Informace o současném dění v dabingu

Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod Dabingforum.cz » 22 kvě 2014 19:00

Vážení uživatelé a dabingoví fanoušci,

chtěli bychom vás informovat o současné situaci v dabingové branži, jelikož dění v ní bude nyní ovlivňovat nově vyráběné dabingy.

Před nějakou dobou vyjádřila Herecká asociace znepokojení nad tím, že neustále dochází ke snižování rozpočtů dabingů. V listopadu se proto rozhodla, že od letošního jara začne dabingové herce ohledně smluv zastupovat agentura ManpowerGroup. Ta má podpisem smlouvy s dabingovým hercem v úmyslu zlepšit jeho pracovní podmínky tím, že bude od studia dostávat částku za každou nadabovanou repliku, za standardní nebo mimořádný dabingový výkon nebo částku za použití licence atd., které doteď neexistovaly. Tuto smlouvu k začátku května podepsalo 130 dabingových herců (k 1.6. 150 herců).
Agentura ManpowerGroup zároveň obcházela pražská dabingová studia, aby s ní uzavřela smlouvu, ve které by souhlasila s výše uvedenými podmínkami. Tuto smlouvu však drtivá většina pražských studií nepodepsala a odmítla. A to většinou proto, že jsou tyto podmínky v současné době nerealizovatelné a především nejsou finance. V praxi to tedy znamená, že studia, která smlouvu nepodepsala, nebudou chtít obsazovat 130 dabérů, kteří tak učinili a to kvůli rozpočtu a velké administrativě. Z toho důvodu bude nyní docházet k přeobsazování rolí v seriálech nebo nebude možné dodržovat spjatá spojení. Celá tato situace se netýká České televize.

Stanovisko vedení Dabingfora k této situaci:
Je nám jasné, že neustálé snižování dabérských honorářů a upřednostňování kvantity nad kvality dabingu není určitě ideální, přesto se však nemůžeme s názory Herecké asociace ztotožnit a to z následujících důvodů:

1. Požadavky na zvýšení honorářů jsou mířeny na dabingová studia. Z našeho pohledu nám není jasné, proč taky nejsou mířeny hlavně na zadavatele a distributory, kteří budou mít určitě větší slovo v otázce financí.

2. Pokud by se měla kvalita dabingu zlepšit zvýšením honorářů dabérů, neměli by na jejich úkor utrpět tvůrci dabingu - režiséři, zvukaři, překladatelé, úpravci a další. O zvýšení jejich honorářů však není nikde ani zmínka, přesto jsou důležitou součástí dabingu.

3. Ze všech poznatků vyplývá, že peníze na dabingy se neustále snižují, proto nám přijde zarážející, že za každého dabingového herce se má navíc platit provize pro agenturu ManpowerGroup. Bude podle Herecké asociace reálné zdesetinásobení rozpočtu, aby byli dabéři spravedlivě odměněni a současně byl v dabingu dostatek hlasů? Určitě bychom si nepřáli to, že v dabingu bude pár spravedlivě placených dabérů, z nichž ale jeden bude dabovat 10 postav v jednom dabingu, jako tomu bylo na začátku 90. let.


Celkové řešení této situace je podle nás velice drastické a utrpí na tom pouze jediný - divák.

Podepsáni:
James55, Markus, bloom, jackb, Newmy, oberon, Fifa.21, filip, Joe Black
Uživatelský avatar
Dabingforum.cz
 
Příspěvky: 21
Registrován: 26 bře 2008 14:19

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod kubik-dulik » 22 kvě 2014 19:28

Ona jména 130ti dabingových herců jsou tedy tajná?
kubik-dulik
 
Příspěvky: 1999
Registrován: 11 črc 2010 16:27

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod Lukiz » 22 kvě 2014 19:37

ad 1 - Cena jakéhokoliv produktu tedy i její zvýšení se musí projevovat od spodku do nejnižších složek. Je tedy na studiu, aby cenu promítlo zadavateli. Obávám se, že tu není žádný hodný strýček zadavatel, který jen tak pro radost zaplatí víc a vůbec nebude jisté, že to neschlamstne samo studio.
ad 2 - Tak jiné neherecké profese těžko bude řešit Herecká asociace. To by měli řešit jejich příslušné zástupné organizace.
ad 3 - Průšvih se zastupující agenturou vznikl protože české zákony (na rozdíl od jiných zemí) neumožnili, aby se společně domluvili sami herci jakožto samostatní podnikatelé. Jednalo by se o nedovolenou kartelovou dohodu. Takže buď se mohli domáhat změny zákonů, což je běh na dlouhou a nejistou trať, nebo zkusit obezličku zastupující agenturou. Není to určitě ideální, ale je to v jistém smyslu kompromis v rámci možností. Teoreticky by mohlo vzniknout více konkurujících si agentur, což by jejich provizi mohlo stlačit.
Lukiz
 
Příspěvky: 3479
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod draky » 22 kvě 2014 19:42

Dobrej příspěvek!!! Klidně mě pod to taky podepište.

A to ještě, kdybyste viděli, k jakýmu chování se mnoho dabérů snížilo. Výhrůžky "stávkokazům", psychický nátlak, komunistické metody (bohužel jsou herci dost senzitivní bytosti a mnohdy podlehli navzdory racionálním argumentům). Např. na poslední schůzi Herecké asociace se odpůrci "řešení Manpower" nemohli vyjadřovat k projednávaným otázkám, byli odkázáni na to, že prostor dostanou až v diskusi. V diskusi, která byla na programu až po volbě nového předsedy HA. HA HA HA!!! Taky že prej dost lidí začalo z asociace vystupovat...

