Ceny Františka Filipovského 2024 - nominace

Novinky na Dabingfóru ...
Odpovědět
klmdfkj
Moderátor

Ceny Františka Filipovského 2024 - nominace

Příspěvek od klmdfkj »

Obrázek
30. ROČNÍK CEN FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO ZA DABING

CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO ZA NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V DABINGU
- uděluje Město Přelouč

Lukáš Hlavica - Toby Stephens (Oscar Wilde) ve filmu Vězeň číslo C 33, režie Alice Hurychová, vyrobila Česká televize
Martin Sobotka - Ethan Hawke (Chet) ve filmu Básník smutných tónů, režie Jana Stejskalová, vyrobila Česká televize
Ondřej Vetchý - Tom Hanks (Paul Edgecomb) ve filmu Zelená míle, režie Petr Neskusil, vyrobil Soundsgate pro SkyShowtime

CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO ZA NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V DABINGU
- uděluje Město Přelouč

Ivana Milbachová - Toni Collette (Kristin) ve filmu Mafia Mamma, režie Jiří Brouzdal, vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska pro Magic Box
Felicita Victoria Prokešová - Ariana DeBose (Aša) ve filmu Přání, režie Vladimír Žďánský, vyrobilo Studio Virtual® pro Walt Disney Pictures
Zdeňka Žádníková - Anne Bancroft (Annie Sullivanová) ve filmu Divotvůrkyně, režie Michal Vostřez, vyrobila Česká televize

ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY ZA DĚTSKÝ HERECKÝ VÝKON V DABINGU DO 15 LET VĚKU DÍTĚTE „KOUZELNÝ PRSTEN“
– uděluje Herecká asociace; garantem je Ondřej Kepka

Valentýna Bečková - Hennika Huuse (Hedvig) ve filmu Suprákovi, režie Jiří Brouzdal, vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska pro Donart Film
Daniel Gabriel - Robinson Mensah Rouanet (Sebastien) ve filmu Bella a Sebastian: Nová generace, režie Zdeněk Gawlik, Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time pro Forum Film
Olivie Coco Rafajová - Marte Klerck-Nilssen (Mariann) ve filmu Méďovy Vánoce, režie Klára Šumanová, vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time pro Forum Film

CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO ZA DABINGOVÉ ZPRACOVÁNÍ TELEVIZNÍCH NEBO FILMOVÝCH SNÍMKŮ ANIMOVANÉ A DĚTSKÉ TVORBY
- uděluje Město Přelouč

Méďovy Vánoce - režie Klára Šumanová, vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time pro Forum Film
Mezi živly - režie Jiří Sádek, vyrobilo Studio Virtual® pro Walt Disney Pictures
Suprákovi - režie Jiří Brouzdal, vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska pro Donart Film

CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO ZA DABINGOVÉ ZPRACOVÁNÍ TV SERIÁLU
– uděluje Český filmový a televizní svaz FITES, z.s.

Jsou světla, která nevidíme - režie Gustav Bubník, vyrobilo Iyuno pro Netflix
Kniha snů Karen Blixenové - režie Mikuláš Pánek, vyrobila Česká televize
Vzpomínka v mlze - režie Jakub Wehrenberg, vyrobilo Iyuno pro Netflix

CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO ZA ZVUK DABINGU
– uděluje Asociace pracovníků se zvukem a OAZA (Ochranná asociace zvukařů - autorů z.s.)

Divotvůrkyně - zvuk Zdeněk Dušek, režie Michal Vostřez, vyrobila Česká televize
Jsou světla, která nevidíme - zvuk Lukáš Franc, režie Gustav Bubník, vyrobilo Iyuno pro Netflix
Přání - zvuk Guillermo Teillier, Martin Večeřa, režie Vladimír Žďánský, vyrobilo Studio Virtual® pro Walt Disney Pictures

CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO ZA PŘEKLAD A ÚPRAVU DABOVANÉHO AUDIOVIZUÁLNÍHO DÍLA
– uděluje Jednota tlumočníků a překladatelů za přispění Obce překladatelů

