Existuje k titulu XY český dabing?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jack_6428
Příspěvky: 1694
Registrován: 03 pro 2008 23:58
Bydliště: V rozvodech kabelových sítí ČR

Re: Existuje k titulu XY český dabing?

Příspěvek od Jack_6428 »

Jj, SuperMax začal vysílat už v listopadu 1994 společně s Max1 a HBO 8-) Sice měl omezenou dostupnost a program, ale běžel. Z jeho začátků se nedochovalo prakticky nic, jelikož stále minimum lidí v tý době mělo video i kabel. Máš pravdu, že v těch prvních letech víc experimentovali. Bylo anime, byly kraťasy, byly speciály, byly no name pořady. Na jaře 97 se to změnilo a objevily se novější pořady a část těch starých obskurních zmizela nadobro. Upravila se grafika a začalo se vysílat na Slovensku. Tahle vlna nových pořadů vydržela tak do roku 99. V r. 2000-2002 byly zas jiné pořady a 2003-2004, kdy stanice zanikla, byl zbytek. Poslední rok/dva ale nebylo už moc o co stát. Skladbou se to podobalo spíš Minimaxu. V podstatě ta stanice postupně zdětštěla a změkla. Nejlepší období bylo podle mě 1996-99, kdy bylo nejvíc pořadů, starých i nových, a nejvíc se toho dělo. Ono o SuperMaxu se toho obecně dost neví nebo zapomnělo. I ty TV programy byl oříšek sehnat. Zvlášť ze dne startu. Nejstarší dochované video ze SuperMaxu je tady tohle: https://www.youtube.com/watch?v=izwM8eBNjMA. A než se zeptáš... prokopal jsem se ke zdrojům, ale ty už nic nemají. A jediný, který ještě má, mlží, jelikož oficiálně dabingy k SuperMax seriálům 94-97 už neexistují. Je to v podstatě tajný. Takže zbejvaj soukromý sbírky, ale 94-96 nikdo nenahrával. 97/98 už jo, ale těch lidí taky není moc. Bohužel se většina k SuperMaxu dostala až v letech 99-2001 a to už fůra klenotů byla fuč. Najdi si seriály jako Labyrint, Děti kamene, Děti psí hvězdy (neboli ze Síria) a další. Anebo Kythera. Prostě SuperMax byl špička i z dnešního srovnání. Za 10 let odvysílat 250 pořadů a ještě bez reklam... alespoň v první půlce... klobouk dolů. Ale hlavně, 75% věcí, co SuperMax odvysílal už nikdy nikde neběžela. Podobně jako u Premiéry. A asi ani už nikdy nepoběží. Některý pořady z Maxu běžely v repríze na Nově, Primě, Minimaxu a JimJamu - dokonce se stejným dabingem a dokonce i nedávno. Ale to napočítáš na prstech. Částečně proč kolem Maxu je tolik tajemství je taky fakt, že uvnitř nastalo tehdy něco jako v případě s Železným a Novou. Ne úplně, ale je to asi nejbližší přirovnání. Já měl na Maxu ale hrozně rád upoutávky. Ty prostě byly top. Jinak připravuju s Maxem něco velkýho už delší dobu. Bohužel ale o tom furt nemůžu mluvit. Snad už konečně v létě. Do tý doby budou muset postačit ty programy, který jsou vlastně i součásti toho. Jinak tohle všechno ti píšu z hlavy. Znám tu stanici od a-z, sledoval jsem ji až téměř do konce denně od r. 96... Až budou i programy... to teprve bude. Ale hlavně jsem sám zvědav na tu Sailor Moon... pokud ji potvrdím... bylo by hustý, kdyby ji měl někdo nahranou. To bych dal i kilo za díl. A téma jsem viděl, neboj...
Sháním VHS nahrávky ze stanic SuperMax, Max1, HBO, CablePlus. Animované i hrané. Vyměním či odkoupím. Na formátu a kvalitě nezáleží.
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje k titulu XY český dabing?

Příspěvek od Krikri »

Ono je vlastně fuk, jestli se něco z počátků SuperMaxu (ať už oficiálně nebo neoficiálně) dochovalo. I kdyby měl nějaký tehdejší zaměstnanec svoji tajnou sbírku, kterou čórnul z archivu těsně před likvidací, naděje, že by mezi těmi nahrávkami měl Hobberdy Dicka (jediný seriál ze SuperMaxu, který bych velmi rád sehnal) je absolutně nulová, to byl zřejmě nejméně sledovaný seriál, co tam kdy běžel. Když nám konečně na KabelNetu SuperMax naladili, už tam běžely poslední díly bez dalších repríz.:( Klidně bych dal i litr za jeden díl v CZ. Tento díl si jako jeden z mála pamatuji, byl asi čtvrtý od konce: https://www.youtube.com/watch?v=RmL1BYCBNr8
Jak jsi zmiňoval některé další seriály, tak Děti ze Siria se dochovali v dabingu ČST, takže zničený dabing ze SuperMaxu vadit nemusí. Ostatní názvy mi vůbec nic neříkají. Ani se mi nechce věřit, že těch seriálů na SuperMaxu bylo 250, já bych jich z hlavy dal dohromady sotva 20.:) Je fakt, že moc jsem tam toho nesledoval, jak jsi sám psal, od roku 98 změnili schéma, Anime vyřadili úplně a to co tam pak běželo mě nijak nechytlo.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
Uživatelský avatar
Jack_6428
Příspěvky: 1694
Registrován: 03 pro 2008 23:58
Bydliště: V rozvodech kabelových sítí ČR

