Účel dabingfora

Vždyť to znáte. Vždycky je co vylepšovat a pokud vás něco napadne, případně chcete-li se nějak aktivně zapojit, budeme jenom rádi.

Účel dabingfora

Pomoc tvůrcům dabingu
3
5%
Komplexní databázové informace o dabingu
17
28%
Oboje
39
65%
Jiné, upřesním v diskuzi
1
2%
 
Celkem hlasů : 60

Re: Účel dabingfora

Příspěvekod Sen » 20 říj 2011 21:25

DAN K. píše:to uz tady pisu dlouho, jiz od zacatku jsem se zasazoval, aby byla v profilech zrusena kolonka daber, kdyz je tam kolonka herec, protoze dabing je herecka disciplina.


Souhlasím. Ve svých vláknech se pokouším uvádět jako povolání pouze herec, žádný dabér, bohužel mi do nich někdo toto slůvko neustále přidává (a já jej neustále mažu :)).
Sen
Globální moderátor
 
Příspěvky: 8091
Registrován: 27 črc 2008 08:19

Re: Účel dabingfora

Příspěvekod Historik » 20 říj 2011 22:03

Není to úplně moje parketa a nemám na to silný názor, ale pro zajímavost. Bezvýhradně bych souhlasil, kdyby dabovali jen herci, a to herci "de iure", kteří na to mají vzdělání (byť se třeba jinde neobjevují z nedostatku příležitostí), nebo herci "de facto", kteří hrají, i když toto povolání nestudovali. To ale přece není pravda a nebyla to dokonce pravda ani v "klasickém" období dabingu, i když se o tom moc neví. Dabovali a dabují i lidé, kteří jinak herci nejsou. Je spíše lingvistická či filozofická otázka, zda nazývat hercem dabéra jen na základě skutečnosti, že dabování budeme považovat za hereckou disciplinu. Podle mě by označení "dabér" mělo být přípustné, ať už to někdo považuje za druhou kategorii či podkategorii a zdůrazňuje ji jen s ohledem na specializaci dabingfora. Já se setkávám s odporem k tomuto označení spíše u starých tvůrců, kteří si zakládají na tom, že u nás dabovali (a do značné míry stále dabují) převážně herci, zatímco v některých cizích státech je to zcela samostatná, neherecká disciplina. Takže v jejich pojetí je označení herec "polepšením", zatímco slovo dabér spíše "pohoršením". U nás to ale myslím není na místě, není důvod k tomuto slovu mít odpor.
Neberte ale tento můj názor za podstatný.
Historik
 
Příspěvky: 2864
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Účel dabingfora

Příspěvekod Michel » 05 lis 2011 09:22

Michaela2 píše:... pro mě je dabér Mahdal, Tůma, Moučková, ti v tom dabingu skutečně dělají, ale ne herec, kterej jednou udělá postsynchrony a nebo za celej život dabuje jeden film, ale neřešme to, prostě už jsem toho byla plná, tak jsem to vyplivla...doslo k tomu tak, že jsem dostala dotaz, koho bych na herce obsadila, vzala si na pomoc seznam daberu, a listovala seznamem neznamych jmen, nez jsem se dostala k aktualnim daberum ... jasně komplet databáze -OT-zapracuji na tom, aby mi to nevadilo :D, jen s plným očekáváním klikám na profil mně neznámého nového dabéra a nakonec zjistím, že to daber není a nebo je 100 let po smrti - ale daboval, tak tu má své místo (takže , Peto, neber to nijak osobně),ale nedělá mi dobře, když každého kdo se jednou ocitne v dabingu, titulujeme dabérem, ale přála bych si, aby aktualni dabéři byli viditelnější, navíc je to jedine forum, ktere se teto profesi věnuje, aby toto forum patřilo jim a ne ruznym moderatorum, zpevakum, ale chapu, že ti muj nazor muze pripadat hloupy, protože i tento moderátor se dabingu zúčastnil, nechci dohady, vy,co tvrdíte opak a zakladate profily, mate take svou pravdu,jen mě mrzi, že ti skuteční dabéři se v těch kupě jmen ztrácí a také mě mrzí, že jim media nevenuji vubec žadnou pozornost (každej účastník reality show je zajímavější) google:zajímá Tě, kdo je René Slováčková, Lukáš Hlavica,Radka Pribyslavská?,tak to máš smulu, nic nevím,ale to je zas jiná kapitola - po přečtení Lukizem smažte ;)

