Král Lear / Korol Lir (1971)

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Král Lear / Korol Lir (1971)

Příspěvekod Petersen » 01 črc 2010 20:06

Obrázek
Info: IMDB | ČSFD | FDB

V českém znění: Jiří Holý - Jüri Järvet (Král Lear), Jiřina Petrovická - Elza Radziň (Goneril), Blanka Bohdanová - Galina Volček (Regan), Klára Jerneková - Valentina Šendrikova (Kordélie), Stanislav Fišer - Oleg Dal (šašek), Čestmír Řanda - Karlis Sebris (hrabě Gloster), Lubor Tokoš - Leonhard Merzin (Edgar), Vladimír Brabec - Regimantas Adomajtis (Edmund), Luděk Munzar - Vladimir Jemeljanov (hrabě z Kentu), Karel Houska - Aleksandr Vokač (vévoda Cornwall), Jan Schánilec - Aleksej Petrenko (Oswald), Soběslav Sejk - Donatas Banionis (vévoda Albany), Mirko Musil - Emmanuil Vitorgan (sluha vévody Albanyho), Jan Pohan (rytíř vévody Albanyho), Otomar Korbelář (předčítač) + (stařec), Paul Leclér - Juozas Budraitis (francouzský král - dabováno francouzsky) a další.

Zvuk: Lubomír Zajíc
Střih: Jana Boháčová
České dialogy: podle ruského přebásnění Borise Pasternaka K.M.Walló
Režie českého znění: K.M.Walló
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov Dabing 1971
Petersen
 
Příspěvky: 217
Registrován: 17 úno 2010 21:38

Re: Král Lear / Korol Lir (1971)

Příspěvekod Historik » 15 led 2012 22:31

K.M.Walló též překlad, i když u kinodabingů se tento údaj podle tehdejší praxe neuváděl.
První a možná jediný dabing neanglicky mluveného filmu podle Williama Shakespeara, k němuž nebylo použito starších literárních a divadelních českých překladů Shakespeara z angličtiny. Český překlad byl pořízen přímo z filmu, tedy podle ruského překladu Shakespeara od Borise Pasternaka. Jelikož používání starších překladů (E.A.Saudka, J.V.Sládka, Bohumila Štěpánka a Břetislava Hodka) bylo tehdy pro dabing a podtitulky filmových adaptací Shakespearových děl standardem, Walló musel získat pro tento postup zvláštní povolení.
Historik
 
Příspěvky: 2833
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Král Lear / Korol Lir (1971)

Příspěvekod Historik » 25 led 2012 22:59

Petersen píše:Díky za doplnění! Není to náhodou s dabingem k dispozici na DVD?

Pravděpodobně na žádné edici český dabing není, ale národní distribuční kopie dochována je. Dokonce se poměrně často (cca každé 3 roky) hraje v Ponrepu.
Historik
 
Příspěvky: 2833
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Král Lear / Korol Lir (1971)

Příspěvekod Petersen » 26 led 2012 22:29

Díky, musím si dát pozor na program Ponrepa.
Petersen
 
Příspěvky: 217
Registrován: 17 úno 2010 21:38

Re: Král Lear / Korol Lir (1971)

Příspěvekod Historik » 30 led 2012 21:58

Jak uvedeno a dále:

... Soběslav Sejk - Donatas Banionis (vévoda Albany), Mirko Musil - Emmanuil Vitorgan (sluha vévody Albanyho), Jan Pohan (rytíř vévody Albanyho), Otomar Korbelář (předčítač) + (stařec) a další.
Ve francouzském znění: Paul Leclér - Juozas Budraitis (francouzský král).

