Chybí starší mužské hlasy?

Diskuze o současném dabingu, zajímavosti...
Uživatelský avatar
TmavyCyklista
Globální moderátor
Příspěvky: 1631
Registrován: 12 úno 2014 18:40

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od TmavyCyklista »

Mně se líbí, jak Kubaz nastřelil debatu o starších „mentorských“ hlasech, ale pak to okamžitě s další větou pohřbil Jiřím Schwarzem. Pak tu samozřejmě lidi začli jen svůj vypisovací automat „tihle jsou taky v tomhle věku“.

O čem že ta diskuze měla bejt?
Uživatelský avatar
filip
Globální moderátor
Příspěvky: 9385
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od filip »

Je pravda, že Marcel Vašinka by klidně mohl dabovat více. Ale možná že tolik nechce, těžko říct. Jiří Klem už nedabuje, dabing už mu prý moc nejde, jak jsem zaslechl. No a Jiří Čapka už taky nedabuje, důvody bych tu nerozebíral. Karel Gult už je také nemocný. Takže ono těch mužů v kondici už tolik nezbývá. Problém těch velkých jmen je, že jsou vytíženy divadlem, filmem (Donutil, Novotný, Töpfer), to je tak na ČT, kinodabing. V televizní rychloprodukci, kdy se herci často navolávají nejdříve týden dopředu, je to problém. Všechno je v hrozném fofru, nemluvě o fofru při natáčení. Co vím, tak už skoro všichni dabéři 70+ mají při dabingu problém. Trvá to déle a při natáčení se teče. Produkce je pak nervózní. Nabírá se skluz. Pokud nejde o kino, Netflix - nikdo nechce přidat čas navíc, a tak se nedivím, že režisér pak raději sáhne po někom typu Tomáš Juřička, Pavel Vondra, Martin Zahálka apod. Dost podobné je to i u žen. Bohužel, ale s tou dnešní rychlosti se s tím moc dělat nedá.
TOP HERCI: Filip Švarc, Ladislav Cigánek, René Slováčková, Anna Suchánková
TOP STUDIA: LS Productions, Studio Virtual, ČT, Petrásek, Barrandov
salgado
Příspěvky: 2480
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od salgado »

Zkrátka a dobře se z dabingu stalo rychloobrátkové spotřební zboží. Tedy něco ve stylu rychle vyrobit, prodat a jedeme dál. Škoda, že na výrobní styl soukromých studií najela i ČT. Pak je jasné, že starší profesionálové, kteří byli zvyklí mít pro práci dostatečný časový prostor, dabovat prostě nebudou.
Druhou stránkou věci pochopitelně je skutečnost, že mladší generace dabérů je sice přivyklá modernímu způsobu dabování, ale žádné Švehlíky, Kostky či Adamové mezi ní nenalézáme. Žádné hlasové charisma, specifický hlasový projev, prostě všichni jsou tak více či méně stejní. Ale dá se s tím vůbec něco dělat?
L55
Příspěvky: 554
Registrován: 30 bře 2020 17:36

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od L55 »

Omlouvám se, že tu bude opět příspěvek s návrhem, ale napadl mě ještě hodně dabující Zbyšek Horák. :D :-?
Uživatelský avatar
TmavyCyklista
Globální moderátor
Příspěvky: 1631
Registrován: 12 úno 2014 18:40

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od TmavyCyklista »

Typickej starší mentorskej hlas, vo tom žádná :roll:
salgado
Příspěvky: 2480
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od salgado »

Asi ano, rozhodně vhodný do komentářového pořadu typu Toulavé kamery. Ale dabování hereckých osobností, ba dokonce hlavních rolí?
beatman
Příspěvky: 139
Registrován: 14 bře 2013 15:40

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od beatman »

On je Zbyšek Horák docela katastrofální třeba i při načítání dětských knih nebo beletrie, jedině snad naučné, faktografické věci, čili ty komentáře k dokumentům nebo titulky. :-) Mezi dnešními dabujícími herci, záměrně neužívám termínu dabér, jak říkal Rímský v nějakém rozhovoru, já jsem rozhlasový, dabingový herec nikoli dabér , copak je nějakej rozhlasér? :-)) abych se ale vrátil. mezi dabujícími herci se nějaký ten charismatický hlas najde, namátkou Marek Holý, Petr Lněnička, Petr stach... Je to smutný, že spousta hlasů zmizela, že v dabingu jsou rozhodující rychlost a prachy. v rádiu zase prachy nejsou, osekala se výroba rozhlasových her, navíc ani není mnoho rolí pro starší herce. Je to velká škoda, protože mnozí sice už nechtějí dabovat, ale v rádiu by hráli velmi rádi. televize a film jim taky moc příležitostí nenabízí, tak jedině audioknihy, v mnohých případech spíš vícehlasé, kde by starší herci četli jen určité party. Není každý tahoun jako Vlasák nebo Rímský, který už ale hodně zpomaluje. sám jsem si na něm při kontrole jedné 45 dlouhé audioknihy loni vylámal zuby. :-)) obrazně řečeno. Hele, já vlastně ani nevim, jak tenhle zamotanej příspěvek zakončit. Nechce se mi končit povzdechem, že je to situace na hovno, jak víc a víc doprdele to s tím dabingem českým jde.
Uživatelský avatar
Kubaz
Příspěvky: 405
Registrován: 07 dub 2008 18:20
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od Kubaz »

