Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Příspěvekod Laik » 17 pro 2009 22:09

Obrázek Obrázek
Info: IMDb | ČSFD | FDb

Související filmy: Velký blondýn s černou botou (dějově předcházející)

V českém znění: Petr OlivaPierre Richard (Francois Perrin), Eduard Cupák - Jean Carmet (Maurice Lefebvre), Jiří HolýJean Rochefort (plukovník Toulouse), Consuela MorávkováMireille Darc (Krystína), Otakar Brousek st.Jean Bouise (ministr), Karel RichterPaul Le Person (Perrache), Regina RázlováColette Castel (Paulette Lefebvreová), Jan SchánilecHenri Guybet (Fešák), Bohumil Šmída - Hervé Sand (Princ), Josef Langmiler - Michel Duchaussoy (kapitán Cambrai), Oldřich Musil – Iska Khan (Číňan), Emil KadeřávekYves Robert (dirigent), Simona Stašová (sekretářka), Otto Lackovič - Jacques Giraud (řidič, střelec) + ? (falešná Perrinova matka), Miroslav Moravec (komentář) Daniela Bartáková (hlášení na letišti), Karel Chromík - Louis Navarre ("muž, kterého zabije") + Paul Bonifas (falešný Perrinův otec), Jan Sedliský (Leon, falešný kněz) + (muž s vysílačkou), Dalimil Klapka - Jean Amos (střelec), Ladislav Krečmer - André Bollet (Lucien, napadený strážný), Ivanka Devátá - Jeannette Pico (manželka napadeného strážného), ?Jan Cmíral (ministerský sluha) a další

Zvuk: Jaromír Svoboda
Střih: Marta Geržabková
Zvukové efekty: Marie Fronková
Dialogy a režie českého znění: K.M.Walló
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov Dabing 1977
Uživatelský avatar
Laik
 
Příspěvky: 2036
Registrován: 30 kvě 2008 19:35

Re: Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Příspěvekod Historik » 04 led 2010 20:00

Pokud je kopie s původními českými úvodními titulky ještě reprizována, jedná se o cenzurovanou kopii pro televizní uvedení z poloviny 80.let, mezi titulkem se jmény Reginy Rázlové a Otakara Brouska je vystřižen titulek se jménem Consuely Morávkové, která byla po emigraci v nemilosti. S úpravou z původního ÚPF uvádí na ČT uvádí, přípradně XY uvádí byla tato kopie používána i později, naposledy i na TV Barrandov. Televize se nikdy nedopracovaly k obnovení chybějícího titulku z kinokopie, ačkoliv existuje a byla k vidění i po vystřižení titulku z telekopie (na VHS Lucernafilmu je také cenzurovaná kopie).
Historik
 
Příspěvky: 2839
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Příspěvekod Historik » 25 črc 2010 20:28

Dabérem Yvese Roberta by měl být správně Emil Kadeřávek, jak uvádějí původní psané úvodní titulky a je to zřejmé i z filmů Svedená a opuštěná, Později, miláčku! a Hamlet (1948).
Historik
 
Příspěvky: 2839
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Příspěvekod anderson » 17 led 2011 20:19

Historik píše:... mezi titulkem se jmény Reginy Rázlové a Otakara Brouska vystřižen titulek se jménem Consuely Morávkové v nemilosti.

Pre mna je fascinujuce, ze ju chvalabohu nescenzurovali v prvej casti a nesprznili tak tie unikatne citane titulky. Muselo to byt pred rokom 1989 dost komicke, ked v prvej casti Consuela bola a v druhej odrazu zmizla. :mrgreen:
Uživatelský avatar
anderson
 
Příspěvky: 1407
Registrován: 16 črc 2009 19:05

Re: Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Příspěvekod Historik » 17 led 2011 23:44

Já mám pocit, že první díl se v době mezi emigrací C.Morávkové a revolucí možná ani v TV neobjevil. Každopádně si pamatuju jen na premiéru a pak až po revoluci na VHS. Druhý díl běžel ještě poměrně pozdně (polovina 80.let) v některých kinech tzv. před koncem monopolu (nevystřižený!) a pak ještě v TV právě se střiženými titulky.
Historik
 
Příspěvky: 2839
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Příspěvekod Lukiz » 18 led 2011 00:04