Zvuk: Lubomír Zajíc
Střih: Jana Boháčová
České dialogy: podle ruského přebásnění Borise Pasternaka K.M.Walló
Režie českého znění: K.M.Walló

Jak vidno z přesného přepisu původních titulků, byl výše zmíněný způsob vzniku českých dialogů oficiálně přiznán i v nich. Součástí českých dialogů je i několik písní či popěvků, takže celý podíl K.M.Walló by měl být uváděn jako Překlad, české dialogy, texty písní a režie českého znění. Pro písně byly ale v originále použity překlady Samuila Maršaka.

Kromě dabované češtiny zazní ve filmu také francouzština (francouzský král a jeho tlumočník) a latina (mnich). Je zajímavé, že tyto dialogy nebyly prostřiženy z originálu, ale byly pojaty do českého dabingu, přičemž největší cizojazyčná postava - francouzský král - je uvedena i v úvodních titulcích. Francouzského krále daboval Paul Leclér (někdy též uváděno Paul Lecler, Pavel Lecler nebo i chybně Paul Leclerc), Francouz žijící v Československu, který se objevil i v několika českých filmech. Jeho syn byl shodou okolností ruchař a ve skupině Bohumíra Brunclíka se podílel na výrobě zvukových efektů v řadě dabingů.

Paul Leclér.jpg
Paul Leclér.jpg (49.01 KiB) Zobrazeno 7360 krát
Paul Leclér ve filmu Muž na útěku (1968).

Film měl na svou dobu dokonalé mezinárodní zvukové pásy, do nichž nebylo třeba nic dodělávat (u sovětských filmů častý jev, neboť musely být rychle připraveny pro dabing do jazyků národů Sovětského svazu). Původní české úvodní titulky jsou bílé, exponované na strukturovaném podkladu hrubé tkaniny. Dochovaná národní distribuční kopie (1:2,35) je kromě jednoho místa s více slepkami v dobrém stavu.
Historik
 
Příspěvky: 2833
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Král Lear / Korol Lir (1971)

Příspěvekod Historik » 27 led 2013 01:27

Snad stojí za zmínku, že film byl natočen leningradským (dnes sankt-petěrburgským) studiem Lenfilmem za významné účasti tvůrců a herců ze sovětských pobaltských republik. V hlavních rolích jsou tři Litevci, dva Lotyši a dva Estonci, z nichž někteří museli být kvůli výslovnosti do ruské verze nadabováni.

Leara dabuje velký mistr ruského dabingu Zinovij Gerdt, který podobnou hlavní postavu daboval ve filmu Cromwell. Glostera dabuje Grigorij Gaj a Edgara Emmanuil Vitorgan, který si sám ve filmu zahrál Albanyho posla. Albanyho pak dabuje Aleksandr Děmjaněnko, dvorní dabér Donatase Banionise, který ho v průběhu 25 let namluvil nejméně v deseti filmech. Šlo o významného ruského dabéra, jehož hlasem promluvili v ruštině i Jean-Paul Belmondo, Omar Sharif, Jon Voight, Robert De Niro a další. Jeho manželka Ljudmila byla ostatně dabingová režisérka.

Ruský dabing pravděpodobně vyrobilo samo studio Lenfilm, které mělo vlastní dabingové oddělení jako většina sovětských filmových studií. Dabovaly se v něm nejen filmy zahraniční, ale také produkce neruských sovětských studií (Armenfilm, Kazachfilm, Uzbekfilm ...). Na dálku se z produkce tohoto studia můžeme podívat na dabing našeho filmu Poslušně hlásím.
Historik
 
Příspěvky: 2833
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Král Lear / Korol Lir (1971)

Příspěvekod Pomajz » 13 úno 2019 22:56

Nazdar kedlubny !
Pravým důvodem, proč Tě někdo nenávidí a pomlouvá je ten, že Ty máš něco co on nikdy mít nebude!
Obrázek
Uživatelský avatar
Pomajz
 
Příspěvky: 2637
Registrován: 01 led 2010 23:19


Zpět na Filmy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: coollys, oberon, ReDabér a 26 návštevníkůEdna.cz - seriály a titulky
Filmtoro - filmy online

SerialZone.cz - seriály