Přitom jedinej, kdo na celý týhle akci vydělá, je nadnárodní kolos Manpower, novodobej otrokář, kterej ani nemá zkušenosti se zastupováním umělců a vybral se bez jakéhokoliv výběrového řízení, natož transparentního.

Jsem pro to, aby byli herci líp placení. A taky aby byli líp placení režiséři, zvukaři, překladatelé, úpravci a další. Ale je třeba mít realistická očekávání, POŘÁDNĚ PŘIPRAVENÝ projekt a hrát fér hru.

Celá tahle akce je odsouzena ke stejnému zániku jako slavná dabérská stávka před lety. Z úplně stejných důvodů jako tehdy. Někteří se neumí chovat slušně, prosazovat své názory demokratickou cestou a hlavně se hraje jen a jen o bezduchý peníze (a to ještě o peníze pro bůhvíkoho, kdo na spojení s Manpowerem vydělal). O žádnou kvalitu pro diváka z uměleckého přesvědčení nebo pozvednutí klesající úrovně dabingu tady nikdy nešlo.

Upozorňuju, že byť příspěvek obsahuje některá fakta, jde čistě o můj soukromý názor na věc, o kterém nemám potřebu s někým polemizovat.
Uživatelský avatar
draky
 
Příspěvky: 313
Registrován: 30 bře 2008 20:26

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod HonzaXXII » 22 kvě 2014 20:06

No to je zas polízanice.

Já se teda těm dabérům ani nedivím, vzhledem k těm almužnám. Chápu i že leckdo už je totálně dožranej a bouchá do stolu. Ale takhle se zbytečně rozdělí na dva tábory ("Sirotci" vs "Panská jednota") a to nedopadne dobře. I tady se to podle mě brzo pěkně rozhádá. Nabeton jsou studia, který si tohle i zaslouží, ale hlavní útok se má vést na zadavatele, tam je zakopanej pes. Když studio víc prachů nedostane, tak je ani nemůže dát. Takhle ten dabing půjde do mísy definitivně.

Mimochodem to zastupování nadnárodní agenturou mi taky docela smrdí. Takovým nevěřím ani dýku v zádech. Opravdu ty naše zákony jsou světovej unikát.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
HonzaXXII
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 11 čer 2008 18:47
Bydliště: Brno

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod filip » 22 kvě 2014 20:19

Kubik-Dulik: Ano, jména jsou tajná a nikdo z vás se je nejspíše nedozví.
Ostatní: Herci, kteří jsou v Manpoweru na to doplatí, protože nebudou dostávat práci. Většina studií totiž smlouvu nepodepsala, takže herci nebudou mít, kde dabovat. Bohužel z agentury mohou údajně vystoupit až po půl roce.
TOP HERCI: Filip Švarc, Ladislav Cigánek, René Slováčková, Anna Suchánková
TOP STUDIA: LS Productions, Studio Virtual, ČT, Petrásek, Barrandov
Uživatelský avatar
filip
Moderátor
 
Příspěvky: 7564
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod Jack_6428 » 22 kvě 2014 23:47

Čím víc na to koukám a o tom všem přemýšlím, tím víc jsem z toho nešťastnej. Nemyslím jen tuto kontroverzní situaci, ale současný stav našeho dabingu obecně.

Jestli to takhle půjde dál, tak do pěti let bude opravdu většina stanic (alespoň těch placených) vysílat velkou část pořadů převážně s titulky.

Je to fakt začarovaný kruh. A taky trochu mafie. Bohužel.

Tady je web toho Manpoweru, kdyby to někoho zajímalo...

http://www.manpowergroup.com/wps/wcm/connect/manpowergroup-en/home/about/global-operations/country_czech_republic#.U356s_l_tM4

http://www.manpower.cz/kontakty
Sháním VHS nahrávky ze stanic SuperMax, Max1, HBO, CablePlus. Animované i hrané. Vyměním či odkoupím. Na formátu a kvalitě nezáleží.
Uživatelský avatar
Jack_6428
 
Příspěvky: 1378
Registrován: 03 pro 2008 23:58
Bydliště: V rozvodech kabelových sítí ČR

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod Vladajsoucna » 23 kvě 2014 08:46

Bude k tomu nějaká online petice?
Vladajsoucna
 
Příspěvky: 643
Registrován: 14 pro 2010 20:26

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod Obelix » 23 kvě 2014 09:37

Pod toto bych se podepsal bez výhrad. Sice nepatřím mezi herce, ale dabing je pro mě také zdrojem obživy. Sám vidím, kterak se odměny neustále snižují, ale rozdělovat se na dva tábory rozhodně nikomu nepomůže. Počítám s tím, že to většina herců, kteří smlouvu podepsali, dříve či později pozná sama, ale do té doby to bohužel s dabingem nevypadá nikterak růžově... :cry:
Uživatelský avatar
Obelix
 
Příspěvky: 199
Registrován: 25 srp 2012 03:57
Bydliště: Kolín

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod balcin » 23 kvě 2014 11:42

Vemi rozumné názory a argumenty.
balcin
 
Příspěvky: 54
Registrován: 22 dub 2008 22:22

Další

Zpět na Současná situace v dabingu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvníkEdna.cz - seriály a titulky
Filmtoro - filmy online

SerialZone.cz - seriály