Re: Existuje k titulu XY český dabing?

Příspěvek od Jack_6428 »

No ono to je v podstatě tak, že velká část dabingů k většině SuperMax seriálům stále existuje. A to v archivu několika nejmenovaných firem, které si to de facto rozdělili. Vím jen, že tam jsou i věci 1994-97, ale těch je nejmíň. 97-99 jich je víc. A 2000-04 nejvíc. Ty novější věci jsou dostupnější a doteď se používají (viz. třeba JimJam). Postupně se ale měly začít věci letos skartovat a s něčím se začalo už dříve, dokonce po skončení vysílání v r. 2004. Konkrétně co, jak a proč nevím. Vím však ještě to, že se k některým těm starým věcem dá dostat, ale funguje to na vyžádání. Nějaká stanice se k tomu dostat může, jednotlivec ale má smůlu. Obecně je téma SuperMax zkrátka tabu a dělá se, že už není, ale skutečnost je trochu jiná. Navíc k nějakým věcem existujou ještě záložní a osobní kopie a vem si, že je relativně furt dost lidí, co z Maxu nahrávali, ale nevíme o nich. Vsadím se s tebou, že určitě existuje v Česku/Slovensku ještě aspoň 100 lidí, co točili a leží jim to někde na půdě nebo ve sklepě. Takže celkově bych to ještě nevzdával.

Co se konkrétně ještě Dicka týče, já měl natočených pár dílů. Můžu vyfotit i původní vhs s popiskama. Bohužel však jsou přemazané. Nahrával jsem z Maxu od r. 96 do r. 02 průběžně všechno včetně upoutávek. Ale někdy po r. 2000 jsem velkou část kazet přemazal. Tyhle Maxovské konkrétně Hvězdnýma válkama a Hvězdnou bránou. Vědět jak snadno se tyhle věci budou dát pár let na to sehnat a kolik budou mít repríz, neudělal bych to. Ale tehdy mě tyhle dvě věci dost braly a stalo se. Z těch vzácných věcí mi z vlastních nahrávek zbylo minimum. Měl jsem i nahrávky z ranní Premiéry a HBO a dokonce i hafo věcí ze zahraničních stanic, ale potkal je stejnej osud. Tyhle věci zase pohltily filmy z Novy a HBO a Pokémoni/Digimoni. Opět škoda. Člověk si tehdy myslel, že všechno zůstane navždy jak je a vnímal čas a věci jinak.

Ty další seriály jsem vzal namátkou... ale pro představu o čem je řeč... tady jsou odkazy...
Labyrint
https://www.youtube.com/watch?v=AcwLnIf4JO8
Kythera
https://www.youtube.com/watch?v=hCQsrS8NL00
Děti kamene
https://www.youtube.com/watch?v=LSIpkxMkT0M

Jak říkám... největší klenoty... tedy jedny z mála, co tam ze začátku dávali... Reprízu tohohle dneska někde, natož se stejným dabingem, nečekejme. Já sice jsem měl nejradši kupu těch amerických animovaných seriálů z 80. a 90. let, co tam běželi, ale dokázal jsem ocenit i tohle. I zpětně. SuperMax byl fakt unikát. Bylo tam všechno pro všechny. Aspoň prvních 5 let. Blbý je, že dost věcí tam dávali jen "na zkoušku" a jednou, max. dvakrát. No, mám kompletní seznam a fakt je toho tolik. Z dnešního pohledu možná ne tak cool, ale na tu dobu? No z hlavy jich dam kolem 50-70... zbytek bych musel taky dohledat.
Sháním VHS nahrávky ze stanic SuperMax, Max1, HBO, CablePlus. Animované i hrané. Vyměním či odkoupím. Na formátu a kvalitě nezáleží.
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje k titulu XY český dabing?

