Informace o současném dění v dabingu

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod HonzaXXII » 09 čer 2014 08:36

Jen jeden drobnej detail...možná že některý kabelovky se skutečně snaží jen něco prodat, ale většina televizí a vydavatelství to dělá rychleji a levněji jen z jedinýho důvodu - že si tak nahrabou víc peněz pro sebe. Že budou mít nahoře víc peněz na vilu, na další luxusní fáro, bazén, kočky atd. A toho se přece nevzdají ani zčásti kvůli něčemu tak "bezvýznamnýmu" jako vyšší platy dabérů a dalších tvůrců, víc času na dabing, zakoupení práv na dražší dabing (př. ČST/ČT) místo zbytečnýho předabování, atd.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
HonzaXXII
 
Příspěvky: 1650
Registrován: 11 čer 2008 18:47
Bydliště: Brno

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod tromi » 09 čer 2014 09:23

ale to je ten kapitalismus, který jsme a herci chtěli, jen nečekali, že budou na té nesprávné straně. A kapitalistovi vždy bude přednější nenažranost vlastní než nenažranost herců :D Ale stejná situace je ve všech oborech podnikání, dabing není vyjímkou. A stále je to pro herce velmi dobrý kšeft. Jen je třeba nenachat si podsunou nářky typu, jaká to bude národní tragedie, když Jagelka nebude mluvit di Capria :D :D :D
tromi
 
Příspěvky: 24
Registrován: 08 čer 2014 11:48

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod Nikola Votočková » 09 čer 2014 09:39

Tromi, před časem jsem sem napsala dva příspěvky, kde se pokouším vysvětlit mnohé z toho, co se objevilo ve Vašem příspěvku, možná jste ho nečetl nebo je to už dýl, přečtěte si to prosím znovu. Jste z branže a jste evidentně proti, beru, ale kapitalismus není zaklínací slovo pro všechno. Umělecká oblast je velice specifická a srovnávat ji s jinými obory lze, ale s určitými podstatnými ALE.
Děkuji, N.V.
Nikola Votočková
 
Příspěvky: 28
Registrován: 23 kvě 2014 15:47

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod tromi » 09 čer 2014 10:32

poctivě jsem si přečetl celou diskusi tady a k vašim se ještě vrátil ;) Každý obor má nějaká ALE, odboráři ve Škodovce také mají nějaká ale. Nicméně je tady jedno zásadní ale, které vám uniká. Když jsem byl u několika jednání mezi majitelem studia a zahraničním zadavatelem, tak jsem pochopil, že oni nás neberou jako rovnocenné partnery, pro ně představujeme divoký východ jsme řazeni mezi Rumunsko, Bulharsko, Polsko atd, kde je dabing 3x levnější a jejich finanční ředitel nemá o nějaké tradici českého dabingového mistrovství ani páru a je mu to i srdečně jedno. Je placen od toho aby majiteli vydělával a nářky skalních fandů, že by byla přeobsazena Lucka kožinová mu fakt žíly netrhá a tento ředitel vidí pod sebou čísla, kde čeština stojí výrazně více než rumunština a má s tím něco udělat i z toho důvodu, že je nás jen deset či jedenáct milionů možných diváků, ale třeba poláků 50 milionů. Kšeft s dabingem už není v našich rukách, ale to je problém mnoha oborů, ne jen dabingu. Pokud majitel studia práci odmítne, nikdo ho přemlouvat nebude, zadavatel bude hledat jinde a najde. Tlak na rychlost, efektivitu a cenu je šílený a už je naprosto všude. Chápu i roztrpčení pana Vrabce, bohužel, nebo dík, jak pro koho, je jiná doba. Jsme soukolí kšeftu a kdo to nedá, tak se za něj najde jiné kolečko, ať je to herec, překladatel nebo celé studio. "Umění" můžete dělat v "renomovaném" studiu Virtual, které vyrobí pět filmů za rok, ale denní chléb je někde jinde. Chápu frustraci mnoha lidí nad tím, co si před lety vycinkali. Majitel od kunkurence mi vyprávěl vtip" Komunisté nám lhali o socialismu, ale nelhali o kapitalismu" To už jsme v jiné debatě, nicméně celá ekonomicko-lidská situace v této zemi a nejen v této ovlivňuje i dabing
tromi
 
