Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Historik » 17 srp 2008 09:11

Obrázek
Info: IMDb | ČSFD | FDb

V českém znění: Vladimír Ráž - Lex Barker (Old Shatterhand), Stanislav Fišer - Pierre Brice (Vinnetou), Petra Hanžlíková - Uschi Glas (Apanači + další postavy), Jiří Štěpnička - Mihail Baloh (Judge) + Petar Dobrič (Sloan) + (vypravěč), Gustav Bubník - Götz George (Jeff Brown) + Sime Jagarinac (Blacky) + Ivo Krištof (Buster) + Nikola Gec (Jim), Jan Pohan - Ralf Wolter (Sam Hawkens) + Walter Barnes (Mac Haller) + Ilija Dzuvalekovski (Curly Bill) + Vladimir Rogoz (Hrobník), Bohuslav Kalva - Vladimir Leib (Pincky) + Zvonko Dobrin (Bryan) + Mile Gatara (Barman) + Rikard Brzeska (Předák Smith) + Abdurrahman Shala (Hank) + Branko Špoljar (Doktor), Jaroslava Obermaierová - Nada Kasapič (Bessie) + Marija Crnobori (Mine-Yota), Jan Kalous - Marinko Cosič (Happy, bratr Apanači)

Překlad: Jana Altmannová
Zvuk: Ivo Novák
Produkce: Zdena Sirotková
Režie českého znění: Jiří Ptáček
Vyrobilo: Studio dabing AB Barrandov pro Densy Home Video v roce 1993
Historik
 
Příspěvky: 3005
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Ištván87 » 27 srp 2011 17:03

Vždycky když slyším ty dabingy co vznikly až v devadesátých letech, tak mě mrzí, že se toho nechopila třeba Česká televize (nejlépě něky těsně po revoluci) nebo že to nešlo dabovaný do kin... I když ty díly co mají pozdější dabingy patří mezi ty úplně nejhorší, tak nejsou zas tak hrozný aby měly takhle zprasenej dabing...
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
Uživatelský avatar
Ištván87
 
Příspěvky: 2290
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Budy » 27 srp 2011 17:35

Je fakt, že Mayovky, co byly kdysi nadabovány v kinech, jsou asi nejlepší. Tj. Vinnetou I-III, Poklad na Stříbrném jezeře a Old Shatterhand. Jinak, jsem nikdy nepochopil určitou dějovou posloupnost těchto filmů. Poklad na Stř. jezeře je z roku 1962, přitom Vinnetou a Old Shatterhand se seznamují až ve filmu Vinnetou roku 1963. Pak v roce 1965 Vinnetou zemře a v následujících letech hraje dál. Nebo proč v roce 1965 vystupuje Old Surehand a v roce 1968 zase Old Shatterhand. A televize dávají ty filmy podle roku vzniku, místo aby to dávali logicky, jak jde děj. Ale to jsem odbočil.
18.05.2008 – 07.05.2015
Uživatelský avatar
Budy
 
Příspěvky: 4243
Registrován: 18 kvě 2008 17:59

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Lukiz » 27 srp 2011 17:47

Mám dojem, že letos se Barrandov o nějakou dějovou logiku pokusil. Každopádně ta dějová návaznost tam není nijak nutná, jsou to prostě epizody ze života. Jistá pojednání o nenávaznosti je u jednotlivých filmů na http://karel-may.majerco.net/filmove-mayovky Navíc uvádění podle roku vzniku +- odpovídá sestupné kvalitě filmů.
Lukiz
 
Příspěvky: 3615
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Michel » 28 srp 2011 10:44

Budy píše:Jinak, jsem nikdy nepochopil určitou dějovou posloupnost těchto filmů. Poklad na Stř. jezeře je z roku 1962, přitom Vinnetou a Old Shatterhand se seznamují až ve filmu Vinnetou roku 1963. Pak v roce 1965 Vinnetou zemře a v následujících letech hraje dál. Nebo proč v roce 1965 vystupuje Old Surehand a v roce 1968 zase Old Shatterhand. A televize dávají ty filmy podle roku vzniku, místo aby to dávali logicky, jak jde děj. Ale to jsem odbočil.