Divotvůrkyně - překlad Zuzana Josková, dialogy a režie Michal Vostřez, vyrobila Česká televize
Mezi živly - překlad Vojtěch Kostiha, dialogy a režie Jiří Sádek, vyrobilo Studio Virtual® pro Walt Disney Pictures
Vězeň číslo C33 - překlad Zuzana Josková, dialogy Pavlína Vojtová, režie Alice Hurychová, vyrobila Česká televize

CENA FRANTIŠKA FILIPOVSKÉHO ZA MIMOŘÁDNÉ DABINGOVÉ ZPRACOVÁNÍ AUDIOVIZUÁLNÍHO DÍLA
– uděluje Český filmový a televizní svaz FITES, z.s.

Básník smutných tónů - režie Jana Stejskalová, vyrobila Česká televize
Bestsellery - režie Martin Velda, vyrobilo Iyuno pro HBO
Divotvůrkyně - režie Michal Vostřez, vyrobila Česká televize

Odborná porota:
FITES - Jaroslav Černý, Vladimír Fuksa, Libor Hruška, Nela Boudová
Herecká asociace - Eva Vichnarová, Jaroslav Kodeš, Kateřina Seidlová - Hrušková
Obec překladatelů - Ivana Breznenová
Jednota tlumočníků a překladatelů - Šárka Valverde
Město Přelouč - Jiřina Dlasková, Marcela Gryčová
OAZA - Ladislav Greiner
Asociace pracovníků se zvukem - Karel Jaroš

Nominace: https://www.cffd.cz/cs/30rocnik-cffd/no ... 0-rocniku/
Přihlášené tituly: https://www.cffd.cz/cs/30rocnik-cffd/pr ... 30-rocnik/
Vyhlášení výsledků proběhne 21. 9. 2024 v Přelouči.
DAN K.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny Františka Filipovského 2024 - nominace

Příspěvek od DAN K. »

Já jsem samozřejmě zaujatej, tak to nějak berte s rezervou, co tu napíšu. Ale někdy se ve mě bije ten divák s tvůrcem. Ovšem na většinu věcí, co točím, pak i znova koukám. Navíc zde jsem většinu obsazení přebíral... Ale byl jsem unesenej z ženskejch hereckejch výkonů v seriálu Koruna a mrzí mě, že je porota (s čestnou výjimkou paní Boudové, která donominovala MŠ) přehlédla. Zejména teda ze Sabiny Laurinové, něco takovýho jsem ještě nikdy neviděl, takovou transformaci před mikrofonem. Že herec s tou postavou dýchá je do jisté míry standard lepších dabingů, ale ona to fakt hrála celým tělem (teda kromě hlavy, kterou nesmí hýbat), každej niternej záblesk emoce z originálu tam byl, byla prostě úplně identická jako originál, úplně přesná, geniální hereckej výkon. Milena Steinmasslová už měla podle mě dostat cenu za předchozí pátou sérii (a byla i studiem přihlášená), kde měla Margaret asi nejvíc prostoru. Ale v té šesté si musela poradit se třemi různě silnými mrtvicemi, udělala to opravdu brilantně, doma se na to připravovala, člověk tam prostě cítí tu hereckou zkušenost. Nevím, jak to vlastně funguje, jestli porota vůbec viděla ten konkrétní díl s mrtvicemi. A Miluše Šplechtová měla tu roli nejhlavnější, těžký břemeno převzít to po někom jiném a zhostila se toho precizně, suverénně, ale i s pokorou. Myslím, že za tu nominaci všechny tři výkony stály. Navíc všechny ty tři herečky mají na kontě X jiných rolí, kde prokázaly v minulosti svoje umění (třeba L.A. Přísně tajné, Malý velký muž, Valmont.. atd.). Vlastně je trochu smutný, že tu cenu nedostaly už dříve. Nominovat místo nich dvě debutantky (a někoho, kdo už cenu má) je pro mě tak nějak nesrozumitelné. Ta herecká práce v dabingu je hodně technická a herec při ní čerpá mnohem víc z předchozích zkušeností než třeba u divadla nebo filmu, proto ti debutující lidi nejsou nikdy úplně bezchybní. Když se podívám na mužskou kategorii, tak tam vidím tři ostřílené herce, které mají za sebou minimálně desítky výborných rolí v dabingu, za které by si tu cenu zasloužili už dávno, ale ta ženská kategorie je z mého pohledu nějaká nedopečená...
beatman