Příspěvky: 24
Registrován: 08 čer 2014 11:48

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod Lukiz » 09 čer 2014 11:20

tromi: O to více je třeba na zadavatele křičet a tlačit, že nejsme Rumunsko, že tady má dabing tradici. On to neví prostě proto, že mu to nikdo neřekl. Pokud mu nikdo neřekne že když nebude dabovat XYZ, jemu se sice nic nestane , ale diváci nebudou spokojeni a bude jim to trhat žíly, tak jak se to dozví? Nechť je dabing jen kvalitní a kdo chce levnou lokalizaci, ať dá titulky.
Lukiz
 
Příspěvky: 3663
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod Eleanor » 09 čer 2014 11:40

Lukiz: Otázkou je, jestli to bude zadavatele zajímat, že tu máme nějakou tradici dabingu atd... :|
Uživatelský avatar
Eleanor
 
Příspěvky: 330
Registrován: 18 říj 2011 13:28

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod don007 » 09 čer 2014 12:14

No jo musím se fakt smát. Pár důvodů:

1. Nikdo jim nikdy víc peněz nedá jelikož naše studia na to nemají a je jich tady strašně moc a proto se předbíhají jako např. ( Tohle studio vám to udělá za 250 ? Ok mi vám to uděláme za 200. ) - to byl příklad.

2. Ve smlouvě kterou podepsali, mají klauzuli že můžou nahrávat za původní ceny a dotáčet seriály nebo filmy a nebudou platit penále které je 50.000 za porušení. ( jenže kdyby to udělali tak už musejí i z té původní ceny odvádět té firmě co jich má na starosti 10 procent z ceny jednoho dabingu ) takže tím pádem už by měli méně než před tou podepsanou smlouvou TAKŽE TUNEL NA HERECKOU ASOCIACI. Ach ten Český národ :)

3. Jediné co měli udělat je to, že se herecká asociace spojí z Českými studiemi a budou společně tlačit víc na dodavatele tím pádem možná že by dostali o něco víc zaplaceno a to možná.

4. Víte kolik si ta firma přijde na peněz za rok ? ( podotýkám že za nic dělání ? jen že zvednou telefon a nebo pošlou email ? Je to zhruba 20.000.000,- Kč ročně. A to jen zato že herci jim budou odvádět 10 procent z ceny dabingu. Je to fakt trapné.

5. Teď se stala luxusní ukázka jak to vůbec nefunguje - Dabérka přišla do studia že tam má pár brebtů jestli to udělá. Teď jenom fiktivně ať neurážím. Nabídli ji určitou cenu povězme že 800 korun. Dabérka zvedla telefon a zavolala do té agentury co jich má na starosti. Oni řekli že může to udělat ale studio vypočítalo špatnou cenu a že jí má studio zaplatit pouze 420,- Kč a že má dostat jen tolik. Samozřejmě že studio se zasmálo a dabérka odcházela skoro o 50 procent s menším obnosem jako kdyby nepodepsala smlouvu a to musela ještě z těch 420 korun zaplatit 10 procent té firmě.

Tak co si o tom myslet ?????? PODVOD UŽ I V DABINGU TUNEL JAKO HOVADO.
VÍTEJTE V ČESKÉ REPUBLICE.

