Hlasy staničního rozhlasu na síti SŽDC

Vše ostatní v televizi, rádiu ...
Uživatelský avatar
chovanecm
Senior admin
Příspěvky: 586
Registrován: 10 srp 2008 09:40
Poznámka: Máš zkušenosti s SSH, MySQL, případně PHP? Chceš pomoci fóru dál fungovat? Napiš. Já již na fóru nepůsobím. Pouze v urgentních případech, děkuji za pochopení.

Hlasy staničního rozhlasu na síti SŽDC

Příspěvek od chovanecm »

Byť toto přímo nesouvisí s dabingem, myslím, že by si téma nádražního rozhlasu vzhledem ke své rozsáhlosti své místo také zasloužilo.

Na české železnici se u automatického hlášení vlakových spojů ve stanicích můžeme setkat s několika různými systémy, z nichž každý přichází se specifickým hlasem. Pro nahrání jedné jazykové verze prý bylo třeba do zvukové banky namluvit okolo 10 000 replik.

Mikrovox a jejich systém HIS (Hlasový informační systém)
Tomuto systému, který byl 15 let instalován například v Praze hlavním nádraží, a nyní ho můžeme nalézt na přibližně 30-ti železničních stanicích v Česku (počet se stále snižuje), propůjčili hlas Václav Knop (česky), Věra Pockley (anglicky) a Blanka Trčanová (německy).
Ukázka projevu Václava Knopa a další naleznete na oficiálním webu Mikrovoxu

Stránka Václava Knopa na Necyklopedii, a to zde


Moje hodnocení:
+ dobrá srozumitelnost
+ skvělá anglická verze hlášení (britská angličtina)
+ snaží se vecpat nějakou znělku stanice vztahující se k danému místu (Hradec Králové má znělku "Okolo Hradce" apod.)
+ je s ním sranda
- pomalejší projev, občas skutečně dlouho trvá, než se vypovídá (ale o to lepší je ta srozumitelnost)



CHAPS a jejich systém INISS
INISS je instalován ve stále větším počtu stanic v Česku i na Slovensku.
Kdo propůjčil hlas systému INISS, společnost na přání mluvčích nezveřejnila.
Ukázka projevu hlasu systému INISS

INISS je hojně používán také na Slovensku, kde českou "Andulu" nahradila jakási Milena z Brna.
"šílená paní Milena" - http://www.youtube.com/watch?v=GOc9qJVW ... re=related a rozhovor s ní na Radiu Expres

Andula má také svůj článek na české Necyklopedii

Moje hodnocení:
+ dobrá anglická verze hlášení (americká angličtina)
+ dobrá německá verze hlášení (až jsem si z toho německého hlasu musel sednout, jak na mě z toho repráku řval :-D)
+ poslední dobou dostaly některé stanice s INISSem vlastní znělku
+ poměrně rychlý a plynulý projev
- vzhledem k rychlejšímu projevu a akustickým vlastnostem ženského hlasu se na místech s ozvěnami hůře poslouchá. V průběhu výluky na pražském hlavním nádraží, kde vystřídala Václava Knopa, jí nebylo vůbec rozumět, což je ale i vinou použitého reprodukčního zařízení. I po ukončení výluky stačí, aby k nástupišti přijel City Elefant a opět není nic slyšet.



Starmon Choceň a jejich systém HaVIS
Tento systém má u nás poměrně menšinu, nachází se odhadem na 20-ti nádražích v Česku.
Jeho hlasem je údajně Alexandr Postler, bratr Simony Postlerové
Projev asi Alexandra Postlera (ještě jeden) a jeho cizojazyčné kolegyně. Ta anglická verze je skutečně šílená. Někdo se to pokusil přeložit slovo od slova a o výslovnosti ani nemluvím. Však uslyšíte. "Stejšn Česká Třebová".

Moje hodnocení:
+ dobrá prostorová šířitelnost zvoleného hlasu
- mezi některými slovy nejsou mezery, takže se stává, že vlak jede ze směru "Praha Holešovice, KolínPardubice hlavní nádraží"
- nepřirozená intonace
- naprosto šílená anglická verze hlášení (česká angličtina)


Neznámý systém, autor i mluvčí používaný ve slovenských stanicích Čadca a Žilina.
Říkám mu "funebrák" Projev funebráka. Prý se jedná o moderátora žilinského rádia a též hlásí v žilinské MHD. Podle mě je to Ján Filip, moderátor Rádia ZET - posuďte sami http://www.radiozet.sk/images/stories/a ... 0Filip.mp3

Moje hodnocení:
+ relativně dobrá srozumitelnost, ovšem některé repliky jsou nahrány nekvalitně
+ zajímavě pojatá anglická verze hlášení
- pomalejší monotónní projev.

Ve stanici Vrútky, kde původně hlásil tento hlas také, nejspíš zůstal původní software, ale hlas se změnil na ženský.


