Ceny Františka Filipovského 2009

Novinky na Dabingfóru ...
Nobody
Příspěvky: 376
Registrován: 11 úno 2009 10:29

Re: Ceny Františka Filipovského 2009

Příspěvek od Nobody »

James55 píše:Tak nakonec to dopadlo docela dobře, aspoň že cenu nedostal pan Žáček :)
To už by byl trochu výsměch... :D
janecky
Příspěvky: 9
Registrován: 25 črc 2009 00:00

Re: Ceny Františka Filipovského 2009

Příspěvek od janecky »

Slavnostní udílení cen za dabing

V podvečer 19.září 2009 proběhlo v sále Občanské záložny v Přelouči již po patnácté slavnostní udílení cen v oblasti dabingu.

V hlavní kategorii,tj.cenu Františka Filipovského za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v dabingu si letos odnesla Tereza Bebarová za roli Laury (ztvárněné herečkou Mellisou George) ve filmu V odborné péči (překlad Pavel Medek,režie českého znění Janoš Vaculík,vyrobila Česká televize) a Vladimír Dlouhý za roli Johna Adamse (ztvárněného hercem Paulem Giamattim) ve filmu John Adams (překlad Daniela Margoliusová ,režie českého znění Jiří Kodeš,vyrobila FTV Prima).Na druhých místech se umístili Dagmar Čárová za roli Odette ve filmu Odette Toulemondeová a Oldřich Hajlich za roli Billy Elliota ve stejnojmenném filmu.Bronz si pak odnesla herečka Tatiana Wilhemová za roli Dharmy Montgomeryové ve filmu Dharma a Greg III a Martin Sobotka za roli Jokera ve filmu Temný rytíř. Obě ceny uděluje město Přelouč. Ceny vítězům předala poslankyně Alena Páralová a náměstek hejtmana Roman Línek.

Další cenou udělovanou městem Přelouč je zvláštní cena Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků různých žánrů včetně tvorby animované,dětské a TV seriálů.Tu předala starostka města paní Irena Burešová.Zvítězil českým divákům dobře známy seriál Zoufalé manželky IV,v překladu Markéty Šeré, režie českého znění Jiří Kodeš,pořad vyrobila FTV Prima. Na druhém místě pak skončil pořad V odborné péči,v překladu Pavla Medka.

Cenu za celoživotní mistrovství v dabingu udělilo Prezídium Herecké asociace paní Aťce Janouškové,Evě Jirouškové,Jiřímu Duškovi a Jiřímu Brožovi a za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu byla udělena cena FITESu paní Věře Barešové,překladatelce a režisérce.

Dále byly uděleny - cena FITESu a Media Master za mimořádné dabingové zpracování hodnotného audiovizuální díla,kde zvítězil film John Adams,režie českého znění Vladimíra Wildová, cena Jednoty tlumočníků a překladatelů za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy dabovaného audiovizuálního díla – vítěz – film Billy Elliot ,překlad Vladimír Fuksa a konečně cena a Sennheiser a Asociace pracovníků se zvukem za nejlepší zvuk dabovaného audiovizuálního díla – vítěz film Mostrum – překlad Martin Gust,zvuk David Pavlíček.

Celou akci pořádá město Přelouč,herecká asociace a FITES, s podporou Ministerstva kultury a Pardubického kraje.

Večerem provázel a moderátorské úlohy se ujal herec Michal Pavlata.

Záznam slavnostního večera bude vysílán Českou televizí dne 26.9.2009 na programu ČT2.
Nobody
Příspěvky: 376
Registrován: 11 úno 2009 10:29

Re: Ceny Františka Filipovského 2009

Příspěvek od Nobody »