Jak už napsal Lukiz, jednotlivé filmy jsou prostě jednotlivé epizody ze života, které většinou nejsou nijak blíže časově určené a jejich posloupost se tedy dá určit celkem těžko. Tvůrci se o žádnou návaznost jednotlivých filmů ani nesnažili, prostě každý film má uzavřený děj, který dává smysl sám o sobě. Z děje jednotlivých filmů vyplývá jen to, že film Old Firehand se odehrává dějově úplně nejdříve (Nšo-či je naživu), pak následuje film Vinnetou (Vinnetou se seznamuje s Old Shatterhandem, Nšo-či umírá) a film Vinnetou - poslední výstřel patří pochopitelně úplně na konec. Ale jinak se zbylé filmy mezi filmy Vinnetou a Vinnetou - poslední výstřel dají dějově zařadit prakticky v libovolném pořadí.
O něco lépe se ta dějová posloupnost většinou dá určit u knižních předloh (buďto jsou zmíněny historické události, díky kterým lze dobu děje určit téměř na rok přesně, a nebo se alespoň díky postavám dá přibližně určit, mezi které knihy daná kniha dějově patří - kdyžtak na stránkách, které uvedl Lukiz, je i seznam děl Karla Maye, ze kterého vedou odkazy na obsahy jednotlivých knih, kdyby sis chtěl o tom počíst více, a nebo Mayovky budou mít určitě v každé knihovně :-) ), ale i ty knihy lze číst prakticky v libovolném pořadí, protože stejně tak každá kniha většinou obsahuje jeden uzavřený příběh. A ani ty knihy nevycházely chronologicky, v takovém pořadí, v jakém se odehrává děj, třeba Poklad ve Stříbrném jezeře vyšel roku 1891, pak trilogie Vinnetou I-III roku 1983 a později pak ještě vyšly knihy Petrolejový princ, trilogie Old Surehand I-III a další.
Z toho, že každá kniha má víceméně uzavřený děj, pak vycházeli tvůrci filmů, a prostě vždycky vzali Mayovku, která jim přišla zajímavá a vhodná pro filmové zpracování a zfilmovali ji.

Co se týče výskytu Old Shatterhanda vs Old Surehanda, tak tvůrci víceméně využili toho, že v Mayovkách s Vinnetouem nehraje vždy hlavní úlohu Old Shatterhand (i když se tedy téměř ve všech Mayovkách s Vinnetouem objevuje), ale také Old Firehand nebo Old Surehand, takže to pojali tak, že prostě v jednom filmu se Vinnetou setkává s Firehandem, v jiných s Surehandem a ti zbylí dva se vždy potulují někde jinde po divokém západě :-) přece jen pro celovečerní film by bylo asi příliš, kdyby v něm vystupovali Old Shatterhand i Old Firehand nebo Shatterhand i Surehand. A jak se lze dočíst na Lukizem odkazovaných stránkách (v profilech jednotlivých filmových Mayovek), tak rozhodnutí, kterého z nich zrovna do filmu obsadit, bylo buďto ze strategických důvodů (např. ve filmu Mezi supy měl původně být Old Shatterhand, ale režisér měl strach, aby kombinace Vinnetou + Old Shatterhand nezevšedněla a rozhodl se film zpestřit Old Surehandem), a nebo zvolili toho, který byl snadněji dostupný (např. v Petrolejovém princi měl původně být Shatterhand, ale Lex Barker byl v tu dobu smluvně vázán k jiné společnosti, tak musel být obsazen Stewart Granger - Old Surehand). Takže žádná dějová posloupnost ani logika v tom není, ani být nemusí...

A konečně co se týče uvádění filmů v TV, tak to je podle mě podobné dilema, jako třeba u Star Wars - jestli se na ně dívat v pořadí 1-6, nebo 4-6 a potom až 1-3. Obojí má svou logiku a opodstatnění. Pokud si dobře vzpomínám, tak ČT vždy filmy dávala chronologicky tak, jak se odehrává děj (tj. Vinnetou jako první, pak Poklad na Stříbrném jezeře, pak zbylé filmy s Old Shatterhandem, pak filmy s Old Surehandem a nakonec Vinnetou - poslední výstřel, Old Firahanda si nějak nevzpomínám, že bych na ČT kdy viděl) a stejně tak teď v létě TV Barrandov, dokonce i s Old Firehandem správně zařazeným úplně na začátek, zatímco Nova to vždycky dávala podle roku natáčení.


P.S. Omlouvám se za OT, kdyžtak to po přečtení smažte O:-)
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Michel
 
Příspěvky: 690
Registrován: 30 črc 2010 20:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Budy » 28 srp 2011 10:48

Díky za vysvětlení. ČT to asi udělala nejlépe. :)
18.05.2008 – 07.05.2015
Uživatelský avatar
Budy
 
Příspěvky: 4243
Registrován: 18 kvě 2008 17:59

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Michel » 28 srp 2011 12:58

HonzaXXII píše:Vždy určitě ne, třeba kdyby zase dávali tu po letech natočenou "Mayovku" Vinnetou se vrací :)

Tak to už je slovíčkaření, respektive puntičkářství, nepopírám sice, že i já jsem celkem puntičkář, ale myslím, že je jasné, jak to Budy myslel ;)

Budy píše:Ale film Vinnetou - Poslední výstřel by přece měl jít vždy, jako poslední...

