Znovu slyšte legendární hlasy! Objevte unikátní dabingový projekt VOX-Dubb! Připojte se k revoluci!

Diskuze o současném dabingu, zajímavosti...
Odpovědět
-kNiGHT-
Příspěvky: 447
Registrován: 18 led 2009 13:25

Re: Znovu slyšte legendární hlasy! Objevte unikátní dabingový projekt VOX-Dubb! Připojte se k revoluci!

Příspěvek od -kNiGHT- »

Nevidím v tom nic špatného používat AI zrovna na dabing. Když si zainteresovaní šikovně napíšou pravidla a zákony. Patrně ze skupiny co dělá dabing dnes někdo vypadne (přijde o práci) a někdo další přibude (např. programátor AI). Chápu obavy některých co se bojí inovací, ale nikdo přeci nezakazuje fungovaní toho co dnes funguje. Budoucnost každopádně ukáže, kam se tohle odvětví (nejen u nás) posune. Pokrok nezastavíš, ale lze ho pravidly nasměrovat tak, aby to většině vyhovovalo.
Ne každý první dabing je ten nejlepší.
XCole
Příspěvky: 36
Registrován: 03 črc 2023 16:13

Re: Znovu slyšte legendární hlasy! Objevte unikátní dabingový projekt VOX-Dubb! Připojte se k revoluci!

Příspěvek od XCole »

Pěkný den. Předem děkuji za Vaši reakci a přidám poznámku. V případě, že by se náš model aplikoval do praxe, tak by to bylo dokonce tak, že by nikdo z dabérů o práci nepřišel, ba naopak, Ti stávající by měli spíše více práce, protože ten proces je takový, že prvně by to stejně musel někdo nadabovat, rozhodně nechceme zavádět praxi, kdy by ten první dabing dělal nějaký stroj. To je přesný opak toho, o co nám jde. My chceme návrat toho kvalitního dabingu, jako byl v 90 letech a starší. Úprava hlasu, to bude jen malá součást, ale stále tam budou fyzičtí dabéři.
Takže práce bude naopak více, jen to bude složitější k finálovému výstupu, finálovému dabingu, bude to muset totiž splňovat daleko přísnější kritéria.

Snad jsem i doplnil to, co jste napsal :-)
throwaway-account
Příspěvky: 782
Registrován: 29 dub 2019 22:38

Re: Znovu slyšte legendární hlasy! Objevte unikátní dabingový projekt VOX-Dubb! Připojte se k revoluci!

Příspěvek od throwaway-account »

Chwiz12345 píše: 06 črc 2023 20:19 No jasně, že jeho, Stanislav Fišer, Vladimír Čech, hanžlík, bedrna, Vladimír Fišer, Dalimil klapka, Bedřich šetena Václav postranecky, jaroslav Dufek, Jiří Tomek, Pavel leicman.
Sice tomu projektu nevěřím, ale jsem zvědav na to
Jen bych si dovolil menší opravu, Pavel Leicman žije a stále je aktivní v divadle i ve filmu.
Chwiz12345
Příspěvky: 7
Registrován: 25 úno 2023 17:14

Re: Znovu slyšte legendární hlasy! Objevte unikátní dabingový projekt VOX-Dubb! Připojte se k revoluci!

Příspěvek od Chwiz12345 »

To fakt? To se mu tím pádem omlouvám.
beatman
Příspěvky: 141
Registrován: 14 bře 2013 15:40

Re: Znovu slyšte legendární hlasy! Objevte unikátní dabingový projekt VOX-Dubb! Připojte se k revoluci!

Příspěvek od beatman »

Inu, inu, má cenu znovu opakovat větu Nechte zesnulé důstojně odpočívat v pokoji Jen pár připomínek pro XCol ?? Píšte, bez ohledu, zda-li jte reálný člověk nebo produkt umělé inteligence, že u gotta žádné emoce být nemohly, protože se nejednalo o jeho hlas? rád bych vás vyvedl z omylu, možná jazykového protimluvu, kterých se zatí umělá inteligence ne a ne ubránit: v případe projektu Gott navždy se pracovalo s nahrávkami Karla gotta, to s těmi nedávnými, aby se nápodoba přibližovala gottovu hlasu na sklonku jeho života. Můžete mít sebedokonalejší technologie, vždycky vás ale nedostatek emocí, nepřirozené vázání spojek prozradí. víte, jako nevidomý uživtel všemožných hlasových syntéz neživý hlas, i když zní jako gott, nebo v případě dabingu by zněl jako filipovský, Kopecký, jako kdokoli prostě poznám. tvrzení typu, kdybych nevěděla, že už Kája nežije, nepoznal bych to, to jsou prostě jen líbivý kecičky umělců, kteří celému projektu podkuřovali. další věc. vážně si myslíte, že dabéři zčistajasna začnou dabovat na takové úrovni, na jaké dabovali herci v 60. a 70. letech budete je to snad učit?? Máte dojem, že se mnozí dneska na uměleckých školách, pokud je vůbec mají, učili uměleckému přednesu? Jste vážně tak naivní kdy předpokládáte, e najdete součansé hlasy, které se těm původním budou blížit? Máte pocit, že současní dabéři si dají třeb tu práci, ze všech sil a možností proveodu nový dabing, okej, dostanou zaplaceno, ale nakonec jejich hlasy nebudou slyšet, budou nahrazeny zpracovanými hlasy nežijících? Přidávám se k té menšině, pro kteoru je něco takového za čárou, za hranou etiky, kdy už to vbec nemá nic společného s nějakou úctou, o které tu neustále plácáte, kteoru se zaštiťujete. sám třeba toho gotta vnímám jako takový experiment, koukejte, co už dneska s technologiemi umíme , ale vnímám to od rozhlasu taky jako velkou prasárnu, je jedině dobře, že četu apriori načítal živý Igor Bareš, gottův hlas byl použit jen v kratičkých pasážích. Nebylo by lepší vynaložené prostředky vynakládat smysluplěnji? Třeba se právně vyrovnat s j distributory, najtí nějakou cestu jak stávající, t TV a na dvd nedostupné dabingy legálně zpřístupňovat příznivcům třeba prostřednictvím wod platforem? tohle ještě může nakeat takovou paseku, kterou si možá mnozí nadšení ani neumíte představit. Jenom koli žalob, papírování, vymýšlení právních kliček, které obejdou souhlas to může přinést... Opravdu žasnu kolik uživatelů dabingfora je takovou nemorální, neetickou prasárnou nadšena. Nikoho neomlouvá, že mu jde o kvalitu, o důstojné a uctivé zprostředkování uměleckého díla. Houby s octem: Jde o využívání hlasu těch, kteří se nemohou ozvat, bránit, skoro bych se nebál slova parazitování na výkonech těch, kteří tu už nejsou. Ne, taky mě žádná ukázka nepřesvědčí, ani přesvědčit nemůže, protože za mě ej vůbec takové uvažování naprosto amorální.
origamirek
Příspěvky: 235
Registrován: 18 dub 2013 00:37

