Návrhy nových pravidel

Vždyť to znáte. Vždycky je co vylepšovat a pokud vás něco napadne, případně chcete-li se nějak aktivně zapojit, budeme jenom rádi.

Návrhy nových pravidel

Příspěvekod James55 » 21 srp 2015 17:26

Jelikož se v poslední době množí stížnosti, dotazy a připomínky k současným pravidlům na Dabingforu, vytváříme tento topic, kde každý může napsat svoje náměty na nová pravidla nebo změny, upřesnění či zrušení těch současných. Ty, na kterých se shodne většina diskutujících budou po domluvě s moderátory zahrnuta do nynějších pravidel. Takže pokud máte nějaké nápady, sem s nimi. ;)
Uživatelský avatar
James55
Senior admin
 
Příspěvky: 3170
Registrován: 22 bře 2008 12:22

Re: Návrhy nových pravidel

Příspěvekod filip » 21 srp 2015 18:18

Mě se tu nelíbí jedna věc.
Když třeba u dokumentu zazní titulky v takovéto formě:

Na českém znění spolupracovali: Michal Gulyáš, Jana Hermachová, Adéla Kubačáková, Petra Hanžlíková - Tišnovská, Jakub Saic, Irena Novotná, Renáta Jarošová, Ivana Haladová, Daniel Macho, Radim Štětina, Miloš Kostner, Pavel Fuchs, Martina Weberová

Proč by uživatel nemohl přiřadit funkce, když jsou jasné.

V českém znění: Michal Gulyáš, Jana Hermachová, Adéla Kubačáková, Petra Hanžlíková - Tišnovská, Jakub Saic

Irena Novotná je překladatelka, takže asi zvuk nedělala.
Renata Jarošová už léta dělá na ČT dramaturgii.
Daniel Macho je vedoucí dramaturg u dokumentárních projektů také delší dobu.
Radim Štětina je zvukař, takže asi dokument nepřekládal.
Miloš Kostner je vedoucí výroby.
Pavel Fuchs - jeho funkce je zjevná už z hrané tvorby.
A Martina Weberová režíruje i dokumenty pro HBO, takže je zcela logicky režisérka.
A zbyla nám paní Ivana Haladová. Kdo to asi je? Stačí použít google a hned víme: Ivana Haladová - Katedra ekológie a environmentalistiky - tudíž měla na starosti odborné poradenství.
Tak a proč to uživatel nemůže napsat i s rozdělenými profesemi? Sám mi jednou říkal, že by to napsal, ale že pak nebude poslouchat, že odhadnul funkce. Jenže odhadnuty nejsou, je zcela zjevné, kdo co dělá.

Nebuďme tak přísní. Vždyť o tolik nejde. Nemůžeme používat doslovné přepisy titulků, protože:
1) Na HBO, na Primě atd se běžně stává, že nejsou uvedeni všichni dabéři. Ani u kinodabingů se všichni neuvádějí, mnohy se dabéři mění přímo během natáčení, neuvádějí se sboristé, atd.
2) V titulkách není mnoho věcí řečeno. Např.: VSI své dabingy vyrábí v DW Agentuře a studiu AVF, v dabingu to nezazní, ale je zcela jasné, že tomu tak je, proto neváhejme a doplňujme to takto rovnou do profilů filmů.
3) Někdy nezazní ani rok. U nových filmů není problém to odhadnout. U TSPJ je to tak, že ty lepší filmy, co běželi v kinech se dabují souběžně s promítáním filmů v kině, někdy i před jeho premiérou. Nejspornější je to samozřejmě tak do března, poté už není problém.
U starších filmů bych se pokusil zjistit, kdy byla vydána VHS a podle toho doplnil rok výroby dabingu. Lepší mít nějaký rok s tolerancí +-rok než tam nemít žádný rok.