No, to je právě otázka, protože trilogie Vinnetou I, Vinnetou II - Rudý gentleman, Vinnetou III - Poslední výstřel je víceméně natočená podle knižní trilogie Vinnetou I - III (ve které podobně jako ve filmech se v první části Old Shatterhand s Vinnetouem seznamuje a ve třetí části Vinnetou umírá, i když jinak je děj celkem podstatně pro film zjednodušen a zestručněn), takže tyto tři díly vlastně patří k sobě. A já je nejradši sleduju v takovémhle pořadí, jako trilogii. Navíc když se Vinnetou - poslední výstřel vysílá jako poslední, až po filmech natočených později, tak to působí tak trochu kontrastně, přece jen ty pozdější filmy mají trochu odlišný charakter... Ne že by byly špatné, to určitě ne, akorát zejména Vinnetou a míšenka Apanači, Old Surehand a Old Firehand mají podle mě s Mayovkami pramálo společného...
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Michel
 
Příspěvky: 690
Registrován: 30 črc 2010 20:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod HonzaXXII » 28 srp 2011 13:03

Michel píše:
HonzaXXII píše:Vždy určitě ne, třeba kdyby zase dávali tu po letech natočenou "Mayovku" Vinnetou se vrací :)

Tak to už je slovíčkaření, respektive puntičkářství, nepopírám sice, že i já jsem celkem puntičkář, ale myslím, že je jasné, jak to Budy myslel ;)

Však já to vím, to bylo opravdu jen trochu slovíčkaření, a trochu rejpnutí :D Navíc jestli kvality toho filmu jsou opravdu takový jak to hodnotí ČSFD, tak bych ten film sám mezi Mayovky ani nepočítal.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
HonzaXXII
 
Příspěvky: 1627
Registrován: 11 čer 2008 18:47
Bydliště: Brno

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Michel » 28 srp 2011 14:05

Však jasně, já jsem pochopil, jak jsi to myslel, a moje reakce byla víceméně takové rejpnutí do tvého rejpnutí :D

No, ono třeba Míšenka Apanači a Údolí smrti taky nemají vůbec žádnou předlohu v Mayovkách (ani v ději, ani v názvu) a přesto se řadí mezi filmové Mayovky. Ale je fakt, že Vinnetou se vrací nemá kromě Vinnetoua, jeho představitele Pierra Brice, kmene Asiniboinsů a jejich náčelníka Tah-ša-Tungy (kterého ale samozřejmě hraje někdo jiný, než ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman) nic společného ani s těmi filmovými Mayovkami. Podle mě to sice není až takový propadák, jak to někteří hodnotí na ČSFD, mě to dějově přišlo celkem zajímavé a dá se tam najít pár dobrých momentů, ale rozhodně se takovéto pokračování dalo natočit mnohem lépe... Kostýmy indiánů mi přišly celkem odfláknuté, třeba když jsem na začátku filmu uviděl Vinnetoua na koni v prošívané křiklavě červené bundě, tak jsem si říkal "co to sakra...?!", i stany v indiánské vesnici mi přišly takové nějaké zvláštní. Při skalpování bylo zbytečně moc krve a že se 60-letý Vinnetou znovu zamiloval - do asi o 20-30 let mladší bělošky, to už podle mě celkem přehnali...
Takže taky bych to filmovým Mayovkám neřadil, maximálně jako nezdařený pokus o filmovou Mayovku.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Michel
 
Příspěvky: 690
Registrován: 30 črc 2010 20:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Vinnetou a míšenka Apanači / Winnetou und das Halbblut ...

Příspěvekod Ištván87 » 28 srp 2011 14:38

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti je poslední natočený film ze série, zároveň ho točil Harald Reinl, který natočil ty čtyři nejklasičtější a ještě ke všemu je to v podstatě nepřiznaný remake Pokladu na stříbrném jezeře... A teď mi prozraďte: Proč to tady vlastně vykládám????
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
Uživatelský avatar
Ištván87
 
Příspěvky: 2290
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Další

Zpět na Filmy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníkůEdna.cz - seriály a titulky
Filmtoro - filmy online

SerialZone.cz - seriály