Příspěvek od beatman »

Možná by nebylo od věci přidat kategorii objev roku, potom by možná nedocházelo k takovým podivnostem, kdy v ceně za nejlepší ženský výkon jsou nominovány dvě debutantky. Může se stát i u jiných cen, že cenu převezme někdo, kdo toho má nemnoho az sebou, třeba u audioknihy roku, kde jsem býval členem poroty, ale u nesmím být, protože jsem jako kontrolní posluchač údajně zaujatý, občas cenu obdržel nějaký začátečník, ale rozhodně ne v kategorii nejlepší herec enbo herečka, ale za dílo jako takové. Přijde mi, že ta ocenění by neměla odrážet pouze ten a ten výkon v dané dabingové roli ale měl y by být brány na zřetel i zkušenosti daného dabujícího. Nic z nominovaných jsem neslyšel, přiznávám, ale když slyším popis výkonu renomovaných hereček v seriálu Koruna, dám si na roveň nejlepší herečky, z nichž dvě jména čtu vůbec poprvé, teda co se dabingu týče, Žádníková známá je, třeba zrovna v audiu patří za mě k těm slabším, tak teda nevim, nevim. Potom je na těch oceněních poněkud něco shnilého, tudíž argumentovat, že ten a ten točí a dabuje skvěle, protože má přece ocenění, je v takovém případě poněkud irelevantní. Nemůžu se zbavit dojmu, že zrovna u těchto nominací převažuje spíš kamarádčovství nad oceněním opravdové kvality, proto si myslim, že herci, kolegové by vůbec v takových porotách zasedat neměli. Na druhou stranu, kdo by tam ale mohl zasednout, když teoretiků nebo recenzentů dabingů je tu žalostně málo. Jsem si vědom, že se v příspěvku dopouštím mnohdy čiré dojmologie, ale snad si to jako laik mohu dovolit.
Pan X
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan X »

Za sebe tedy musím říct, že se opravdu nestačím divit, že nebude udílení ceny za celoživotní dílo a tvorbu v dabingu. To je přesně to, co jsem, už psal v tématu - Návrhy na Cenu FF za celoživotní dílo :!: Je opravdu tolik skvělých herců, kteří tu cenu nedostali. A myslím i ty mistry který tu bohužel, už nejsou s námi na světě. (A myslím, že by měli cenu dostat i mnoho let po smrti :!: ) Je to opravdu ostuda, že porota něco takového naprosto ignoruje. :roll: :roll: :evil: (P.S. Já to prostě nechápu! proč to ignorují? :shock: )
TmavyCyklista
Globální moderátor

Příspěvek od TmavyCyklista »

Ale zas musíš brát v potaz, že ty bys to nejradši hodil každýmu, komu je kolem sedmdesátky, a tolik cen na rozdání fakt není...
Michaela_
Admin

Příspěvek od Michaela_ »

Cenu za celoživotní dabingové mistrovství zrušili jo? A kdy? Já to nesleduju, tak nevím a jsem celkem překvapená. :o
Petra Tišnovská, René Slováčková
Lukáš Hlavica, Pavel Dytrt, Radek Škvor, Filip Jančík
KOMZA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KOMZA »

A není možné, že oceněné za celoživotní mistrovství oznámí později, dodatečně? Nevzpomínám, jak to bylo v minulých letech. Nicméně mou otázku ohledně divácké kategorii ignorují letos už třetím rokem, tudíž s tou určitě nepočítám, ale v tomto případě bych byla už opravdu hodně překvapená.
fabec122

Příspěvek od fabec122 »

Třeba v roce 2022 bylo celožitovní dílo zveřejněno až v srpnu, ačkoliv nominace byly uveřejněny už v červnu, tedy v cca stejnou dobu jako letos. Takže KOMZA bude mít pravdu.
Odpovědět

Zpět na „Novinky“