ve filmu Nenapravitelný, nebylo to špatné, ale někde jsem četl, že MM jako vášnivý kuřák si níčil hlas a proto šáhli k novému dabérovi Jiřímu Krampolovi, který Třísku dodaboval v jeho posledním tv filmu Podivném přátelství herce Jessenia v nějakých posynchromech, navíc ho sám Tříska nevědomky doporučil, když těsně před emigrací se zmínil režisérovi, že Krampol má podobný hlas, Krampol ho v mládí prý dokonce uměl napodobit!!navíc přebral jeho roli ve filmu Jak se točí rozmarýny, takže perfektní doporučení, Miroslav Moravec ještě daboval v roce 1981 Belmonda ve filmu Policajt nebo rošťák a skvěle, Krampol poprvé daboval Belmonda v Sympatickém darebovi o rok dříve tj. 1980, v 80 letech pak byl jeho dvorním daberém:
Zvíře 1982, Bezva Finta 1987, Veselé Velikonoce 1988 a Samotář 1988, k těmto filmům je potřeba ještě doplnit předabování Třísky ve filmu Cartouche a v Muži z Acapulca. Po roce 90 se střídali pak i další dabéři LM třeba v roce 90 ve filmu Cesta zhýčkaného dítěte nebo Neznámý v domě, Miroslav Moravec ve Zloději z Paříže a Dobrodruh, ale hlavním daberém zůstal JK, který Belmonda daboval i ve starších filmech s novými dabingy např. Velký šéf, Muž z Hongkongu či Profesionál.
Opravdu Jan Tříska je nejlepší dabér J.P.Belmonda.
Uživatelský avatar
Budy
Příspěvky: 4092
Registrován: 18 kvě 2008 18:59

Re: Jean-Paul Belmondo

Příspěvek od Budy »

O dabinzích Cartouche a Muže z Acapulca s Jiřím Krampolem nic nevím. Nespletl sis to?
18.05.2008 – 07.05.2015
Uživatelský avatar
bloom
Globální moderátor
Příspěvky: 6799
Registrován: 18 črc 2008 17:43

Re: Jean-Paul Belmondo

Příspěvek od bloom »

K obsazení Vladimíra Brabce - řekl bych, že rok po prvním obsazení Jana Třísky jeho spojení s Belmondem prostě nebylo ještě tak zažité a netušící režisér obsadil Vladimíra Brabce. Jak tu někde psal Historik, neexistovalo žádné dabingforum, podle kterého by se režiséři mohli inspirovat. :D
K obsazení Miroslava Moravce - ve všech předrevolučních dabinzích MM na Belmonda obsadil K.M. Walló, který ho obsazoval do drtivé většiny svých dabingů, takže bych řekl, že opět jiný režisér (Vít Olmer) viděl na Belmondovi Jiřího Krampola a ten se následně ustálil více. Ostatně dabing filmu Policajt nebo rošťák vznikl poé, co JK již na kontě několik filmů s Belmondem měl, samozřejmě opět v režii K.M. Walló. Takže lze hypoteticky uvažovat, že kdyby se zbytek filmů s Belmondem v 80. letech dostal do ruky K.M. Walló, tak by byl patrně do všech obsazen Miroslav Moravec.
martin.grossmann
Příspěvky: 145
Registrován: 18 říj 2009 08:50

Re: Jean-Paul Belmondo

Příspěvek od martin.grossmann »

Ne nepletu se, každý kdo viděl Muže z Acapulca v 80.letech, často reprízovaného v ČST ho viděl jen s dabingem J.Krampola, Jana Třísku jsem zažil až při opětovném uvedení v roce 1996 v ČT, zřejmě verze z roku 1978, kde byli vystřiženi jména emigrantů v titulcích a pak na Markíze někdy v roce 2000 zde už i s kompletními úvodními kinotitulkami. Co se týče Cartouche, tak to si pamatuji též přesně, šel dabing na Premiéře či už Primě někdy na konci 90.let a daboval Belmonda Krampol, uveden v původních titulcích o něco později byl film uveden na ČT, ale s dabingem Třísky.Proto jsem byl tehdy zmaten, kdo tedy vlastně toho Belmonda daboval. Jinak zajímavá úvaha s Brabcem, je to možné, ikdyž se režisér moc do výběru netrefil a Moravec Wallův oblíbenec?opravdu si myslím, že šlo o změnu hlasu u Moravce, než o obsazení Krampolem. Někde na internetu to možná ještě bude ten zmíněný rozhovor, co jsem asi před 5 lety četl, pamatuji si z něj málo jen toto: "Po emigraci Jana Třísky se hledal nový dabér na Belmonda a volba padla na Miroslava Moravce, který ho nadaboval ve filmu Nepostradatelný, ale jakožto silný kuřák, začínal mít hrubší hlas, došlo k výběru jiného dabéra, které pak obsadil Jiří Krampol"
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Jean-Paul Belmondo

Příspěvek od Lukiz »

martin.grossmann píše:Muže z Acapulca v 80.letech, často reprízovaného v ČST ho viděl jen s dabingem J.Krampola,
A teď tu o Budulínkovi.
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Jean-Paul Belmondo

Příspěvek od salgado »

Co se to tady zase šíří za bludy? Tihle šiřitelé nepravd a nesmyslů by měli být trvale zabanováni.
Odpovědět

Zpět na „B“