Dabing a umělá inteligence

Diskuze o současném dabingu, zajímavosti...
Odpovědět
Uživatelský avatar
anderson
Příspěvky: 1695
Registrován: 16 črc 2009 20:05
Poznámka: UŽIVATEL BYL ZABANOVÁN

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od anderson »

DAN K. píše: 13 úno 2024 11:43...jinak mi u veškerých debat kolem AI přijde, že lidi furt nechápou jednu věc, kdyby se to oficiálně používalo na normální dabing, tak bude AI mluvit hlasem původních zahraničních herců, žádný hlasy dabérů neuslyšíte, to není legálně možný. A to by byl mimochodem i konec dabingfora, neboť by pozbylo smyslu. Možná by jednou, dvakrát za měsíc někdo okomentoval nějaký starý dabing, ale tak do roka by myslím zaniklo pro malou návštěvnost a neochotu administrátorů dál to udržovat při životě.
Ja by som si dovolil zapolemizovať s tým čo je - aspoň zatiaľ - legálne možné a čo nie. Tam bude záležať na tom, či sa pôjde cestou "trhovou" alebo "reštriktívnou". K tomu ostatnému by som dodal asi toľko, že si myslím, že si práve veľmi reálne opísal možnože nie až tak vzdialenú víziu budúcnosti dabingu ako aj dabingfóra. Neteší ma to, ale žiaľ z dnešného reálneho pohľadu - ak nenastane nejaký výrazný, v tejto chvíli ešte neznámy "game changer" - to presne k tomuto smeruje.
DAN K.
Příspěvky: 1684
Registrován: 26 bře 2008 20:01
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od DAN K. »

Ono je to trochu složitější, abys mohl použít orig hals herce, musíš ho vykoupit pro celej svět a před pár měsíci jsme zažili stávku, která způsobila miliardové škody, kvůli velmi podobné věci ohledně ai a skenování herců v malých rolích, takže z toho ještě může být velká divočina nemusí se to povést dohodnout. nebo si třeba odbory ve francii vylobují celoevropský zákaz Ai dabingů, to mi přijde jako hodně reálná možnost, už se to i nějak řeší. Taky se může stát, že část zadavatelů to nebude chtít. Některé ta kvalita i zajímá.
o_ciz
Příspěvky: 253
Registrován: 08 črc 2020 21:40

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od o_ciz »

DAN K. píše: 13 úno 2024 11:43 Běžný lidi nepřemýšlej a nečtou, někde na to kliknou a kliknou nebudou vědět, že je to AI....
Video jsem nastavil jako neveřejné a odkaz dal jenom sem. Ale je pravda, že jsem tam měl dát aspoň nějaký popis, už jsem ho doplnil.
Uživatelský avatar
Pomajz
Příspěvky: 2954
Registrován: 01 led 2010 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od Pomajz »

TmavyCyklista píše: 09 úno 2024 19:13 Richarde, prosím, už ne... Já naopak velmi doufám, že ČT takovou blbost nikdy neudělá. Ne, opravdu nechápu, co na tom syntetickým dabingu na přání vidíte.
Souhlasím s tebou, je to hodně poznat.
RETROFILM
Uživatelský avatar
KOMZA
Příspěvky: 2650
Registrován: 12 led 2015 19:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od KOMZA »

sedamys30 píše: 12 úno 2024 20:17 Uvěřitelnost...? Leda tak v grafice a do jisté míry v animacích, možná v částečné UI postav, ale zase bych to nepřeháněl. S tou myšlenkou na AI dabing ve hrách přišli také si to koneckonců vydavatelé. Předpokládám, že to však není součastí té uvěřitelnosti?
Je samozřejmě rozdíl mezi generickými hláškami (či různými pokyny, tutoriály, radiovou komunikací atd.), které si v budoucnu dovedu představit generované v reálném čase pro vytvoření živoucího světa (a pokoušel se o to například nedávno mod pro GTA V, než to klasicky zarazilo Take2) se stovkami NPC a skutečně náhodnými interakcemi, ale co úplně opačná strana spektra? Příběhově založené hry typu The Last of Us a tak podobně, které se snaží jít z hlediska herectví i jeho zaznamenávání na maximum – pokud pracují na co nejvěrnější mimice a animacích, přece najednou herce nenahradí za AI, když ho stejně potřebují, a ideálně v naprostém souladu. Dokud tady budou tyto snahy o realističnost a přiblížení se filmu, AI se nemůže plně zmocnit herního dabingu, i když na to určitě začne někde docházet.
Uživatelský avatar
Brocc
Příspěvky: 1339
Registrován: 24 úno 2009 18:38
Bydliště: Českomoravská Divočina....

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od Brocc »

Nevyšla náhodou vcelku nedávno nějaká hra, už nevím, jak se jmenovala. Nějaká střílečka, která se propagovala i skrz to, že na dabing využili AI a ono dopadlo dost katastrofálně?
sedamys30
Příspěvky: 17
Registrován: 15 říj 2022 20:02

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od sedamys30 »