Příspěvek od Krikri »

Já měl na ty dnes již diskriminované seriály tehdy trochu větší štěstí, alespoň z těch, co jsem sledoval a měl možnost nahrát, jsem nahrál a už nepřemazal. Nějak jsem už od té poloviny 90. let dokázal nějakým zvláštním způsobem rozlišit, co se po letech bude těžko shánět a co snadno, proto třeba české filmy a seriály jsem nikdy nenahrával, to mi přišlo naprosto zbytečné.
Ale s tím Hobberdy Dickem mě shodou okolností potkal stejný osud jako tebe, měl jsem velmi krátce, sotva pár týdnů, nahrané poslední dva díly, jak ta stará čarodějnice Malkin v noci pomocí hypnózy unesla tu mladou bloncku a držela ji ve své jeskyni. Ještě si vybavuji, že ji stále oslovovala Paulíno Sekrová, ačkoliv se jmenovala Anna. Tenkrát jsem to nahrál víceméně jen kvůli tomu, že jsem potřeboval zjistit, kolik místa mi na VHS ještě zbývá a pak jsem to přemazal. Ale jak už jsem napsal dřív, tehdy jsem z HD viděl jen posledních pár dílů (první díl, který jsem viděl se celý odehrával ve sněhové vánici, pak ten s Malkin, jak jsem na něj dal odkaz na Youtube a ty poslední dva, víc asi ne). Ani jsem si ten seriál nemohl stačit oblíbit a už skončil. Kdyby pak byla alespoň ještě jedna repríza, určitě bych nahrál víc dílů a ty už nesmazal. Navíc ta kazeta, kde jsem měl krátce i ty poslední dva díly se mi brzy po přemazání stejně přetrhla, takže by to dneska vyšlo nastejno, i kdybych to nesmazal. Nepamatuješ si třeba nějaké dabéry? Já pouze že Dicka daboval Jan Hanžlík, víc dabérů mi v paměti nezůstalo a na založení zdejšího tématu to absolutně nestačí.
Jestli skutečně víš o někom, kdo by mohl mít (třeba i ne zrovna legálně získané) seriály z prvních let SuperMaxu, zkus se ho zeptat, jestli nemá Hobberdy Dicka a že jeden vážný zájemce nabízí 1000 Kč za každý díl v CZ. Nejspíš ho mít nebude a i kdyby, tyhle poklady nikdy nepustí ani za milion, ale za zeptání ty ani já nic nedáme.;)
Jo a jak tenkrát v 97 na SuperMaxu běželo prvních 13 dílů Nilse Holgerssona, docela by mě zajímalo dabérské obsazení, to by se možná i nějak zjistit dalo. Ale jednotlivé díly Nilse ze SuperMaxu nesháním, jednak přesně tytéž díly vyšly před několika lety na DVD od InterDomina a navíc bych ho stejně rád sehnal jen s tím původním slovenským dabingem. Taky je mi záhadou, proč z Nilse tenkrát SuperMax odvysílal jen prvních 13 dílů a pak to stopli? On vlastně tenkrát zrovna byl konec roku 1997 a přesně v té době definitivně skončily i veškeré starší Anime seriály z Premiéry. Zvláštní náhoda, že na všech stanicích ve stejném roce uťali určitý žánr, ke kterému se pak už žádná TV nikdy nevrátila... :-? Totéž co staré Anime, postihlo ve stejném roce i francouzské sitcomy - koncem roku 1997 je jakoby příkazem z vyšších míst definitivně ukončili jak na Nově, tak i Premiéře (tehdy už první rok Primě). Proto konec roku 97 pro mě bude navždycky zlomový a vyloženě smuteční, co se tehdejších kvalitních seriálů týče. :cry:
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
Uživatelský avatar
Jack_6428
Příspěvky: 1694
Registrován: 03 pro 2008 23:58
Bydliště: V rozvodech kabelových sítí ČR

Re: Existuje k titulu XY český dabing?

Příspěvek od Jack_6428 »

@Krikri: Na tvůj poslední příspěvek odpovím později, teď jedna rychlovka... Díval jsem se do programu na leden a co tam nevidím... Prima bude od ledna vysílat každý ráno Astro Boye! Ne, nebude to ten původní černobílej ani ten osmdesátkovej, nýbrž ten z r. 2003. http://www.csfd.cz/film/189985-astro-boy/komentare/ Přesto si myslím, že docela zajímavé a za mě plus. Snad bude někdo nahrávat.
Sháním VHS nahrávky ze stanic SuperMax, Max1, HBO, CablePlus. Animované i hrané. Vyměním či odkoupím. Na formátu a kvalitě nezáleží.
Uživatelský avatar
Jack_6428
Příspěvky: 1694
Registrován: 03 pro 2008 23:58
Bydliště: V rozvodech kabelových sítí ČR

Re: Existuje k titulu XY český dabing?

Příspěvek od Jack_6428 »

Odpověď z Primy... která bude zajímat především Krikriho...

