Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

cenda
Příspěvky: 740
Registrován: 04 čer 2011 13:30
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Příspěvek od cenda »

Tohle je myslím názor, kterej se opakuje s každou generací, akorát přibývá těch nenahraditelných. Stejně jako by někdo mohl v roce 1964 namítat, že ti dnešní herci nestojí za moc a kde jsou časy pana Pištěka s paní Nedošínskou, tak stejně může namítat někdo to samé i v roce 2064, že ti "dnešní" herci nestojí za nic a kde jsou časy pánů Schullera či Lněničky.
"Vy byste beze mě v tomhle státě ani hubu neotevřel"
PavelBartos
Příspěvky: 142
Registrován: 20 dub 2012 01:08

Re: Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Příspěvek od PavelBartos »

Je pravda, že právě v těch šedesátých letech vznikaly často i horší dabingy, avšak obecně byla ta tendence vzestupná, takže naopak jsme říkali, že dabing je stále lepší a lepší. Ať už po technické stránce tak i díky výkonům mladší generace herců (případně těch starších, co se ale prosadili později), jako František Filipovský, Miroslav Moravec, Michal Pavlata, Pavel Trávníček a podobní. Doba nejlepších dabingů byla v osmdesátých letech, ovšem trochu paradoxně i v devadesátých, kdy na jednu stranu vznikalo hodně odpudivých dabingů, na druhou některá studia vyráběla opravdové skvosty, a přibyli též noví mladí mistři, odchovanci těch starých, zvláště pak to bylo vidět u ženských rolí, když se prosadily kupříkladu Dana Černá, Jana Mařasová či Eva Spoustová.
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Příspěvek od salgado »

Ano, i dříve vznikaly průměrné dabingy, ale zkrátka vždycky tu byli Moravec, Besser, Fišer, Cupák, Galatíková, kteří ten dabing udělali poslouchatelným. Osobně si troufnu tvrdit, že kdyby se Poklad na Stříbrném jezeře daboval o 40 let později, rozhodně by se o něm o pár generací později nemluvilo jako o dabingové perle. Dabing zkrátka dělají zajímavé hlasy, které bohužel zoufale chybí.
PavelBartos
Příspěvky: 142
Registrován: 20 dub 2012 01:08

Re: Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Příspěvek od PavelBartos »

Ona také dnes je potíž, že jednak byli (a zřejmě ještě někteří jsou) jistí skvělí dabéři delší dobu zakázáni (ta akce s agenturou), a naopak (což s agenturou nemá nic společného) se do popředí dostávají herci na základě své politické angažovanosti či příbuzenství s někým vlivným. No a velkým problémem je Bohdan Tůma, když by se Poklad daboval dnes, určitě by chtěl hlavního hrdinu mluvit on (nahradil už Pavla Soukupa, Pavla Šroma a řadu podobných hvězd v rolích, kde se jeho hlas naprosto nehodil). Ovšem kamenem úrazu jsou i překlady. Právě u filmových Indiánek je to krásně vidět, Indiáni mají jména jako Ostrý nůž či Silný medvěd (zde třeba Dunivý hrom), jména, která přináší určitou informaci a dříve byla naprosto správně překládána do Češtiny (narozdíl od jmen jako Old Shatterhand, či třeba Batman, překladatel by měl mít pro tohle cit, co přeložit a co ne), v dnešních dabinzích jsou však bohužel často ponechávána v Anglické podobě, což působí nedobře a rušivě. Ponejvíce u Indiánů, ale i u komiksových hrdinů, například ze Strašáka, padoucha v kostýmu polního strašáka, který jako svou zbraň používá strach, je najednou Scarecrow, a už tím dabing velice ztrácí.
cenda
Příspěvky: 740
Registrován: 04 čer 2011 13:30
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Příspěvek od cenda »

Já si teda myslím, že Bohdan Tůma už dávno (nejmíň tak 2 možná i 3 roky) není taková "hrozba" jaká se tu z něj dělala v začátcích dabingfora. To spíš ti dva jmenovaní pánové jsou daleko frekventovanější (především Pavel Šrom) a především na řadu rolí můžou být už staří, zatímco Tůma je poměrně hlasově flexibilnější. To jsou i jiní experti, u kterých se bojím otevřít ledničku aby z ní na mě nezačali mluvit
"Vy byste beze mě v tomhle státě ani hubu neotevřel"
PavelBartos
Příspěvky: 142
Registrován: 20 dub 2012 01:08

Re: Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Příspěvek od PavelBartos »

Bohužel ne, Bohdan Tůma je právě oním "ledničkovým" případem, a také mu chybí právě ta flexibilita, zatímco právě takový Pavel Šrom umí skvěle dabovat role obrovského rozsahu, Tůma se na spoustu rolí vyloženě nehodí. Je to až šílené, film pak nechtěně spíše připomíná parodii.
FragMan
Příspěvky: 429
Registrován: 10 črc 2008 12:17
Bydliště: Brno

Re: Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Příspěvek od FragMan »

Když srovnám DVD a vysílání remasterované kopie na ČT se starou nahrávkou původní telekopie, tak je zde velký rozdíl v kvalitě zvuku a třeba i chybějících slovech, opět jsme si pohoršili :( ... proč ČT nepoužila zvuk z původní kopie, je mi záhadou...
Uživatelský avatar
Pomajz
Příspěvky: 2952
Registrován: 01 led 2010 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Příspěvek od Pomajz »

pátek 24.května v kině MAT v 18:30 z původní širokoúhlé 35mm kopie.
RETROFILM
urby
Příspěvky: 676
Registrován: 09 črc 2012 19:26

Re: Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Příspěvek od urby »

Po delší pauze jsem se vrátil k dosud neurčeným dabérům a měl bych něco na doplnění.

Ten otazník u Dalimila Klapky by se mohl smazat. Podle mě je to bezpochyby on. Navíc kromě dvou uvedených banditů dabuje ještě jednu postavu.
V čase cca. 7:50 - Fredův přítel v kostkované košili s kloboukem na zádech : "Však uvidíme, jakej bude, až se ti vrátí".
Lepší záběr na herce je o něco později, při Fredovo odjezdu ze salonu : "Co je, Frede?"

A mohlo by se doplnit následující:
Pavel Spálený - Antun Nalis (Bruns) + ? (muž se psem), Jiří Smutný (poštmistr).
Paddy
Příspěvky: 757
Registrován: 08 dub 2009 20:34

Re: Poklad na Stříbrném jezeře / Der Schatz im Silbersee

Příspěvek od Paddy »

Děkuji kolegovi urbymu, za další příspěvek dabérů do mého seznamu.

Tak to už mě chybí akorát ten (bandita s motýlem a bandita na stráži u vodopádů).
http://karel-may.majerco.net/filmy/dabi ... /motyl.mp3
http://karel-may.majerco.net/filmy/dabi ... /straz.mp3
Ty se vám náhodou ještě nepodařilo určit, kdo by to mohl být ?
Odpovědět

Zpět na „Filmy“