Předchozí příspěvek vzal Pepa z internetových stránek města Přelouče. Aspoň, že tak. Přelouč, Herecká asociace a Fites jsou vyhlašovatelé cen FF za dabing. Přelouč aspoň zveřejnila nominace a výsledky. Ostatní dva subjekty vůbec nic, ani nominace, ani výsledky. Po velice složitém hledání a klikání na stránkách Fitesu (až v elektronické podobě časopisu Synchron) se dají objevit pouze nominace. Ty už ovšem odpovídají výsledkům. Na prvních místech jsou psaní vítězové a u herců souhlasí i pořadí na dalších místech. To je fakt nádhera. :( Čekal bych, že výsledky mají být tajné. U dabingové sekce Fitesu nejsou ani letošní nominace, natož výsledky. Zamrzli někde u loňského roku. Informace se nedostanou ani k lidem z oboru, o fanoušcích nemluvě. Celkové pojetí těchto cen? Ostuda!!!!
Uživatelský avatar
James55
Senior admin
Příspěvky: 3071
Registrován: 22 bře 2008 12:22

Re: Ceny Františka Filipovského 2009

Příspěvek od James55 »

Reportáž z předávání cen je zde >> http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... este-zije/
Uživatelský avatar
ReDabér
Globální moderátor
Příspěvky: 5664
Registrován: 25 bře 2008 16:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny Františka Filipovského 2009

Příspěvek od ReDabér »

Musím říct, že se mi předávání moc nelíbilo. Přišlo mi jako by bylo jen tak mimochodem. M. Pavlata mi přišel až moc sarkastický a protivný. Předání ceny V. Dlouhému slovy "tak ses po tolika nominacích konečně dočkal" nebylo moc obřadní. Také mě zklamala T. Bebarová, která nedokázala o své roli říct několik smysluplných vět. A když jsem se těšil, že při závěrečné promluvě dritelky ceny za celoživotní mistrovství v dabingu-Evy Jirouškové-budu moct spojit zajímavý hlas s tváří, vypadlo z ní pouze něco jako: "před mikrogonem ano, ale tady ne." No coment. Prostě jak říkám, všechno jakoby mimochodem.
Uživatelský avatar
Markus
Senior admin
Příspěvky: 3325
Registrován: 22 bře 2008 17:04
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny Františka Filipovského 2009

Příspěvek od Markus »

Budu se samozřejmě pohybovat na půdě spekulací, ale někdy mi z těch všech rozhovorů připadá, že někteří dabéři (no i spousta tvůrců) nemají toto povolání zrovna moc v úctě. Většina z nich stejně dává přednost originálu a dabing berou stylem "Nájem se sám nezaplatí...". Pak to právě dopadá tak, že nejsou schopní o své roli ani promluvit. Například z té reportáže o dabingu pixarovky Vzhůru do oblak jsem hrozně nabyl dojmu, že se každý z těch zúčastněných div neomlouvá za to, že si to dovolili nadabovat a hned dodávají, že když je to pro ty děti... :| (Možná si to jen sugeruju, nevím) Plus mě dojala Kateřina Lojdová u dabingu nového Star Treku. Nejdřív jí došlo, že už tu Jennifer Morrison asi někde dabovala a na to hned prohlásila, že to bude asi v nějakém jiném Star Treku. :D Jako po těch týdnech ve studiu si nepamatovat Cameronovou z Dr. House, to mi přijde opravdu zvláštní. Vím, že toho dabují kvantum, ale IMHO je rozdíl mezi dabingem tří vedlejšek v jednom béčku a mezi hlavní postavou ve světoznámém seriálu, kterou dabuje už bůh ví kolik sérií...

Ale já jsem holt asi hrozně naivní. Považuji dabing za umění jako kterékoliv jiné, ale mám prostě pocit, že dabéři i tvůrci se pomalu začínají infikovat těmi na internetu rozšířenými nesmysly, že dabing je prznění originálu a kažení uměleckého zážitku. (No někdy je, o tom žádná, ale mluvím čistě obecně ;) ) Co na tom, že dabingu dává přednost většina českého národa, když se to nelíbí pár fajnšmekrům, že...