Kód: Vybrat vše

Bohužel k Vámi uváděným pořadům nemáme nebo již nemáme vysílací práva. K pořadům, které jsme v začátcích vysílání - ještě jako Premiéra TV - vysílali, jsou dávno vyčerpána a o jejich znovuzískání uvažováno není.
Otázka ale je, co to znamená. Práva jsou jedna věc, dabing druhá. Třeba ty dabingy jen někde leží...
Sháním VHS nahrávky ze stanic SuperMax, Max1, HBO, CablePlus. Animované i hrané. Vyměním či odkoupím. Na formátu a kvalitě nezáleží.
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje k titulu XY český dabing?

Příspěvek od Krikri »

Jack_6428 píše:Odpověď z Primy... která bude zajímat především Krikriho...

Kód: Vybrat vše

Bohužel k Vámi uváděným pořadům nemáme nebo již nemáme vysílací práva. K pořadům, které jsme v začátcích vysílání - ještě jako Premiéra TV - vysílali, jsou dávno vyčerpána a o jejich znovuzískání uvažováno není.
Otázka ale je, co to znamená. Práva jsou jedna věc, dabing druhá. Třeba ty dabingy jen někde leží...
Mýlíš se, nezajímá mě to a už vůbec mě to nepřekvapuje (spíš by mě silně šokovalo, kdyby ti odepsali, že třeba jen desetinu z toho, co zakoupila Premiéra, v archivu stále mají a někdy v budoucnu plánují zreprízovat). Vždyť už minimálně 10 let všude možně roztrubuju, jaké imperialistické prostitutky (každý si dosadí to správné, vulgárnější synonymum) šéfují té stanici pro primitivy a teď se to opět potvrdilo. A opravdu od tebe bylo velice naivní se jich znovu ptát na něco, co všichni příznivci seriálů z Premiéry už dávno vědí.
Ale každá mince má dvě strany a za to, že já se do smrti budu muset užírat, že už nikdy neuvidím v češtině kompletní Memol, natož byť jediný díl Prvních polibků, jiní (a že jich není málo) zas budou muset do smrti zůstat bez Candy, Pohádek bratří Grimmů a dalších klenotů z Premiéry. Alespoň nějaká spravedlnost! A všichni teď oficiálně vědí, že za to, že své poklady nehodlám uvolňovat pro veřejnost můžou poděkovat vedení Primy. Beztak té stanici celý národ leze do zadnice a všichni furt dokola čumí na ty jejich milionkrát protočené sračky a pak ještě mají tu drzost se o něco z tehdejší Premiéry obracet na mě.
Zlatí komunisté, ti nikdy dabingy neničili, to zavedli až polistopadoví cenzoři z dvousedmičkové chátry.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
Lukiz
Příspěvky: 3479
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Existuje k titulu XY český dabing?

Příspěvek od Lukiz »

Krikri píše: Zlatí komunisté, ti nikdy dabingy neničili, to zavedli až polistopadoví cenzoři z dvousedmičkové chátry.
A co pak asi říkali na své oblíbené dabingy děti 50. let:
Princezna žába / Žabka carevna, Malý Muk, Pohádka o rybáři a rybce,
Velká rodina, Zlatá antilopa, Zázračný prsten, Začarovaný chlapec
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje k titulu XY český dabing?

Příspěvek od Krikri »

Lukiz píše:
Krikri píše: Zlatí komunisté, ti nikdy dabingy neničili, to zavedli až polistopadoví cenzoři z dvousedmičkové chátry.
A co pak asi říkali na své oblíbené dabingy děti 50. let:
Princezna žába / Žabka carevna, Malý Muk, Pohádka o rybáři a rybce,
Velká rodina, Zlatá antilopa, Zázračný prsten, Začarovaný chlapec
Tyto filmy neznám, nicméně jak víš, že dabing, pokud byl zničen, nevzal za své až s klíčkařema a povinném přeorientováním se v TV tvorbě na západní velmoci? Navíc téměř všechno, co jsi uvedl je sovětská tvorba a je nesmysl si myslet, že dabingy těchto filmů někdo úmyslně zlikvidoval ještě před rokem 1989. A jestli se ty dabingy nedochovaly náhodným poztrácením nebo se pásy s nimi přetrhly či jinak znehodnotily je něco úplně jiného, než když svině z vedení Primy nechaly veškeré dabingy z Premiéry zničit svévolně a úmyslně.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
Lukiz
Příspěvky: 3479
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Existuje k titulu XY český dabing?

Příspěvek od Lukiz »

To prvním je naprosto jisté, protože žádné takové povinné přeorientování se nekonalo, jednalo se o dobrovolný zájem většiny společnosti.
Řada z nich další dabingy z roku 1984 takže je dost pravděpodobné, že ty dabingy z 50. let byly zlikvidovány buď předtím nebo v souvislosti s výrobou nového dabingu.
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“