Jak si jednotlivé systémy v Česku vedou, můžete sledovat na neoficiální mapě
Naposledy upravil(a) chovanecm dne 08 črc 2009 21:59, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
-Q-
Příspěvky: 493
Registrován: 30 čer 2008 19:31

Re: Hlasy v nádražních rozhlasech

Příspěvek od -Q- »

tak tohle jsem tu opravdu nečekal, tož to mě pobavilo :D jinak super
nové dabingy vznikají, abychom pochopili krásu dabingů původních a vážili si jí
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Hlasy v nádražních rozhlasech

Příspěvek od HonzaXXII »

Vzhledem k tomu že mám rád vlaky a železnice bomba.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Uživatelský avatar
Kubaz
Příspěvky: 405
Registrován: 07 dub 2008 18:20
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasy v nádražních rozhlasech

Příspěvek od Kubaz »

Ukázka projevu Václava Knopa mě totálně dostala!!! :D :D :D
Dabing X Originál?...většinou jde jen o to, co vidíte dřív...
Uživatelský avatar
Budy
Příspěvky: 4092
Registrován: 18 kvě 2008 18:59

Re: Hlasy v nádražních rozhlasech

Příspěvek od Budy »

Myslím, že na nádraží také mluví Alexandr Hemala, ne?
18.05.2008 – 07.05.2015
Petr Novak
Příspěvky: 449
Registrován: 29 kvě 2008 18:02

Re: Hlasy v nádražních rozhlasech

Příspěvek od Petr Novak »

Alexander Hemala dělal konferenciéra na několika promo akcích ČD, ale to je - pokud vím - veškeré spojení které s železnicí má. Hlášení určitě nikdy nedělal.

Jinak kromě těch tří výše zmíněných hlášení vím ještě minimálně o dvou, obě pravděpodobně přímo z dílny ČD.
Jedno mužské hlášení bylo ve stanici Ústí nad Labem - západ a pravděpodobně i několika dalších vč. Jihlavy, ale ve většině už bylo nahrazeno jedním z těch tří výše zmíněných.
Zajímavé hlášení pak měli (možná stále mají, nevím, dlouho jsem v těch koncích nebyl) v Liberci. Zajímavé bylo tím, že žena která ho namlouvala, mluvila prakticky bez intonace, takže to znělo, jako by to mluvil nějaký robot :D
Je možné, že podobných hlášení je více.
Uživatelský avatar
chovanecm
Senior admin
Příspěvky: 586
Registrován: 10 srp 2008 09:40
Poznámka: Máš zkušenosti s SSH, MySQL, případně PHP? Chceš pomoci fóru dál fungovat? Napiš. Já již na fóru nepůsobím. Pouze v urgentních případech, děkuji za pochopení.

Re: Hlasy v nádražních rozhlasech

Příspěvek od chovanecm »

To co bylo v Ústí západ byl "ČD Speaker". Prakticky to byly HTML stránky, několik desítek mp3 a spousta m3u (playlistů) s různými kombinacemi hlášení, které se spouštěly z těch HTML stránek ve Winampu (přehrávač médií). Ale to nebyly komplexní systémy. Výše zmíněné jsou univerzální, tj. použitelné v každé stanici. Například u toho ČD Speaker byla mp3, kde bylo přímo namluveno "ve směru Praha-Holešovice, Ústí nad Labem hlavní nádraží, Děčín hlavní nádraží, ...".
Zatímco výše zmíněné mají pro každou stanici vlastní soubor, když to tak řeknu, a lepí to za sebe. ČD Speaker bylo jen takové usnadnění vždy pro konkrétní stanici (ale vytvářet manuálně ty kupy playlistů bych vážně nechtěl), při zavedení vlaku do nových destinací bylo třeba nahrát další část zvukové banky, což u HISu, INISSu, ... odpadá. Tam se namluví maximálně jméno nového vlaku (třeba "Pendolino") + pár informačních frází.

A Hemala na nádraží hlásil tak možná někomu v televizi :-)
Uživatelský avatar
chovanecm
Senior admin
Příspěvky: 586
Registrován: 10 srp 2008 09:40
Poznámka: Máš zkušenosti s SSH, MySQL, případně PHP? Chceš pomoci fóru dál fungovat? Napiš. Já již na fóru nepůsobím. Pouze v urgentních případech, děkuji za pochopení.

Re: Hlasy v nádražních rozhlasech

Příspěvek od chovanecm »

Jo a ten ČD Speaker byl nějaký řekl bych spíš původně fanouškovský projekt někoho přímo od ČD na úrovni železničních stanic snad někde kolem Třebíče. Ale na detaily si nevzpomenu.
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Hlasy v nádražních rozhlasech

Příspěvek od Lukiz »

Za Hemalu lidi považují Knopa z Mikrovoxu. Sám jsem byl obětí tohoto klamu ;)
Uživatelský avatar
chovanecm
Senior admin
Příspěvky: 586
Registrován: 10 srp 2008 09:40
Poznámka: Máš zkušenosti s SSH, MySQL, případně PHP? Chceš pomoci fóru dál fungovat? Napiš. Já již na fóru nepůsobím. Pouze v urgentních případech, děkuji za pochopení.

Re: Hlasy v nádražních rozhlasech

Příspěvek od chovanecm »

No já když někomu říkám "tady hlásí Knop", tak se nechytaj. Musím říct Jonáš z Hospody :-D
Odpovědět

Zpět na „Reklamy, spoty, trailery ...“