Dabing a umělá inteligence

Diskuze o současném dabingu, zajímavosti...
Odpovědět
richardda
Příspěvky: 1112
Registrován: 07 zář 2016 13:18

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od richardda »

Tak ja souhlasim, ze opravdu asi "badatel" ano. :D Spis jenom amater. ;) Ale opravdu me neskutecne vytaci, ze CT ma v archivu tolik kvalitnich dabingu a nevyuziva je i pro vysilani i kdyz k tomu opravdu neni zadny duvod. :cry:
NOVA, jedině ona.
Uživatelský avatar
TmavyCyklista
Globální moderátor
Příspěvky: 1632
Registrován: 12 úno 2014 18:40

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od TmavyCyklista »

Richard je spíš někde na půli cesty (ale dost zvláštní cesty), když se vyžívá v úplně každým starým dabingu, kterej byl kdy vůbec vyroben a odvysílán, a pokud něco leží v archivu, tak hanba ČT!!! Zároveň je ale totálně hotovej z toho, jak luxusně dabuje umělá inteligence. Tohle mi hlava nebere.
Uživatelský avatar
Michaela2
Admin
Příspěvky: 7056
Registrován: 17 srp 2011 02:29
Bydliště: Praha

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od Michaela2 »

Cyklista: starej dabing a AI :D :D good point :)

Mimochodem vždyt to úplně tahá za uši :)
richardda
Příspěvky: 1112
Registrován: 07 zář 2016 13:18

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od richardda »

Proc se nekomu na tom zda neco zvlastniho? :-? Ano mam rad stare nebo-li puvodni dabingy CST i UPF. Ty, ktere jsem slysel, byli opravdu kvalitni a proto chci mit jako koncesionar CT legalni moznost slyset i ty ostatni zatim "zapovezene". A ano, zajima me i to jak postupuje dabovani prostrednictvim AI. Aby bylo jasno, ja nezastavam nazor, ze ted by mela AI prevzit vsechen dabing a herci uz nebudou potrebni. :nesouhlas: Ale vidim v AI moznost, jak do vysilani prinavratit ony udajne neodvysilatelne dabingy, ve kterych z ruznych, zejmena objektivnich pricin ruzne pasaze chybi. Ve snu by me nenapadlo, ze jednou bude moznost dokompletizovat treba HROZNY HNEVU. Ten stary nebo-li puvodni dabing ma papirove tak uzasne obsazeni, ze odmitam uverit tomu, ze by byl z jakychkoliv duvodu nekvalitni. Tudiz ano, budu i nadale zastavat nazor, ze pokud nastroj jako AI dovede tento dabing skompletizovat, tak CT ma byt prvni co tuto moznost vyuzije :!: A pokud se zde na dabingforu nekdo podivuje nad tim jak AI a stare dabingy nejdou dohromady, tak ja se spis divim tomu, ze zde jsou lide, kterym je naprosto lhostejne, jak CT za penize danovych poplatniku (a CT jmenuji prave proto, ze jsme na dabingforu, ale tyka se to jakekoliv statni organizace financovane z dani nas vsech) naprosto nejevi zajem o to aby svym divakum stare nebo-li puvodni dabingy automaticky a bez jakychkoliv vymluv spristupnovala pro odvysilani. A ted nemluvim o dabinzich jakkoliv nekompletnich, ale takovych co se dochovali kompletni a kvalitni a NEEXISTUJE ZADNY DUVOD jejich neuvedeni. Presto je CT nadale ignoruje. To je pro mne naprosto skandalni chovani.
NOVA, jedině ona.
sedamys30
Příspěvky: 17
Registrován: 15 říj 2022 20:02

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od sedamys30 »

Jack_6428 píše: 11 úno 2024 20:21
TmavyCyklista píše: 10 úno 2024 20:34 Tomu plně věřím, ale já si myslel, že zde nejsme průměrní diváci. Možná mám růžový brejle a jsem zde v drtivé menšině...
No, my průměrní diváci určitě nejsme. Ale taky to, co si myslíme a chceme my, je většinou právě proto jedno. Ať už firmám, které to řídí anebo divákům, kterých se nějaký náš názor či zásah dotkne.
sedamys30 píše: 11 úno 2024 00:00
Jack_6428 píše: 10 úno 2024 20:19 Teď řeknu něco kontroverzního, ale... Pusť ukázku průměrnému divákovi a vsadím se, že nepozná rozdíl a ještě bude spokojen.
Takže jen proto, že se předpokládá, že průměrný divák to nepozná, je oprávněné takto vydrbat se všemi. Já chápu, že v dnešní době jsou pro některé jedince peníze až na prvním místě, kvalita všeho možného až na tom posledním, ale že budou standardy zákazníků natolik nízké, aby se spokojily s takovým podvrhem, to je moc i na mě. Nehledě na to, že ani samotní dabéři či jejich příbuzní by si určitě nenechali líbit, aby někdo jejich hlasy nebo jejich zesnulých příbuzných někdo zneužíval ke svému obohacení.
No, to netvrdím, že to je oprávněné. Nikde. Jen říkám, že průměrný divák to uvítá. Ten který kouká zdarma na terestriku, koupí film na dvd a možná si platí voyo. Jednak proto, že kvalita AI dabingu stoupá do bodu, kdy bude těžké rozeznat fake i pro nás. Druhak proto, že takový divák nemá čas, chuť a někdy ani kapacitu přemýšlet o možných morálních, technických, ekonomických či právních dilematech. A tento divák je ten, který určuje, co bude umožněno systému dělat - z větší části. Dokud z toho bude levně profitovat a nikdo mu nešlápne na kuří oko, bude mu to jedno. To je realita.
Já bych to tedy moc neuvítal. Sice už nové filmy sleduji sporadicky, ale i tak bych raději slyšel skutečné lidi a ne uměle vygenerované hlasy. U her by mi to bylo i jedno, tam stejně na to každý víceméně kašle.
Uživatelský avatar
KOMZA
Příspěvky: 2657
Registrován: 12 led 2015 19:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od KOMZA »

sedamys30 píše: 12 úno 2024 18:38 U her by mi to bylo i jedno, tam stejně na to každý víceméně kašle.
Zajímavé tvrzení, se kterým ovšem nemohu souhlasit. Proč by na to měl u her měl každý víceméně kašlat? Zvlášť když se koneckonců stále pokračuje ve snaze o co největší uvěřitelnost...
Uživatelský avatar
TmavyCyklista
Globální moderátor
Příspěvky: 1632
Registrován: 12 úno 2014 18:40