Neberte to jako poučování od někoho, kdo udělal mnoho chyb. Ale jako nápad, se kterým doufám, budeme snad všichni souhlasit.
TOP HERCI: Filip Švarc, Ladislav Cigánek, René Slováčková, Anna Suchánková
TOP STUDIA: LS Productions, Studio Virtual, ČT, Petrásek, Barrandov
Uživatelský avatar
filip
Moderátor
 
Příspěvky: 6495
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Návrhy nových pravidel

Příspěvekod Hracka74 » 21 srp 2015 19:19

mělo by se psát přesně to co je řečeno v titulkách a né to co chceš ty:
odhadovat spekulovat předpokládat a domýšlet
-fanynka Stanislava Fišera číslo 1.
Uživatelský avatar
Hracka74
 
Příspěvky: 297
Registrován: 20 dub 2010 17:10

Re: Návrhy nových pravidel

Příspěvekod Lukiz » 21 srp 2015 19:22

Tak už jen přiřazení rolí postavám je často velký odhad, a běžně se tu provozuje. Zas tak velkou vědu bych z toho nedělal. Pokud je to potřeba rozlišovat, tak poznačit funkci na př. hvězdičkou a dolu dát poznámkou, že to je odhad.
Lukiz
 
Příspěvky: 3502
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Návrhy nových pravidel

Příspěvekod filip » 21 srp 2015 19:29

Hracka74: Kdyby mělo být všude, to co zazní přesně v titulcích, tak třeba v DVD od Barrandova nemáme nic, protože tam titulky nejsou. Měli bychom se snažit dát sem něco více než titulky.
U funkcí to odhady nejsou, oni ty funkce dělají a pokud se to někomu nelíbí, můžete si kdokoliv zajít třeba do ČT a tam se podívat do databáze, že tomu tak je. A roky je třeba psát. Už jsem to někde psal. Lepší napsat 1996 s tolerancí +- rok než jen napsat 199x, což znamená, že to mohlo být vlastně kdykoliv v letech 1990-1999.
TOP HERCI: Filip Švarc, Ladislav Cigánek, René Slováčková, Anna Suchánková
TOP STUDIA: LS Productions, Studio Virtual, ČT, Petrásek, Barrandov
Uživatelský avatar
filip
Moderátor
 
Příspěvky: 6495
Registrován: 29 lis 2011 06:48

Re: Návrhy nových pravidel

Příspěvekod Sen » 21 srp 2015 21:05

Tohle je jedna z mnoha konkrétních variant obecné otázky,, zda zde máme historii pouze zachycovat nebo i různě vylepšovat. Já sice v žádném případě nepatřím k doslovným přepisovačům titulků, ale v tomto případě se přikláním k první možnosti. Jakýkoli odhad nepocházející z titulků by měl být v úvodním příspěvku vlákna nějakým způsobem označen, např. již zmíněnou *.
Sen
Globální moderátor
 
Příspěvky: 7829
Registrován: 27 črc 2008 08:19

Re: Návrhy nových pravidel

Příspěvekod Stanley Roe » 21 srp 2015 21:06

Hracka74 píše:mělo by se psát přesně to co je řečeno v titulkách a né to co chceš ty:
odhadovat spekulovat předpokládat a domýšlet


Pak by ses měla ozývat u témat jednoho zdejšího moderátora, který nejenomže upravuje pořadí řečených dabérů podle databáze IMDB, ale i neuvádí všechny řečené tvůrce českého znění. Tato jeho celá iniciativa vede akorát k znepřehlednění, jelikož je tím ztížená zpětná kontrola toho, jestli bylo uvedeno v tématu vše, co tedy v čtených titulcích zaznělo. A to si buďte jistí, že jsem v jeho založených tématech našel spousty chybějících údajů. A to nemluvím jen o tom, že záměrně vynechával Dramaturgii či Asistenty režie hlavně u dabingů ČT, a na toto stále nebyl schopen rozumně odpovědět, tady se připojuji k filipovi a jeho názoru, že to taky nechápu.
Ad 2) K filipovi se taky připojím se souhlasem, proč by nemohlo dojít k upřesněním nad rámec. Nejenom toto fórum už poskytuje spousty informací k tvůrcům českého znění, tak proč by se to nemohlo odvodit. Tady opět musím připomenout, kdysi sem tu u dabingu Bontonfilms rozepsal profese těchto tvůrců a byť můžu souhlasit, že tento moderátor si toho povšimnul.. já to přiznal a on to upravil podle znění .. no dobrá .. ale zase sem našel již starší téma, kde u dabingu Bontonu tento moderátor tyto tvůrce odděleně zpřesnil .. asi v tom má trochu zmatek. Tím jsem chtěl upozornit hlavně na to, že ani sami moderátoři v tom nemají jasno.
Ad 3) S těmi roky bych to klidně nechal na tvůrci tématu, pokud si z dostupných informací tento rok přibližně odvodí .. nic přeci nebrání tento rok uvést v nějakém nedokonavém tvaru typu uvozovky nebo otazník za rokem..

