Hořící sníh / Goryachij sneg

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Hořící sníh / Goryachij sneg

Příspěvekod Roko » 19 bře 2010 08:16

Image
Info: IMDB | ČSFD | FDB

1.DABING: ( Kino )
V českém znění: Karel Vlček - Georgij Žžjonov (generál Bessonov), Viktor Preiss - Boris Tokarev (poručík Kuzněcov), Bedřich Šetena - Nikolaj Jeremenko (poručík Drozdovskij), Soběslav Sejk - Anatolij Kuzněcov (Vesnin), Vladimír Stach - Vadim Spiridonov (Dějev), Bohumila Dolejšová - Tamara Sedělnikova (Táňa), Míla Besser - Jurij Nazarov (kapitán Uchanov), Jiří Krampol - Araik Babadžanjan (Davlatjan), Karel Urbánek - Alexej Pankin (Čubarikov), Josef Vinklář - Valentin Gračev (Něčajev), Ferdinand Krůta - Konstantin Tyrtov (Rubin), Zdeněk Kryzánek - Michail Strelkov (Čibisov), Jiří Bednář - Alexandr Kavalerov (Serguněnkov), Jiří Němeček - Igor Ledogorov (Osin), Ladislav Krečmer (Jestignijev), Pavel Spálený (Ignatijev), Jiří Prager (Bělanskij), Jan Kuželka (Serjoža), Bořivoj Navrátil (tankista), Otakar Brousek st. (komentář), Čestmír Řanda, Jan Sedliský, Ivo Gübel a další

Zvuk: Lubomír Zajíc
Střih: Jiří Brožek
Český překlad a dialogy: Jaroslav Piskáček
Režie českého znění: Zdenek Sirový
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov dabing 1973


2.DABING: ( DVD )
V českém znění: Marcel Rošetzký, Bohumil Švarc ml., Milan Slepička, Ladislav Cigánek + (titulky), Miriam Chytilová, Luděk Čtvrtlík, Vítězslav Bouchner, Radek Hoppe, Ludvík Král, Roman Hájek, Josef Nedorost, Petr Burian, Marek Libert, Tomáš Karger, Vladimír Kudla, Jana Altmannová a další

Překlad: Emilie Řádová
Zvuk: Milan Blažek
Produkce: Jaromír Šindelář
Dialogy a režie českého znění: Václav Merhaut
Vyrobila: DW agentura pro Řitka video s.r.o. v roce 2006
Uživatelský avatar
Roko
Admin
 
Příspěvky: 3202
Registrován: 09 srp 2009 10:39

Re: Hořící sníh / Goryachij sneg

Příspěvekod Josef Nožička » 19 zář 2010 20:25

Historik píše:Ano, nicméně i z dalších zpracováváných filmů, v nichž hrál, je zřejmé, že jeho jméno bylo ve své době důsledně transkripováno jako Žženov. Zajímalo by mě proč, vím, že byla nějaká pravidla transkripce ruštiny v cyrilici do češtiny v latince, ale takovéto zkreslení bych nečekal.

Je to problém ruského přízvuku. Ačkoliv se při výuce azbuky vyučují dva znaky "е" a "ё", tedy [je] a [jo], pro Rusy to je pouze "měkké" e bezpřízvučné nebo přízvučné (s výslovností "jo"). Potíž je, že to v pravopisu (mimo učebnice) nerozlišují, protože přízvuk sami poznají. Pro nerusa však vzniká dilema, není to jen problém češtiny. Příkladem může být příjmení Potěmkin (správně Poťomkin). Dlouho se například říkalo Chruščev (anglicky dodnes Khrushchev) místo Chruščov. Speciálním případem problematické transkripce je např. jméno šéfa Stalinovy kanceláře Poskrjobyševa, které lze najít ve formách Poskrebyšev, Poskrebyšov či Poskrjobyšov. Jestliže tedy pracovníci ÚPF dostali jméno v podobě "Георгий Жженов", nešlo z toho bez hlubšího průzkumu odhadnout, kde je přízvuk, zda "Žženóv" nebo "Žžjonov". Museli se pro něco rozhodnout, a tím se i grafická podoba "konservovala". (Případ Potěmkin - dnes nikdo neříká Poťomkin, nebo správněji - foneticky - Paťomkin, ale Potěmkin, i když je to vlastně chybně.) Transkribovat by se mělo podle výslovnosti, ta ovšem často není "po ruce" a snadno dojde k chybě.
Josef Nožička
 
Příspěvky: 424
Registrován: 01 srp 2009 20:02

Re: Hořící sníh / Goryachij sneg

Příspěvekod ReDabér » 20 zář 2010 11:10

Konkrétně k tomu Žženov: Já jsem se rusky učil a pamatuju se, že po "ž" se je vysluvuje vždy jako e, jo jako o,... Je to vyjímka z těchto měkkých souhlásek, jinak po č, š, šč se to normálně změkčuje: ščje, šje, čje.
Uživatelský avatar
ReDabér
Globální moderátor
 
Příspěvky: 5853
Registrován: 25 bře 2008 16:23
Bydliště: Praha

Re: Hořící sníh / Goryachij sneg

Příspěvekod Josef Nožička » 20 zář 2010 18:40

ReDabér píše:Konkrétně k tomu Žženov: Já jsem se rusky učil a pamatuju se, že po "ž" se je vysluvuje vždy jako e, jo jako o,... Je to vyjímka z těchto měkkých souhlásek, jinak po č, š, šč se to normálně změkčuje: ščje, šje, čje.

No, výslovnost v ruštině je kapitola sama pro sebe, protože rádi drmolí, takže při převodu do češtiny nastávají problémy. Měkké "e" měkčí předchozí souhlásku, i když už měkká je, výsledný zvuk se pak podobá i tomu, jak to popsal ReDabér, čili jak [žjonov], tak i [žonov]. Ale transkripce je zcela jasná, psát "jo" - Žžjonov. Je to asi jako u jména Татьяна- vyslovujeme Taťána, ale transkribujeme Taťjana.
Josef Nožička
 
Příspěvky: 424
Registrován: 01 srp 2009 20:02

Re: Hořící sníh / Goryachij sneg

Příspěvekod Historik » 10 říj 2010 20:10

Je 1.dabing opravdu kinodabing? Ptám se jen proto, že je uvedena funkce překlad a tu uváděl Barrandov jen u zakázkových dabingů pro ČST, u kinodabingů ne. Nevylučuji nepatrné výjimky.
Historik
 
Příspěvky: 3095
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Hořící sníh / Goryachij sneg

Příspěvekod Newmy » 10 říj 2010 21:12

Jedná se o kinodabing. A i v FP je uvedeno Překlad a dialogy.
http://www.masbirka.cz/kolekce/15-mcdon ... %9B%20doma - Happy Meal Konečně doma
http://www.animsvet.cz/ - Databáze animovaného filmu
Uživatelský avatar
Newmy
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 08 dub 2008 18:16
Bydliště: Brno


Zpět na Filmy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], origamirek a 23 návštevníkůEdna.cz - seriály a titulky
Filmtoro - filmy online

SerialZone.cz - seriály