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od TmavyCyklista »

Richarde, né každej ten tzv. stary nebo-li puvodni dabing je automaticky žůžo, jenom protože vznikl za komunismu. Zároveň stejně jako dnes i tehdy vznikaly dabingy i na takový odpadní záležitosti, že o tom nemá smysl vůbec mluvit. A plejáda tehdejší herecké špičky z toho automaticky nedělá něco vau.

Já jsem asi i rád, že spousta věcí se na svět už nedostane, protože ne vždy je o co stát... Sorry, Richarde, ale ty tvoje Hrozny hněvu to nepotahají, to není argument.
sedamys30
Příspěvky: 17
Registrován: 15 říj 2022 20:02

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od sedamys30 »

KOMZA píše: 12 úno 2024 18:42
sedamys30 píše: 12 úno 2024 18:38 U her by mi to bylo i jedno, tam stejně na to každý víceméně kašle.
Zajímavé tvrzení, se kterým ovšem nemohu souhlasit. Proč by na to měl u her měl každý víceméně kašlat? Zvlášť když se koneckonců stále pokračuje ve snaze o co největší uvěřitelnost...
Uvěřitelnost...? Leda tak v grafice a do jisté míry v animacích, možná v částečné UI postav, ale zase bych to nepřeháněl. S tou myšlenkou na AI dabing ve hrách přišli také si to koneckonců vydavatelé. Předpokládám, že to však není součastí té uvěřitelnosti?
beatman
Příspěvky: 140
Registrován: 14 bře 2013 15:40

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od beatman »

Na jednu stranu chápu richardovu vášeň pro staré dabingy, taky je mám rád, ale nejen ty předrevoluční, ale i ty z 90. let, některé z čiré nostalgie, jiné (třeba Čt) kvůli své kvalitě. Taky po ledsčem prahnu, týká se to i rozhlasových nahrávek, mluveného slova obecně, československých filmů, dabingů. Pravdou ale skutečně je, že občas není o co s, z hlediska kvality natočených českých či dabovaných filmů, rozhlasových her atd. Upřímně, jako "masochista" se rád poměju u nějakého budovatelského, normalizačního, sovětského filmu s ČST či kinodabingem, ale ve chvíl, kdy b mi takové věci začala servírovat veřejnoprávní tv ve velkém, asi poněkud zbystřím. Mě by třeba těšilo, když CS film vysílá budovatelsk filmy, nově i zařadil řádku normalizačních TV inscenací, kdyby nějaká audioplatorma odkoupila od českého rozhlasu věci, které se zaručeně dnes nehodí do vysílání, případně nějaká privátní televize či vod služba se specializovala na tu více tu méně kvlitní díla s předrevolučními dabingy, enbo s dabingy do roku 1992. byl byto drahej špás, ale mohla byto být cesta. ČT opravdu žádnou takovou povinnost nemá, opravdu jsem si nevšiml, že bychom koncesionářské poplatky platili ez svých daní, to poněkud Richard přestřelil, že? Také nechápu, jak někdo může tvrdit, že se obdivuje předrevolučním dabingům, ale neměl by zároveň problém, aby mu poškozená či cenzurou vystřihnutá místa dodabovala AI napodobeninami hlasů původních herců. Přijde mi to jako výsměch a neúcta k práci všech mistrů dabovaného slova. Klidně bch se nebál jtí dál a bez ostychu tvrdím, že jde o pokrytectví nejhrubšího zrna.
DAN K.
Příspěvky: 1684
Registrován: 26 bře 2008 20:01
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od DAN K. »

Přesně tak, taky mi to přijde jako výsměch a neúcta a upřímně mi dost vadí i ta ukázka. Zrovna konkrétně pana Pelzera a pana Pípala jsem si hrozně vážil, byly to velcí dabingoví srdcaři, hrozně ochotný a milý lidi, a taky velcí herci a jejich odchod mě dost ranil. Přijde mi strašně urážlivý a necitlivý k jejich odkazu takhle mrvit jejich hereckej výkon, ta intonace do tý scény vůbec nepasuje, vůbec nesedí herecký výraz k tomu obličeji, je to úplně mimo. A vlastně mě dost zaráží, že to vytvořil někdo, kdo v dabingu pracuje. Běžný lidi nepřemýšlej a nečtou, někde na to kliknou a kliknou nebudou vědět, že je to AI.... jinak mi u veškerých debat kolem AI přijde, že lidi furt nechápou jednu věc, kdyby se to oficiálně používalo na normální dabing, tak bude AI mluvit hlasem původních zahraničních herců, žádný hlasy dabérů neuslyšíte, to není legálně možný. A to by byl mimochodem i konec dabingfora, neboť by pozbylo smyslu. Možná by jednou, dvakrát za měsíc někdo okomentoval nějaký starý dabing, ale tak do roka by myslím zaniklo pro malou návštěvnost a neochotu administrátorů dál to udržovat při životě.
Odpovědět

Zpět na „Obecně“