Přesunuto z vlákna Michala Dusíka

Jsem rád, že jsi tuhle rekaci napsala, protože mě tohle třeba vůbec nenapadlo - že již nežijící dabéři či lidé, kteří nadabovali pár filmů a již se dabingu nevěnují, svým způsobem znepřehledňují seznam aktuálních dabérů. Respektive vůbec mě nenapadlo, že seznam dabérů někdo takovýmto způsobem používá. Osobně si myslím, že režisérů, kteří by dabéry pro dabing vybírali tak, že si vezmou seznam dabéru tady na dabingforu a pojedou jméno za jménem podle abecedy, je minimum, jsou-li vůbec nějací. Spíš si myslím, že když už dabingforum navštěvují, tak používají především profily herců, aby si zjistili či ověřili jejich spjaté dabéry. Ale nevím, tohle je čistě moje doměnka. Jinak u tebe, koukám, došlo k určitému vývoji názorů, protože ještě nedávno jsi tady psala:
Michaela2 píše:ale jak jsem řekla, já s tím větší problém nemám, informace, které mě zajímají, forum obsahuje a co mě nezajíma, nenavštěvuju...
;)
Každopádně ale tento (možná nejen) tvůj problém má řešení. Pokud by se informace z tohoto fóra přenesly do databáze - a to do skutečné databáze, která umožňuje s informacemi patřičným způsobem pracovat, jak tu navrhoval Newmy - šel by tento problém elegantně vyřešit tak, že by se napsal skript, který by ti vypsal seznam dabérů a barevně by označil např. dabéry, kteří mají na kontě méně než 5 dabingů zeleně, 5 - 10 dabingů žlutě, 10 - 20 dabingů oranžově, a podobně... To už by ti umožnilo celkem pohodlně odlišit, které z tobě neznámých jmen jsou pouze "sváteční" dabéři a pod kterými se skrývají regulérní, pravidelní dabéři, ne? :)

P.S. Jinak on ten tvůj argument
Michaela2 píše:nedělá mi dobře, když každého kdo se jednou ocitne v dabingu, titulujeme dabérem, ale přála bych si, aby aktualni dabéři byli viditelnější, navíc je to jedine forum, ktere se teto profesi věnuje, aby toto forum patřilo jim a ne ruznym moderatorum, zpevakum,
se dá použít i opačně: Právě proto, že toto je v současné době jediné fórum, které se zabývá dabingem, tak kde jinde by se člověk měl dozvědět, že také například Jaroslav Marvan nebo Ladislav Pešek byli také obsazeni do několika dabingových rolí? Kde jinde by tyto podle mě zajímavé a cenné informace měly být uloženy a zveřejněny? A stejně tak kde jinde by se člověk měl dozvedět, který herec kterého namluvil v postsynchronu koprodukčního filmu kterého herce nebo sám sebe, nebo který moderátor taky dostal nějakou dabingovou roli?
Nechci tu rozpoutávat žádnou novou diskuzi, všechno tohle už jsme v tomhle tématu víceméně řešili. Jen když ty jsi znovu řekla svoje A, tak já jsem znovu musel říct svoje B.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Michel
 
Příspěvky: 695
Registrován: 30 črc 2010 20:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Účel dabingfora

Příspěvekod Michaela2 » 05 lis 2011 10:09

Jinak u tebe, koukám, došlo k určitému vývoji názorů, protože ještě nedávno jsi tady psala:

Michaela2 píše:ale jak jsem řekla, já s tím větší problém nemám, informace, které mě zajímají, forum obsahuje a co mě nezajíma, nenavštěvuju...


no samozřejmě že na profil jednou kliknu, pokud ho neznám, jakmile zjistím, že jde o 100 let mrtvého "veledabera", tak už mě nezajíma a nenavštevuji ho ...

jo, v poslední době me takové profily prudily, když jeden jistý uživatel založil takových profilů asi 30 ..a pokud Tě mohu poprosit, tak mě neřeš, pokud mi něco vadí, je to můj problem a už s tím dále DF zaplavovat nehodlám .-)
oblíbení rež. - F.Jančík, Martin Kot
oblíbenkyně: P.Tišnovská, R.Slováčková, Z.Hykyšová, I.Hrubá, S.Vrbická, L.Juřičková, M.Hudečková, E.Balzerová, Z.Slavíková, H.Ševčíková, M.Menšíková, K.Valová, K.Seidlová, Irena Máchová
oblíbenci: Lukáš Hlavica, Radek Škvor, Filip Jančík 8-)
Uživatelský avatar
Michaela2
Admin
 
Příspěvky: 6614
Registrován: 17 srp 2011 01:29
Bydliště: Praha

Re: Účel dabingfora

Příspěvekod Nobody » 06 lis 2011 17:06

Ale režiséra může zajímat i 100 let mrtvý veledabér. Z jednoduchého hlediska. Například se bude dabovat film s Venturou, takže se může stát, že ho jeho dvorní dabér, který ho daboval třeba v sedmdesátých letech, už nemůže mluvit. Ale režiséra zajímá, kdo Venturu mluvil, i jaké jiné herce veledabér mluvil, aby měl srovnání a mohl k tomu vybrat podobný hlas.
Už jsem to tu psal, dabingforum je pro mě studnice informací.
Nobody
 
Příspěvky: 356
Registrován: 11 úno 2009 10:29

Předchozí

Zpět na Náměty a připomínky k fóru

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníkůEdna.cz - seriály a titulky
Filmtoro - filmy online

SerialZone.cz - seriály