O technologii dabingu v seriálu "Most!"

Odpovědět
example
Příspěvky: 3
Registrován: 01 led 2019 21:24

O technologii dabingu v seriálu "Most!"

Příspěvek od example »

Dobrý den

koukám na Most a jsem unešená perfektně zvukově srovnaným prostředím/barvou/dozvukem dabingu Eriky Stárkové Janem Cinou. To není "klasický" studiový dabing, ten zvuk je opravdu živý, mění barvu podle pohybu, obsahuje spoustu zvkových detailů...

Zvukaři (čerpám z titulků) Michal Čech a Matěj Matuška odvedli úžasnou práci hodnou ceny Františka Filipovského za zvuk dabovaného AV díla.

Není někde nějaký článek / video / ... , kde by pánové popsali, jak se to dělalo? Jsou všechny ty scény plně postsynchronované nebo jsou vystříhané původní jednotlivé věty nebo Erika na place jenom němě otevírala pusu? Jak tak precizně srovnali barvy zvuku? Už jsou na to snad nějaké pluginy s umělou inteligencí?

Jsem tím úplně unešená. Pokud znáte detaily, sem s nimi!
Uživatelský avatar
ReDabér
Globální moderátor
Příspěvky: 5664
Registrován: 25 bře 2008 16:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: O technologii dabingu v seriálu "Most!"

Příspěvek od ReDabér »

Podobně perfektně byl naaranžován dabing Kataríny Šafaříkové v První republice. Také by mě zajímalo, jak toho tvůrci dosáhli.
example
Příspěvky: 3
Registrován: 01 led 2019 21:24

Re: O technologii dabingu v seriálu "Most!"

Příspěvek od example »

Napadla mě jedna teorie - že se to nepostsynchronovalo ve studiu, ale že Cina postsynchronoval hned na místě s čerstvě natočeným obrázkem na tabletu v ruce, přitom ještě předtím tu scénu pozoroval. A mikrofonista dostal uloženo držet ten mikrofon ve stejném úhlu, v jakém snímal i původní scénu. Ruchy obou pozadí se smíchají/překryjí.
Ale to samozřejmě vařím z vody... a asi to není zrovna nejlevnější způsob.
Uživatelský avatar
Michaela2
Admin
Příspěvky: 6884
Registrován: 17 srp 2011 02:29
Bydliště: Praha

Re: O technologii dabingu v seriálu "Most!"

Příspěvek od Michaela2 »

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... FY1uF1WBH4

Od 16. minuty o dabingu, sice se tam nic moc nedozvíte, ale z rozhovoru je jasné, že se dabovalo ve studiu, nikoliv na place.
Uživatelský avatar
Pan X
Příspěvky: 2581
Registrován: 16 čer 2011 08:24
Kontaktovat uživatele:

Re: O technologii dabingu v seriálu "Most!"

Příspěvek od Pan X »

Rád bych opět oživil toto téma. Pořád mě fascinuje, jak docílili tak přirozeného namluvení. Že se mi, až nechce věřit, že je to dodatečný postsynchron. Opravdu by mě to zajímalo, jak se to tak úžasně podařilo.
DAN K.
Příspěvky: 1680
Registrován: 26 bře 2008 20:01
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: O technologii dabingu v seriálu "Most!"

Příspěvek od DAN K. »

on dělá hrozně moc mikrofon. V podstatě základem těchto věcí je točit to ideálně na stejný mikrofon (nebo nějaký co nejpodobnější), jaký se používal na place, ono to pak zní i ze studia podobně. taky záleží na tom, kam ho výškově umístíte, jak ho nasměrujete, jak daleko je od něj herec atd...
adicek8
Příspěvky: 13
Registrován: 20 kvě 2022 01:02

Re: O technologii dabingu v seriálu "Most!"

Příspěvek od adicek8 »

Přesně tak, záleží na typu mikrofonu, na vzdálenosti od pusy (když je dál, je mnohem větší šance na natočení živějšího zvuku), i na jeho výškovém umístění, na případném použití vzdálenějšího, prostorového mikrofonu a s tím související akustikou studia, ve kterém se to točí. Další věc je, že na zvukovou postprodukci a mix filmového zvuku je mnoho-mnohonásobně víc času (a finančních prostředků) než na běžný dabing. Takovéto "předabování" musejí zvukaři zvukově zpracovat vlastně úplně stejně, jako jakékoli běžné postsynchrony - zkrátka ten zvuk zapasovat do filmu, aby to bylo co nejméně poznat - čili to pro není nic zas až tak neobvyklého, nicméně, musejí to prostě umět, přičemž každý to dělá většinou malinko jinak :-)
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“