Chybí starší mužské hlasy?

Diskuze o současném dabingu, zajímavosti...
Uživatelský avatar
Kubaz
Příspěvky: 405
Registrován: 07 dub 2008 18:20
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od Kubaz »

Zdravím všechny na dabingforu. Všímám si poslední dobou, že začíná v dabingu být nouze o starší mužské hlasy do takových těch “mentorských” rolí. Legendární dabéry jako byl pan Otakar Brousek st., Petr Pelzer, Dalimil Klapka, Jaroslav Kaňkovský, Jiří Plachý a mnoho dalších už bohužel v dabingu neuslyšíme a mě se zdá, že dnes většina takových rolí zbyde na pana Bohuslava Kalvu a sem tam se objeví i pan Jaromír Meduna nebo Jiří Schwarz. K dabingu se teď vrací i pan Satoranský a vzácně jsou slyšet třeba Karel Gult nebo Jan Vágner. To je ale tak skoro všechno. Napadají vás ještě nějací takoví herci?
Napadá mě třeba teoretická situace, kdy se nám za pár let objeví nové zpracování Harryho Pottera a já si reálně neumím představit žádný vhodný hlas pro Brumbála (pakliže ponechají charakter postavy a nebudou nijak moc experimentovat), navíc s přihlédnutím k tomu, že plánovaný seriál by měl vznikat cca 10 let.
Máte nějaké další tipy?
Dabing X Originál?...většinou jde jen o to, co vidíte dřív...
Uživatelský avatar
Joe Black
Příspěvky: 5053
Registrován: 03 čer 2008 21:09
Bydliště: Budovatelů 561, Chrást u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od Joe Black »

Co třeba Petr Štěpánek?
DCernoch
Příspěvky: 79
Registrován: 26 dub 2018 16:09

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od DCernoch »

L55
Příspěvky: 555
Registrován: 30 bře 2020 17:36

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od L55 »

Ferry
Příspěvky: 887
Registrován: 08 kvě 2012 19:45
Bydliště: Plzeň

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od Ferry »

Tomáš Juřička a Jaroslav Horák také aktuálně dabují starší herce.
Oblíbení dabéři: Lukáš Hlavica, Filip Jančík, Jaromír Meduna, Jiří Plachý
Oblíbené dabérky: Kateřina Lojdová, Jitka Ježková, Dana Černá, Tereza Bebarová
Uživatelský avatar
filip
Globální moderátor
Příspěvky: 9380
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od filip »

On je hlavní problém v té dnešní rychlosti natáčení. Těch, kteří jsou opravdu v kondici a zvládnou větší role je už málo. Někteří už hodně šumluji, nejsou pohotoví, mají pomalý rytmus a proto se na to musí hodně soustředit, a pak jde trochu stranou výrazová stránka. To je ten hlavní důvod, proč všechny staříky dabuje pořád pět stejných lidí.
Potom také lidi jako František Němec apod., už do dabingu ani nepřijdou, protože tím dnešním rychlozpůsobem pracovat nechtějí.

Taky jsem přemýšlel o dabingu nového HP seriálu, který podle mě vyjde nejdříve za dva roky, a myslím, že u Brumbála se bude muset sáhnout, k nějakému šedesátníkovi Max, který zní starší, protože, jak jste psali, ten seriál má běžet 10 let, a při obsazování takových projektů, už to chce myslet i trochu dopředu. Já bych si dovedl na Brumbálovi představit třeba za pár let i Otakara Brouska ml. - ovšem uvidíme - kdo vůbec bude Brumbála hrát.
TOP HERCI: Filip Švarc, Ladislav Cigánek, René Slováčková, Anna Suchánková
TOP STUDIA: LS Productions, Studio Virtual, ČT, Petrásek, Barrandov
dabing fans
Příspěvky: 454
Registrován: 10 srp 2019 09:57

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od dabing fans »

To kdybych byl já režisér dabingu, tak bych se právě snažil do dabingu dostávat více ty lidi, kteří nedabují příliš často a samozřejmě bych jim dopřál času kolik by potřebovali. Mrzí mě, že to takto bohužel nevypadá. Je mi to hodně líto, že díky této zrychlené době už neslyšíme tyto skvělé hlasy. :(
Ale přesto budu pořád doufat, že se to ještě někdy změní.
Uživatelský avatar
Kubaz
Příspěvky: 405
Registrován: 07 dub 2008 18:20
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od Kubaz »

Myslím, že filip to popsal dobře. Herci tu i dle vašich tipů rozhodně jsou, ale dnešní způsob výroby dabingu je pro ně mnohdy náročný. Neobvyklá jména se objevují spíše v kinodabinzích, kde je více prostoru a taky peněz.

S tím Brumbálem se necháme překvapit, je to fakt ještě daleko a pan Brousek ml. by určitě špatný být nemusel, i když pro mě bude navždy hlas profesora Lupina. Nicméně tam bude opravdu záležet i na herci, který ho bude hrát. Osobně naprosto zbožňuju původní hlas pana Brouska st., který je prostě naprosto ikonický a neuvěřitelně skvěle vystihuje postavu, i když se původní herec a trochu i charakter postavy napříč díly změnil. Celkově mám velký strach z takhle dlouhého projektu, protože u původních filmů je skoro až zázrak, že drtivá většina obsazení vydržela všech 8 dílů.
Dabing X Originál?...většinou jde jen o to, co vidíte dřív...
salgado
Příspěvky: 2479
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od salgado »

Nedělám si iluze, že by se někdejší skvělí dabéři, dnes již třeba sedmdesátníci či osmdesátníci, po letech vrátili k dabingu. Každý herec vám řekne, že když na řadu let vypadne z profese, je pro něj velmi těžké se vrátit. I proto je pro mě velkým překvapením, že se na ČT v menších rolích objevil třeba pan Satoranský, pro kterého musí být dnešní způsob dabingové práce velmi náročný. Ale to je spíše výjimka. Ostatní herci vzhledem ke svým zdravotním problémům (pánové Vlach, Švehlík, Krampol atd.) se zřejmě k dabingu již nikdy nevrátí.
Odpovědět

Zpět na „Obecně“