Jenže filipe, stejně čekám, že se to tu odpíská. Ty v prohlášení Jamese vidíš nějaký konkrétní údaj o tom, kdy bude návrh pravidla považován za natolik důležitý, aby se jím vedení vůbec zajímalo? Většina diskutujících je co ,.. pár lidí se tu vyjádří a stejně se řekne, že to nebylo tolik lidí, aby se tím vůbec zabývali. A to nehledě k tomu, že jsi tu možná ten nejvíce aktivní v zakládání nových témat. Tak by si tě měli sakra považovat. Ale tady to nehrozí. Nebo, aby tě měli z krku, prohlásí, že toto pravidlo bude dobrovolné .. čili tu stejně ničeho nedosáhneš. Nebo se tu vyjádří někdo jako "Hracka74", jejíž úzkoprsé vyjádření není dozajista založeno na zhodnocení všech proměnných.
Uživatelský avatar
Stanley Roe
 
Příspěvky: 992
Registrován: 25 zář 2011 10:09
Bydliště: Štatl

Re: Návrhy nových pravidel

Příspěvekod videofil » 22 srp 2015 17:26

Já během zítřka nad tím popřemýšlím a během příštího týdne to tady napíšu. Ale jednu věc navrhuji už teď. Abychom se přestali řídit podle IMDB a nebo, aby to bylo aspoň nějak volnější.
videofil
 
Příspěvky: 1968
Registrován: 05 srp 2010 08:09
Bydliště: Ostrava-Přívoz

Re: Návrhy nových pravidel

Příspěvekod takezo » 22 srp 2015 19:35

Videofil: Kdybych se měl přestat řídit podle IMDB, tak tu nemáte u žádnýho seriálu doplněný vedlejší role, takže tě v tomhle vůbec nechápu...
Neznámí dabéři - Prosím o pomoc s identifikací
Obrázek
Top: Jiří Schwarz,Filip Švarc,Saša Rašilov,Aleš Procházka,Filip Blažek,Vojtěch Rohlíček
Uživatelský avatar
takezo
Moderátor
 
Příspěvky: 3098
Registrován: 08 kvě 2011 12:30
Bydliště: Bílina

Re: Návrhy nových pravidel

Příspěvekod videofil » 23 srp 2015 09:34

Tak co se mi nelíbí ze všeho nejvíc, je pravidlo, že se musíme řídit podle IMDB. Toto pravidlo bych buď úplně zrušil ( čímž netvrdím, že s IMDB nemáme čerpat informace ) anebo bych aspoň nebazíroval na úplně všem, co a jak je na IMDB uvedeno. Protože to v podstatě ovlivňuje spoustu věcí tady na DF. Jako např.

1. Udílení titulu IN MEMORIAM:
Jsem rád, že takto mohou být konečně oceněni všichni dabéři, kteří se dostanou do TOP 3. Ten, kdo tento nápad prosadil, tomu patří velký dík. Ale co se mi nelíbí, že je stanoven počet aspoň pěti titulů, aby zemřelý dabér toto oceněn získal. V některých případech to totiž může být sporné. Jako např.:

Petr Haničinec - Peter Falk (Columbo)

Jednotlivé epizody jsou zde uvedeny jako filmy ( protože se to tak asi uvádí na IMDB ), ale svým způsobem se také jedná o seriál nebo seriálový cyklus. V takovém případě by se jednalo pouze o jeden počin, ne o víc!!! Takže v tomto smyslu by Petr Haničinec být IN MEMORIAM neměl. Já mu to ovšem samozřejmě přeji. Spornou otázkou je, jak se kdo na to dívá.

Tím chci jen říct, že to opravdu může u jakýchkoliv profilů být sporné, protože se vždy bude vycházet z IMDB. Proto bych od konkrétního počtu titulů ustoupil. Někdy si divák spojí herce s určitým dabérem, i když ho daboval méněkrát. Jako např. Jan Pohan - Brian Keith.

K tomu bych ještě rád navrhl, zda by IN MEMORIAM nemohli být ocenění i zemřelí dabéři, kteří se sice v TOP 3 nevyskytují, ale v minulosti v žebříčku byli.