Nechci urážet hereckou asociaci ale můj názor ( jen můj ) je tokový, že je to blbost a firma udělala tunel na hereckou asociaci. Samozřejmě že jim držím palce ať jim to vyjde a pak smeknu klobouk. Zaslouží si samozřejmě víc penízků ale ukažte mi kdo dnes má peněz na rozhazování ?
Pokud to podepsali i nějaký menší a moc neznámí dabéři tak ti si asi už neškrtnou bohužel ( a zase jen můj názor ). :-?
Uživatelský avatar
don007
 
Příspěvky: 52
Registrován: 03 dub 2010 09:50

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod don007 » 09 čer 2014 12:16

Eleanor píše:Lukiz: Otázkou je, jestli to bude zadavatele zajímat, že tu máme nějakou tradici dabingu atd... :|


bohužel u nás to už nikoho nezajímá všechno je už jenom otázkou peněz kdo to udělá levněji. Proto většinou kvalita těch dabingu tak vypadá. :|
Uživatelský avatar
don007
 
Příspěvky: 52
Registrován: 03 dub 2010 09:50

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod Nikola Votočková » 09 čer 2014 14:00

Tromi, jsem ráda, že Váš druhý příspěvek je mnohem objektivnější než ten první a naprosto s Vámi souhlasím. Já mám dvě možnosti, buď sedět doma s rukama v klíně a fňukat, nebo se snažit s tím něco udělat, byť se to může zdát jako boj s větrnými mlýny. Nedělat nic, nic nepřinese. Buď se jednání se zadavateli povede nebo nepovede, a když ano, spokojení budeme všichni. Bude to běh na dlouhou trať a chce to trpělivost, o kterou tímto žádám hlavně diváky. Nezkusit to, znamená držet hubu a krok a nechat se mlít dál, a každý na to má právo, stejně jako má právo na to chtít změnu. Nakolik to je nebo není reálné ukáží až jednání, dělat závěry předem je strkání hlavy do písku ve snaze poskytnout sám sobě alibi, že lepší je nedělat nic. Tím se Vás nechci nijak dotknout, mluvím o sobě.

Done 007, máte neaktuální informace, pokuta není 50.000.-, na překlenovací období se provize nevztahuje, agentura nesedí jen u telefonu a "nicnedělá", ale poskytuje právní servis, vyjednává pro nás podmínky atd., k Vámi uvedenému případu ohledně nižšího honoráře došlo u jednoho projektu na začátku května, já sama jsem tu situaci s agenturou řešila, protože se mě týkala, pro příště to již bylo vykomunikováno a jednalo se o jednorázové nepochopení ze strany agentury, které se již dávno vyřešilo. V některých studiích jsem byla přeobsazena kvůli neochotě jednat s agenturou, nikoli kvůli výši honoráře, do kterého bych se v pohodě vešla a studio by mohlo i ušetřit. Principiálně je to tak, že jsem si nastavila nějakou částku za repliku, pod kterou nechci jít (každý ji má jinak a lze ji přenastavit), a studio, které mi chce a může dát víc, tak pochopitelně může. Pokud chce ušetřit, já s tím problém nemám, pokud dodrží můj požadavek pod nějž nechci jít. A cena je domluvená předem. Z toho se snad už dá pochopit, že nejde o vyšší prachy za každou cenu, ale hlavně o nějaká pravidla. Pochopitelně některá studia i na můj nejnižší cenový požadavek v současné době nemají nebo mít nechtějí.
Nikola Votočková
 
Příspěvky: 28
Registrován: 23 kvě 2014 15:47

Re: Informace o současném dění v dabingu

Příspěvekod HonzaXXII » 09 čer 2014 15:19

Ano, to je pravda, toho zadavatele to zajímat nebude. Toho zajímá jen vlastní kapsa. Pak teda ale buď ať dělá jak psal Lukiz titulky, příznivci originálu budou mít radost (no aspoň do tý doby než si přečtou první výtvor) a snad tady nebude tolik (re)dabingů, budou kvalitnější a možná že dabéři, tvůrci i studia si taky přijdou na víc. Nebo ať táhne někam jinam a s ním i všichni další takoví. Vzhledem ke státnímu dluhu a stavu naší země vůbec je tady těch co si tu chtěj jen nahrabat na úkor ostatních až příliš moc, a to i bez těch zvenku.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
HonzaXXII
 
Příspěvky: 1650
Registrován: 11 čer 2008 18:47
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Současná situace v dabingu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvníkEdna.cz - seriály a titulky
Filmtoro - filmy online

SerialZone.cz - seriály