Re: Znovu slyšte legendární hlasy! Objevte unikátní dabingový projekt VOX-Dubb! Připojte se k revoluci!

Příspěvek od origamirek »

Napadl mě jeden obrovský potenciál z hlediska propojení AI a dabingu. Než dostanu vyhubováno, také si myslím, že AI dabingy nemají to kouzlo a duši co skutečný dabing.
Ale považte, co takhle AI využít na dodabování ztracených částí starých dabingů nebo např. dodabování scén prodloužených verzí po mnoha letech? Určitě by to bylo méně násilné než změna dabérů. Nebo co např. oprava poškozených částí zvuku po dlouhé době objevených snímků? Jaký má místní komunita názor na takové použití umělé inteligence?
Osobně bych opravdu uvítal, kdyby někdo pomocí AI dodaboval nové scény v prodloužených verzích Pána prstenů. Takový projekt by pravděpodobně našel podporu u hodně lidí včetně finanční podpory pomocí crowdfundingu. Chopíš se příležitosti, XCole? :D
Naposledy upravil(a) origamirek dne 07 pro 2023 01:24, celkem upraveno 1 x.
beatman
Příspěvky: 141
Registrován: 14 bře 2013 15:40

Re: Znovu slyšte legendární hlasy! Objevte unikátní dabingový projekt VOX-Dubb! Připojte se k revoluci!

Příspěvek od beatman »

Je pravdou, že jsem se dost ostře vymezil proti užití aI v dabingu, zároveň mě děsí, že snad už někteří herci namlouvají za tímto účelem repliky do jakési databanky hlasů, ovšem tento návrh se mi zdá vcelku smysluplný, do jisté míry oprávněný. spíš bych souhlasil s dodabováním vystřižených, chybějících nebo poškozených , ale celý díl seriálu nebo jednu část několikadílného filmu, to si představit nedovedu, obávám se, že by to při delším poslechu začalo tahat za uši.
-kNiGHT-
Příspěvky: 447
Registrován: 18 led 2009 13:25

Re: Znovu slyšte legendární hlasy! Objevte unikátní dabingový projekt VOX-Dubb! Připojte se k revoluci!

Příspěvek od -kNiGHT- »

Jedná se o AI. Co tahá za uši teď za rok či 5let už nebude, protože bude zas x.krát dokonalejší. Je to momentální pocit z neznámého.
"parazitování na výkonech těch, kteří tu už nejsou" - Zas jen pohled subjektivní. Vsadím se že někteří v tom uvidí potenciál a řadu možností.
Pamatuju si jak tu kdysi lidé psali - tyjó to by bylo kdybych si mohl vybrat kdo mi jakou postavu ve filmu bude dabovat...

Dodabovat filmy s Funesem "AI" Filipovským? Titulkáři budou jasně proti, ikdyž zrovna Filipovského by vynesli až do vesmíru za svoje umělecké ztvárnění. Já bych to mu osobně dal přednost před hledáním náhrady nebo před těmi co hlas napodobují.
Ne každý první dabing je ten nejlepší.
beatman
Příspěvky: 141
Registrován: 14 bře 2013 15:40

Re: Znovu slyšte legendární hlasy! Objevte unikátní dabingový projekt VOX-Dubb! Připojte se k revoluci!

Příspěvek od beatman »

Může to být pocit z neznámého, na druhou stranu nevidomí uživatelé mají bohaté zkušenosti s různými syntézami, hlasovými odečítači obrazovky. samozřejmě jsme si na ty hlasové odečítače zvykli, za sebe mohu říct, ž je to pro mě určitá součást, kterou ale moc při práci nevnímám. vždycky jsem měl ale problém nechat si syntézo číst třeba celou knihu. Jeden si rád od těch umělých hlasů odpočine. když si představím, že mi umělé hlasy budou dabovat film? Může být, že se aI za pár let zdokonalí, ale furt půjde o napodobeninu lidských emocí. Je to stejný, jako kdyby AI převzala načítání audioknih od profesionálních herců. Lidská emoce při uměleckém přednesu je nenahraditelná, pro mě určitě.
Odpovědět

Zpět na „Obecně“