2. Vytváření profilů herců/hereček:
Někteří uživatelé si myslí, že by herci na DF měli být pojmenováni podle toho, jak je to momentálně na IMDB. To je podle mě hloupost. Na IMDB se to totiž každou chvíli střídá. A neustále něco přejmenovávat, to je přece zbytečná práce.

Já bych spíše navrhoval, aby každý, kdo vytváří nějaký profil, použil jméno, pod kterým toho daného herce/herečku zná nebo jméno, pod kterým se dotyčný na IMDB vyskytuje nejčastěji. U filmů a seriálů bych je uváděl klidně pod jménem, které zazní v titulcích, ale k tagu herec bych dal rovnátko a napsal variantu jména nacházející se na DF, aby k herci vedl odkaz.

3. Vytváření profilů filmů/seriálů/dokumentů:
a) Někteří uživatelé bazírují na doslovném doplnění. Já si myslím, že je důležitější, že ta informace se hlavně doplní, a ne jestli to bude uvedeno v pořadí překlad, zvuk, produkce nebo produkce, překlad, zvuk. To pořadí bych opravdu ponechal na každém uživateli, jak se mu to lépe píše.
b) Opět se mi nelíbí řídit se IMDB. Někdy jsou dvoudílné filmy uvedeny mezi filmy, jindy mezi minisériemi. Taktéž u seriálů. Je to třeba seriál, ale podle IMDB je to minisérie, tak to bude minisérie. Tady podle mě hrozí něco podobného, jako u těch jmen herců na IMDB. Co když se budou na IMDB ty kategorie čas od času měnit. To budeme s těmi profily hrát hru ŠKATULATA, HÝBEJTE SE? Já bych spíš navrhoval, jako kdysi, abychom se mezi sebou domluvili, kdy to bude film, kdy seriál, kdy minisérie, kolik dílů minimálně musí seriál mít, aby byl na DF uveden mezi seriály atd.
c) Chtěl bych se přimluvit, aby se kategorie DOKUMENTY rozdělila na DOKUMENTY – FILMY a DOKUMENTY – SERIÁLY, kvůli větší přehlednosti.

4. Koncovka –ová:
Někdo říká, že by se psát měla, pokud v dabingu zazní ( to ovšem může znamenat, že někde bude a někde ne ), a někdo tvrdí, že to je na dobrovolnosti. Já bych navrhoval jednu z těchto možností:
a) Aby se koncovka –ová psala všude, i když to třeba v dabingu nezazní ( ovšem v takovém případě bych tak postupoval i u jmen hereček, protože by bylo divné, kdyby reálné herečky koncovku neměly a jejich fiktivní postavy ano )
b) Aby se koncovka –ová nepsala vůbec ( na IMDB se také neuvádí a u profilů hereček také ne, tak proč u fiktivních postav ano)
c) Aby to bylo na dobrovolnosti, jak někteří tvrdí ( což se mě osobně zamlouvá nejvíc )

5. Ankety:
Tam se mi akorát nelíbí jedna věc. Že se někdy do žebříčku dostane dabér, který získá jen jeden bod. A hlavně se mi to nelíbí v případě, kdy dabér, který obsadí lepší příčku, těch bodů získá mnohonásobně více. Jako fiktivní příklad uvedu, že dabér ABC skončí na prvním místě s 8 body a hned za ním na druhém místě dabér XYZ jen s jedním bodem. Tam bych navrhoval určit minimální počet bodů, kdy by se dabér do TOP 3 mohl dostat.

6. Uvádění sérií a zadavatelů v profilech herců/hereček:
Pokud k danému titulu existuje více dabingů ( např. VHS, DVD, Prima...) tak se to samozřejmě uvádět musí, ale pokud k danému titulu existuje jen jeden dabing, tak bych to neuváděl. To stejné platí, pokud nějaký zahraniční herec/herečka bude hrát ve více sériích nějakého seriálu, tak bych u patřičných dabérů číslo série napsal, ale pokud nějaký herec/herečka se objeví např. jen v jedné epizodě nebo sérii a dabér je stejný, tak je podle mě zbytečné číslo série uvádět.

To je zatím tak asi všechno, co jsem chtěl říct.
videofil
 
Příspěvky: 1968
Registrován: 05 srp 2010 08:09
Bydliště: Ostrava-Přívoz

Další

Zpět na Náměty a připomínky k fóru

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníkůEdna.cz - seriály a titulky
Filmtoro - filmy online

SerialZone.cz - seriály