TmavyCyklista píše: 29 pro 2023 11:31 Mně se líbí, jak Kubaz nastřelil debatu o starších „mentorských“ hlasech, ale pak to okamžitě s další větou pohřbil Jiřím Schwarzem. Pak tu samozřejmě lidi začli jen svůj vypisovací automat „tihle jsou taky v tomhle věku“.

O čem že ta diskuze měla bejt?
Jiřího Schwarze jsem tam napsal právě kvůli tomu “mentorskému” hlasu, kdy s ním už před nějakým časem zariskovali v novém dabingu původních Star Wars na Obi-Wanovi a teď se objevil v novém traileru na čtvrtou Kungfu Pandu, kde právě nahradil zesnulého pana Brouska a následně pana Pelzera na mistrovi Sifu. Samozŕejmě to může být jen pro trailer.
Jinak se ta diskuze celkem rozjela. :D Původně to měl být jen takový povzdech nad tím, že se nám aktuálně na starších postavách dokola točí cca 5 dabérů a proč tomu tak je a ono se z toho stal seznam všech existujících herců 60+. :D Ale objevilo se tu pár zajímavých jmen a třeba si to tu někdo z tvůrců přečte a zkusí někdy v budoucnu s někým zaexperimentovat.
Dabing X Originál?...většinou jde jen o to, co vidíte dřív...
Uživatelský avatar
Pálkman
Moderátor
Příspěvky: 941
Registrován: 02 led 2010 23:05

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od Pálkman »

Kubaz píše: 25 pro 2023 00:15... Napadá mě třeba teoretická situace, kdy se nám za pár let objeví nové zpracování Harryho Pottera a já si reálně neumím představit žádný vhodný hlas pro Brumbála (pakliže ponechají charakter postavy a nebudou nijak moc experimentovat), navíc s přihlédnutím k tomu, že plánovaný seriál by měl vznikat cca 10 let.
Máte nějaké další tipy?
Přemýšlel jsem nad tím pár dní (Brumbála mám nejradši) a vzpomněl jsem si na jednoho skvělého dabéra, který zde ještě nebyl jmenován: Vladislav Beneš. Ve filmech o HP vůbec nedaboval, což je obrovská výhoda, má podmanivý charismatický hlas podobné barvy jako měl pan Brousek, skvěle zvládá dabing i v dnešní době, ale není až tak často slyšet, aby to bylo rušivé a za pár let bude mít ideální věk na Brumbála - kolem 70 let, takže když ho bude dabovat dejme tomu do 80 let, tak s postavou bude zárověň stárnout a předpokládám, že bude mít na to stále dost energie (OB st byl výjimka).
Albus Brumbál je pohádková postava, která na začátku příběhu sice vypadá díky svým stříbrným vlasům a vousům úctyhodně staře, zárověň však vyniká duševní svěžestí, vřelostí, moudrostí a nadhledem. Vyzařuje z něj autorita. Věřím, že pan Beneš je dost vyzrálý a zkušený herec na to, aby ho zvládl ve všech polohách a i ten mentorský projev tam přidá (bude-li mít příležitost). Doufám, že se dostane aspoň do castingu seriálu.
TOP: O. Brous., F. F., V. Bedr., P. Han., B. Rös., J. Zavř., J. Schán., V. Brab., S. Fiš., P. Pel., V. Post., P. Ol., J. Plachý, B. Šv., V. a M. Dlouhý, L. Mrk., J. Schw., L. Hruš., J. Med., A. Pyš., J. Šť., J. Prag., H. Fried., S. Post., T. Med., K. Špr.
throwaway-account
Příspěvky: 782
Registrován: 29 dub 2019 22:38

Re: Chybí starší mužské hlasy?

Příspěvek od throwaway-account »

Aby brněnští kolegové nezůstali pozadu, napadl mě ještě Zdeněk Junák. Případně ještě Jaroslav Kuneš a Vladimír Krátký, ale ti už jsou starší.
Odpovědět

Zpět na „Obecně“