P.S. Samozřejmě čest výjimkám, které dabing za umění považují, velké role si pamatují a na názoru diváků jim záleží... 8-)
Obrázek
Uživatelský avatar
Joe Black
Příspěvky: 5042
Registrován: 03 čer 2008 21:09
Bydliště: Budovatelů 561, Chrást u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny Františka Filipovského 2009

Příspěvek od Joe Black »

Video hezké. Draky se nám krásně oblékla, no co víc si přát. ;-) :-D
janecky
Příspěvky: 9
Registrován: 25 črc 2009 00:00

Re: Ceny Františka Filipovského 2009

Příspěvek od janecky »

Markus píše:Budu se samozřejmě pohybovat na půdě spekulací, ale někdy mi z těch všech rozhovorů připadá, že někteří dabéři (no i spousta tvůrců) nemají toto povolání zrovna moc v úctě. Většina z nich stejně dává přednost originálu a dabing berou stylem "Nájem se sám nezaplatí...". Pak to právě dopadá tak, že nejsou schopní o své roli ani promluvit. Například z té reportáže o dabingu pixarovky Vzhůru do oblak jsem hrozně nabyl dojmu, že se každý z těch zúčastněných div neomlouvá za to, že si to dovolili nadabovat a hned dodávají, že když je to pro ty děti... :| (Možná si to jen sugeruju, nevím) Plus mě dojala Kateřina Lojdová u dabingu nového Star Treku. Nejdřív jí došlo, že už tu Jennifer Morrison asi někde dabovala a na to hned prohlásila, že to bude asi v nějakém jiném Star Treku. :D Jako po těch týdnech ve studiu si nepamatovat Cameronovou z Dr. House, to mi přijde opravdu zvláštní. Vím, že toho dabují kvantum, ale IMHO je rozdíl mezi dabingem tří vedlejšek v jednom béčku a mezi hlavní postavou ve světoznámém seriálu, kterou dabuje už bůh ví kolik sérií...

Ale já jsem holt asi hrozně naivní. Považuji dabing za umění jako kterékoliv jiné, ale mám prostě pocit, že dabéři i tvůrci se pomalu začínají infikovat těmi na internetu rozšířenými nesmysly, že dabing je prznění originálu a kažení uměleckého zážitku. (No někdy je, o tom žádná, ale mluvím čistě obecně ;) ) Co na tom, že dabingu dává přednost většina českého národa, když se to nelíbí pár fajnšmekrům, že...

P.S. Samozřejmě čest výjimkám, které dabing za umění považují, velké role si pamatují a na názoru diváků jim záleží... 8-)
Chtěl bych dovysvětlit pár věcí. Není to tak, že by si dabéři té práce nevážili. Jsou samozřejmě vyjímky, které mluví o složenkách, ale pro většinu je to práce, která by se nedala dělat, kdyby ji neměli rádi. To, že vyhlašování v Přelouči je dlouholetý průšvih (divné nominace, divné výsledky a úplně nejhorší je ten samotný obřad) je pravda, ale koneckonců je to jediná akce, na které se někdo snaží aspoň trochu zviditelnit a zhodnotit dabing. Vím o čem mluvím, sám jsem měl několik nominací a také pár výher, takže to není pouze spekulace. A pokud jde třeba o Kačku Lojdovou, tak to je jedna z nejlepších a nejpříjemnějších hereček , se kterými jsem dělal. A to že ona (nebo třeba Terezka Bebarová - mimochodem talent ať jde o dabing, herectví nebo zpěv) nedokáže přesně promluvit o té konkrétní roli je způsobené tím, že od té doby, co se ten film vyráběl uteklo většinou víc než rok a když si spočítáte, že třeba zrovna tyhle dvě holky dokážou namluvit několik hlavních rolí denně (protože takovýhle dabérky si na pět vět nikdo nevezme - to by byla škoda), tak se nemůžeme divit, že si tu konkrétní postavu už si nepamatuje. Navíc se velmi často stává, že je jeden a ten samý film nadabováván už třeba po čtvrté, a není vyjímkou , že v minulé verzi namlouvala herečka třeba kamarádku té ženské, kterou namlouvá teď. Někdy je to opravdu těžké, ale není to tím, že by na to dabéři kašlali, ale opravdu si nejde každou roli zapamatovat.
Uživatelský avatar
Markus
Senior admin
Příspěvky: 3325
Registrován: 22 bře 2008 17:04
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny Františka Filipovského 2009

Příspěvek od Markus »