Pokud je řeč o filmu VELKÝ BLONDÝN S ČERNOU BOTOU tak ten je v programu na září 1977, říjen 1978 a nic pozdějšího nevidím, snad duben 1991 ale to může být nějaká cizí TV.
Lukiz
 
Příspěvky: 3522
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Příspěvekod Historik » 18 led 2011 01:03

Ano, to bude ta mnou popisovaná situace, že první film v "zakázaném" období vůbec v TV neběžel, tedy nebyl důvod ke střihu titulků a asi díky tomu se dochovaly neporušené.
Historik
 
Příspěvky: 2839
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Příspěvekod Pomajz » 18 led 2011 01:44

Lukiz píše:Pokud je řeč o filmu VELKÝ BLONDÝN S ČERNOU BOTOU tak ten je v programu na září 1977, říjen 1978 a nic pozdějšího nevidím, snad duben 1991 ale to může být nějaká cizí TV.

Já ten film viděl prvně až na nově v létě 1994, předtím nešel. Roztržitý a Rána deštníkem jo, ale Blondýn nee. Celé léto nova vysílala fr. filmy. Tohleto léto, zdá se mě poněkud francouzské :mrgreen:
Nazdar kedlubny !
Pravým důvodem, proč Tě někdo nenávidí a pomlouvá je ten, že Ty máš něco co on nikdy mít nebude!
Obrázek
Uživatelský avatar
Pomajz
 
Příspěvky: 2639
Registrován: 01 led 2010 23:19

Re: Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Příspěvekod Historik » 05 pro 2011 21:43

Neobvyklé pojmenování barrandovského dabingového studia v původních českých úvodních titulcích. Jako jediný důvod mě napadá snaha o implementaci řádů udělených Filmovému studiu Barrandov, jak se objevovalo v titulcích českých filmů. Případná kombinace s obvyklých pojmenováním "České znění Filmové studio Barrandov Dabing, nositel Řádu Vítězného února a Řádu práce" by totiž vyvolávala dojem, že nositelem řádů je samotné studio Dabing, což by nebyla pravda.

Návrat velkého blondýna.jpg
Návrat velkého blondýna.jpg (88.32 KiB) Zobrazeno 8412 krát
Historik
 
Příspěvky: 2839
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Návrat velkého blondýna / Le Retour du grand blond

Příspěvekod Historik » 11 čer 2012 22:14

Několik poznatků k původním českým úvodním titulkům.

První blok titulků pojal jejich tvůrce Blahoslav Kříž tak, že v pozadí prvních textů bude fotografie postavy hlavního představitele zezadu, která se pak přes bok otočí a navodí pohled na postavu hlavního představitele zpředu. Na fotografii je Křížův dlouholetý spolupracovník, kreslič titulků Pavel Linhart, který se pro ten účel nechal vyfotografovat v obleku. Na následujícím snímku je vidět i z boku, tato sekvence je proto velmi krátká a bez zastavení nepostřehnutelná. Fotografie Linhartova obleku je pak možná i na dalším snímku, ale to není jisté. V tom případě by jen Linhartova hlava byla nahrazena fotografií Pierra Richarda.

NVB01.jpg
NVB01.jpg (53.69 KiB) Zobrazeno 6688 krát

Texty jsou ručně psané kresličem titulků a většina (zde slovo NÁVRAT) je umístěna na barevných konturovaných podkladech, což zajišťovalo dobrou čitelnost i v malé černobílé televizi. Slova "VELKÉHO BLONDÝNA" jsou složena z jednotlivých písmen, což je patrné z následující animace při jejich rozběhnutí do stran. Písmena musela být pro dobrou čitelnost rovněž konturována. Na druhém snímku došlo k menší chybě, když při animaci došlo k zakrytí čárky nad písmenem Y.

NVB02.jpg
NVB02.jpg (91.98 KiB) Zobrazeno 6688 krát

V druhém bloku přechází fotografie hlavního představitele do méně výrazné a mírně rozostřené podoby. Přechod je proveden prolnutím, jednalo se tedy o dvě rozdílné fotografie. Zeslabení i rozostření bylo možné provést i při snímání titulků, projevilo by se však nežádoucím způsobem i na dalších prvcích obrazu. Proto byl tento efekt proveden již na samotné fotografii.