KOMZA píše: 15 úno 2024 17:21
sedamys30 píše: 12 úno 2024 20:17 Uvěřitelnost...? Leda tak v grafice a do jisté míry v animacích, možná v částečné UI postav, ale zase bych to nepřeháněl. S tou myšlenkou na AI dabing ve hrách přišli také si to koneckonců vydavatelé. Předpokládám, že to však není součastí té uvěřitelnosti?
Je samozřejmě rozdíl mezi generickými hláškami (či různými pokyny, tutoriály, radiovou komunikací atd.), které si v budoucnu dovedu představit generované v reálném čase pro vytvoření živoucího světa (a pokoušel se o to například nedávno mod pro GTA V, než to klasicky zarazilo Take2) se stovkami NPC a skutečně náhodnými interakcemi, ale co úplně opačná strana spektra? Příběhově založené hry typu The Last of Us a tak podobně, které se snaží jít z hlediska herectví i jeho zaznamenávání na maximum – pokud pracují na co nejvěrnější mimice a animacích, přece najednou herce nenahradí za AI, když ho stejně potřebují, a ideálně v naprostém souladu. Dokud tady budou tyto snahy o realističnost a přiblížení se filmu, AI se nemůže plně zmocnit herního dabingu, i když na to určitě začne někde docházet.
No, něco na tom určitě bude. Na druhou stranu mě by docela zajímalo, jak by vypadal takový český AI dabing u celé hry. Čistě ze zvědavosti.
Uživatelský avatar
TmavyCyklista
Globální moderátor
Příspěvky: 1631
Registrován: 12 úno 2014 18:40

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od TmavyCyklista »

Nadávat na AI u filmů, ale ospravedlňovat to u her. Kde to žijeme...
Uživatelský avatar
KOMZA
Příspěvky: 2650
Registrován: 12 led 2015 19:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od KOMZA »

Brocc píše: 15 úno 2024 17:28 Nevyšla náhodou vcelku nedávno nějaká hra, už nevím, jak se jmenovala. Nějaká střílečka, která se propagovala i skrz to, že na dabing využili AI a ono dopadlo dost katastrofálně?
Napadá mě The Day Before, ale to se tím neprezentovalo a navíc mělo mnohem větší problémy než AI... Pokud jde o něco jiného, tak mě to minulo. Vybavuju si z dřívějška třeba situaci kolem High on Life, když se rozjížděl fenomén Midjourney, ale taky to nebylo chlubení.

Každopádně když už tu padla ta otázka, tak i nová česká vizuální novela Vesmír nezná vyvolených používá AI na anglický dabing, u toho českého zatím zůstává otazník... A nedávno vydané The Finals má AI komentátory, kteří za mě zní dobře a je zde potenciál, aby právě takto vznikal v reálném čase komentář reagující na dění ve hře a zmiňující samotné hráče a tak, jako kdyby šlo třeba o skutečný komentář u e-sportového turnaje. A nový Prince of Persia měl AI dabing u jedné postavy v angličtině, ale to byla chyba, zapomněli ji prostě nahrát... Až budou postavy typu Kratos nebo Lara Croft mluvit umělým hlasem, začne to být zlé, ale u toho naštěstí ještě nejsme. Na druhou stranu se fanoušci už pěkných pár měsíců baví "dodabováváním" Mafie nebo "českým AI dabingem" Half-Life – každou chvíli mi přistane v chatu nějaká ukázka – což je za mě dost znepokojivé. A vlastně už máme i českého Ezia... A ty komentáře a reakce jsou děsivé: https://youtu.be/icQeD4oY9r4 / https://youtu.be/l_oQIMpaGyc
sedamys30
Příspěvky: 17
Registrován: 15 říj 2022 20:02

Re: Dabing a umělá inteligence

Příspěvek od sedamys30 »

KOMZA píše: 15 úno 2024 20:42
Brocc píše: 15 úno 2024 17:28 Nevyšla náhodou vcelku nedávno nějaká hra, už nevím, jak se jmenovala. Nějaká střílečka, která se propagovala i skrz to, že na dabing využili AI a ono dopadlo dost katastrofálně?
Napadá mě The Day Before, ale to se tím neprezentovalo a navíc mělo mnohem větší problémy než AI... Pokud jde o něco jiného, tak mě to minulo. Vybavuju si z dřívějška třeba situaci kolem High on Life, když se rozjížděl fenomén Midjourney, ale taky to nebylo chlubení.

Každopádně když už tu padla ta otázka, tak i nová česká vizuální novela Vesmír nezná vyvolených používá AI na anglický dabing, u toho českého zatím zůstává otazník... A nedávno vydané The Finals má AI komentátory, kteří za mě zní dobře a je zde potenciál, aby právě takto vznikal v reálném čase komentář reagující na dění ve hře a zmiňující samotné hráče a tak, jako kdyby šlo třeba o skutečný komentář u e-sportového turnaje. A nový Prince of Persia měl AI dabing u jedné postavy v angličtině, ale to byla chyba, zapomněli ji prostě nahrát... Až budou postavy typu Kratos nebo Lara Croft mluvit umělým hlasem, začne to být zlé, ale u toho naštěstí ještě nejsme. Na druhou stranu se fanoušci už pěkných pár měsíců baví "dodabováváním" Mafie nebo "českým AI dabingem" Half-Life – každou chvíli mi přistane v chatu nějaká ukázka – což je za mě dost znepokojivé. A vlastně už máme i českého Ezia... A ty komentáře a reakce jsou děsivé: https://youtu.be/icQeD4oY9r4 / https://youtu.be/l_oQIMpaGyc
Jaký strach? Myslíte, že ty hry někdo snad nadabuje oficiálně? No, tak to ani náhodou. Vždyť oficiálně tu nemá většina her ani titulkovou lokalizaci, natož tak dabing (a to často ani u českých her), tak pochybuji, že díky AI by snad udělali výjimku. Divil bych se dost, i kdyby se toho chopil nějaký fanoušek, protože udělat takhle dabing pro celou hru a dostat to ní by sebralo i tak nějakého času. A co AI dabing Dooma nebo Resident Evilu (RE je v podstatě takové přepálené béčko a Doom to je zase bezduchá řezničina), tam by Vám to nevadilo?
Odpovědět

Zpět na „Obecně“