Díky za reakci. :) No asi máte pravdu, že jsem to s tou "většinou" přehnal, plus zapomenout může každý. Ono když zde na fóru píši příspěvky, tak podle toho, jaké mám rozpoložení, u mě převládá buď racionální pohled a nebo pohled čistě fanouškovský. Když mám zrovna racionální náladu, tak se snažím vše brát reálně a chápat, že studia, tudíž tvůrci dabingu dostávají čím dál menší rozpočet od distributorů, plus že jsou omezení i tím, který dabér zrovna má čas či ne. Ale když mám zrovna tu "fanouškovskou náladu", tak mě na racionální argumenty moc neužije a v tu chvíli mě mnohem víc štve, že mého oblíbeného třicetiletého herce s vizáží kluka dabuje Zbyšek Horák, že v mém oblíbeném seriálu nedodržují v překladu terminologii a vůbec překlad stojí za starou bačkoru či v mém oblíbeném filmu nedodrží dabéra hlavní postavy, i když je to pokračování z minula. A v tu chvíli bych nejraději obvinil každého a na nějaké argumenty nemám náladu. ;) Čímž se dostávám oklikou k tomu, že většina studií ani nemá snahu argumentovat a nemíní nám ani odpovídat. Což mě také moc mrzí, protože my nejsme žádní diktátoři, jen se snažíme o to, aby měli tvůrci dabingu nějakou tu zpětnou vazbu a tím pádem věděli, co tak fandům vadí a co se dá do budoucna zlepšit.

Kateřina Lojdová mi jinak přišla velice milá, jako asi všechny dabérky u nového Star Treku, jen mě tahle věc s Dr. Housem přišla zvláštní, protože přeci jen, seriál je hooodně dlouhý a Cameronová velká role. Ale ok, třeba měla holt okno... :)
Obrázek
DAN K.
Příspěvky: 1680
Registrován: 26 bře 2008 20:01
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny Františka Filipovského 2009

Příspěvek od DAN K. »

no jakozto divak, ktery byl v sale na takovych dobrych 7, 8 poslednich predavanich musim prohlasit ze tohle bylo jednoznacne celkove nejlepsi, respektive nejzabavnejsi , melo to nejlepsiho moderatora, kterej sand jako prvni byl vic zabavnej nez trapnej a nekladl stupidni dotazy jako ti predesli. Na druhou stranu mi to prislo hrozne neuctivi vuci nominovanym co nevyhrali, nikdo se jich na nic nezeptal, nikdo je nepredstavil, ani nepustili ukazku z jejich dabingu, jen moderator tychle zadrmolil jmeno (zde je potreba uvazit i ten fakt ze ti lide museli do prelouce prijet, to neni jkao kdyz se ceny udeluji v praze a nominnovani dojedou za 10 minut metrem do lucerny). mozna to mohlo nekoho prudit, kdyz drive sedeli celou dobu na podiu, ale apson je clovek videl a bylo vyjadreni urcity pocty. Na tech lidech bylo evidenten videt jak rychel odesli z rautu, ze byli zklamani. Co bylo blby vuci ocenenenym bylo, ze nekteri jako david pavlicek vuebc nedostali moznost neco rict, respektive podekovat, i kdyz evidentne neco rict chteli. A co bylo uplne nejblbejsi a je to tam blby pokazdy - hudebni cisla, bylo jich tam hrozne moc, jejich kvalita byla spis mizerna, mnohem vic nez nesouvisejici pisnicky bych treba ocenil tu videoreportaz z dabingu deti. Jenze ta trvala asi minutu, mohla byt apson pet. On je asi i problem v tom, ze kdyz to pripravujou lidi co o dabingu nic nevi, jako pavliva filipovska a scenaristi vecera, tak asi ani nevi na co se zeptat, co ukazat......Problem tohodle zaznamu je, ze byl brutalne sestrihanej, podle mych hodinek to predavani trvalo necelou hodinu a pul. Ale hodnotim kladne ze snad poprve se tento porad tykal jen dabingu a nebylo tam dvacetiminutove video o tom co se vyrabi v prelouci jako drive:))))....v kazdym pripade me to dotlacilo k presvedceni ze z tohodle nikdy nic dobryho nebude, proto bych rad zrealizoval ty konkurencni ceny.
Odpovědět

Zpět na „Novinky“