NVB03.jpg
NVB03.jpg (63.94 KiB) Zobrazeno 6688 krát

Texty na barevných konturovaných podkladech byly samostatné prvky (nejspíše pokreslené vystřižené papírky), což byla nejvíce používaná technologie a je to zřejmé z jejich postupného přibývání do obrazu.

NVB04.jpg
NVB04.jpg (66 KiB) Zobrazeno 6688 krát

V třetím bloku se pak fotografie hlavního představitele zmenšuje a rámuje. Je zřejmé, že pro každou sekvenci byla vyrobena samostatná, stále menší fotografie a byl ručně nakreslen každý, stále se zmenšující rámeček (celkem 9 kusů), což je zřejmé z detailů naznačeného zdobení. Zmenšování a zvětšování rámečků s fotografiemi bylo teoreticky možné docílit i posunem kamery, byl by však problém s velikostí zabíraného pole, tedy i se všemi pomůckami (podklad, kresby, animační rám).

NVB05.jpg
NVB05.jpg (70.56 KiB) Zobrazeno 6688 krát
NVB06.jpg
NVB06.jpg (84.36 KiB) Zobrazeno 6688 krát
NVB07.jpg
NVB07.jpg (35.65 KiB) Zobrazeno 6688 krát

V tomto bloku se jmény postav, herců a dabérů není písmo na barevných konturovaných podkladech, ale pravděpodobně bylo ručně kresleno na průhlednou animační fólii (tzv. ultrafán), což umožnilo použití tmavého neutrálního podkladu. Fotografie se i v průběhu stejného herce mění, což je také jeden z typických prvků Křížových titulků. Fotografie byly ve většině Křížových animací jen černobílé, což jednak tvořilo kontrast s podkladem a vzájemné nerušení barev, zejména však bylo dáno technologií výroby těchto fotografií. Filmové fotografie distribuované Ústřední půjčovnou filmů po kinech nebyly v době výroby titulků buď ještě vyrobeny nebo studiu Dabing nebyly k dispozici. Získání jiných obrazových materiálů ze zahraničních filmů bylo prakticky nemožné. Fotografie pro animaci se proto vyráběly tak, že si titulkář vybral některá políčka filmového pásu a vložil je do zvětšovacího přístroje na výrobu pozitivních fotografií z negativů. Namísto osvitu a vyvolání snímků na fotografickém papíru (čímž by vznikl negativní obraz, neboť inverzní papíry se tehdy u nás nevyráběly a k nám nedodávaly) bylo pouze prosvětlené políčko filmu vrženo na bílý papír a vyfotografováno. Z vyvolaného negativu se pak vyráběly fotografické zvětšeniny potřebné velikosti procesem negativ-pozitiv.

NVB08.jpg
NVB08.jpg (41.52 KiB) Zobrazeno 6688 krát

Blok se jmény postav, herců a dabérů končí fotografiemi postav zezadu, které se sbíhají do rámečku. Je možné, že tyto postavy byly použity z archivního obrazového materiálu titulkovacího pracoviště studia Sport a nejsou převzaty z tohoto filmu. Potvrzení této domněnky by však vyžadovalo detailní prohlídku celého filmu.

NVB09.jpg
NVB09.jpg (62.63 KiB) Zobrazeno 6688 krát
NVB10.jpg
NVB10.jpg (32.34 KiB) Zobrazeno 6688 krát

V opaku úvodního efektu se pak postavy v rámečku zvětšují až na plný formát. Z detailů naznačeného zdobení je zřejmé, že byly použity stejné kresby rámečku, jako na začátku s fotografií Pierra Richarda.

NVB11.jpg
NVB11.jpg (69.74 KiB) Zobrazeno 6688 krát
NVB12.jpg
NVB12.jpg (82.67 KiB) Zobrazeno 6688 krát

Zvětšenina kompozice postav zezadu bez rámečku pak tvoří pozadí závěrečného čtvrtého bloku titulků.

NVB13.jpg
NVB13.jpg (42.98 KiB) Zobrazeno 6688 krát
Historik
 
Příspěvky: 2839
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Filmy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Tomasak, vivaldo a 43 návštevníkůEdna.cz - seriály a titulky
Filmtoro - filmy online

SerialZone.cz - seriály